Рамна Земја?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.314
Поени од реакции
2.268
Teorijata za Big-Bang e najgolemata glupost opšto što čovek može vo životot da ja čue, pročita. Ušte kako malo dete vo školo koga sme učele za ovaa teorija mi deluvala nerealna i komična. Pa ušte i točno naučnicite presmetale pred kolku točno bilioni godini se slučilo toa hah vidoviti naučničinja... :masa:
Токму така...теоријата за „пукотницата„ е само една од мнооогуте лаги во нашево време, запакувана во „научна фирма„, која трае, трае, трае....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Pa zatoa i se vika teorija, isto kako i teorijata na Ch. Darwin za evolucijata t.e. za evolutivniot pat na čovekot. Teoriite se vsušnost nečii gledišta i razmisluvanja... apsolutno ne mora da znači deka se vistina !
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
57
Поени од реакции
23
Pa zatoa i se vika teorija, isto kako i teorijata na Ch. Darwin za evolucijata t.e. za evolutivniot pat na čovekot. Teoriite se vsušnost nečii gledišta i razmisluvanja... apsolutno ne mora da znači deka se vistina !
Точно целиот концепт на религија подобро ги поврзува физичките и природни закони. Сите тие науки се резултат на фантазија, дело на лукавиот
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.314
Поени од реакции
2.268
Pa zatoa i se vika teorija, isto kako i teorijata na Ch. Darwin za evolucijata t.e. za evolutivniot pat na čovekot. Teoriite se vsušnost nečii gledišta i razmisluvanja... apsolutno ne mora da znači deka se vistina !
Теориите, во најдобар случај, можат да станат само (!) научна вистина, доклку истите се потврдат преку соодветни материјални или практични наоди.

Се‘ до „тогаш„ остануваат само недокажани теории, а проблемот не е во тоа што се работи за теории, туку во тоа што теориите, во најголем број од случаи, се наметнати како небаре конечни вистини, и уште полошо, како човечки (атеистички) обид за замена на религиите со рационално склопени учења, наречени теории.

Не случајно денес прифатените теории (дарвинизам, марксизам, парламентаризам, хелиоцентризам, сциентизам...) се само обично инаетење и обид за се докаже Божјото непостоење, односно да се докаже материјалистичката и човековата самодоволност во Светот и во животот.
Автоматски споено мислење:

Точно целиот концепт на религија подобро ги поврзува физичките и природни закони. Сите тие науки се резултат на фантазија, дело на лукавиот
Ајдеее...
А нели физичките закони се воедни и природни закони.
Или не се?...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Лагата и вистината... Не постои граница помеѓу овие две нешта, за жал постојат само теории и теории за све и свашта. Еве на пр. модерната медицина и ден денеска воопшто нема лек/чаре за голем број на болести, а за голем број на болести па има можност само да ги ублажи, но не и целосно излечи, е толку од таа т.н. модерна медицина. Да беше стварно медицината навистина толку модерна сите ќе живеевме по минимум 100 год. и ќе бевме здрави ко дрен, а не секој втор-трет човек денеска уште од млади или средовечни години со разно-разни хронични/неизлечливи заболувања од било каков аспект. Многу ми се смешни тие називи модерната наука кога ќе се каже или модерната медицина, а всушност се на исто ниво па дури и бетер и од минатиот век... барем кај нас во вукојебинава !
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
Teorijata za Big-Bang e najgolemata glupost opšto što čovek može vo životot da ja čue, pročita. Ušte kako malo dete vo školo koga sme učele za ovaa teorija mi deluvala nerealna i komična. Pa ušte i točno naučnicite presmetale pred kolku točno bilioni godini se slučilo toa hah vidoviti naučničinja... :masa:
Автоматски споено мислење:

https://youtu.be/_m-EcljpQGc
Автоматски споено мислење:

https://youtu.be/QFDo75XeOL0
Автоматски споено мислење:

https://fb.watch/iszUQpHNDQ/
Мала забелешка...
Не знам дали имаш забележано но третото видео што ти е постирано е исмејување на концептот за рамна земја. Никој од сериозните истражувачи не го замислува така светот и земјата со т.н. топчести "планети" како според графичкиот компјутерски приказ кај третото видео.
Автоматски споено мислење:

#YouTubeNosConfunden
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Мала забелешка...
Не знам дали имаш забележано но третото видео што ти е постирано е исмејување на концептот за рамна земја. Никој од сериозните истражувачи не го замислува така светот и земјата со т.н. топчести "планети" како според графичкиот компјутерски приказ кај третото видео.
Јас мислам дека нашиов свет/планета е рамен, за тоа и воглавном се однесува темава, а за другите планети незнам какви се...
Ниту живеам на нив, ниту пак имам можност да ги видам, набљудувам, макар и од тука од нашата Земја со помош на разно-разни астрономско-оптички уреди, бидејќи едноставно ги немам таквите уреди/инструменти, немам такви можности...
Месечината на пр. нашиот најблизок и единствен сателит изгледа топчесто, па од тука логиката дека и оние другите планети над нас од т.н. Сончев систем 8 или 9 колку ли беа плус/минус Плутон се такви... Можеби се и тие рамни плочи, рамни дискови, тепсии, незнам...
Што мислиш ти како постручен на/за темава, какви се тие други планети/светови по форма, овални или рамни плочи... и дали воопшто постојат !
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270

Attachments

Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.314
Поени од реакции
2.268
#Кој е камерманот на Џејмс Веб ин Спејс?
Како и во сите досегашни компјутерски анимации кои симулираат џитнати сателити во Вселената-камерманот се наоѓа „од страна„ ( :confused: ) на сателитот и го набљудива истото тоа кое сателитот/телескопот треба да со забележи на своето патување...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
Како и во сите досегашни компјутерски анимации кои симулираат џитнати сателити во Вселената-камерманот се наоѓа „од страна„ ( :confused: ) на сателитот и го набљудива истото тоа кое сателитот/телескопот треба да со забележи на своето патување...
На тоа и мислев. Нема никогаш реална, вистинска или природна слика. Само слики направени со компјутерски анимации и појачана компјутерска боја кои сакаат да ги протуркаат како да се работи за реални фотографии.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.677
Поени од реакции
7.450
На тоа и мислев. Нема никогаш реална слика. Само компјутерски анимации кои сакаат да ги протуркаат како нешто реално.
Ако веќе гледаш така на работите ни една слика не е реална. Сите се подложни на хемиски и/или електронски процеси кои ја креираат сликата како краен производ. Дури и она што го гледаме со сопствените очи е процесирана слика на објектот. Како таква, истата не е реална. И тука веќе се поставува прашањето дали реалноста е реална или само наша имагинација. Дали постоиш или не. Ептен хипи прашања од највисок филизофски степен.

Дај стави сеа од оние реалните слики шо ги имаш симнато. Да ја реализираме реалноста на реалниот свет. :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
И тука веќе се поставува прашањето дали реалноста е реална или само наша имагинација. Дали постоиш или не.
Ај сега не забегувај повеќе. Земјата од топка ви стана крушковидна па сега по твое ќе излезе и дека не постои. Би било одлично алиби да се заташка целата псевдонаука на НАСА.
Автоматски споено мислење:

#WhyDoesItMatters?
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
:pos:
Screenshot_2023-02-04-23-37-25-60_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg


Автоматски споено мислење:

#Letter H
#MOON LANDING H O A X
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Океј сепак и верувам на НАСА. Чим Никсон по телефон разговарал со космонаутите на Месечината и тоа со оние старите жични телефони нема повеќе потреба од сомнеж во мисијата на НАСА и слетувањето и стапнувањето на Месецот !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom