Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
Па дури и да е земјата т.н. рамна плоча, рамна земја, flat earth, зошто тогаш човештвото се замајува и лаже неколку векови уназад со тоа дека била топка/глобус односно јајце, зошто воопшто да се лажат луѓето, човештвото, што тоа променува...
Тоа значи дека ако пројде една таква лага можеш да замислиш за што се друго се лаже. Се крие постоење на интелигентен креатор односно Бог. Се лаже за историјата затоа што победникот не ја пишува историјата туку народите и јазикот. Но мислам дека најголемата причина е дека се крие повеќе земја отколку што се прикажува. Се кријат ресурси и природни богатства. Можеби е неколку вековна лага но народите со милениуми наназад верувале дека земјата е рамна. Теоријата дека земјата се движи е смислена во 19 век. Исто така и теоријата за биг-бенг ја смислил католички свештеник во 19 век што значи дека тие две лаги се стари едвај два века. Прашање е дали и постоеле личности од антиката како што е Питагора или Ератостен затоа што и нема оригинални докази за тоа.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.887
Поени од реакции
1.481
се криело дека постои бог кој е креатор на све што знаеме со 90% од светската популација религиозни.
класичен кловн благоретардиран
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
569
Поени од реакции
670

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
Wooow :eek:

Па ти само што ги откри Геа, Атлантида, Лемурија ..
Јас немам ништо откриено туку некои што се бават со истражување јас само на готово си ги наоѓам видевцава.
Автоматски споено мислење:

Одамна не е спорно дека позади ледениот брег на т.н Антарктик а и делот што го опфаќа т.н северен пол или центарот на светот во кој живееме постои многу повеќе земја отколку што знаеме. Можеби светот за кој знаеме и живееме е само една десетина. Верувам дека ќе доживееме да ја дознаеме вистината за сокриениот свет и нашето постоење а дотогаш само ќе претпоставуваме и нагаѓаме.
#Antarctica Beyond the Ice Wall
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Сите што се потсмеваат на/за темава немаат никакви факти и докази дека се во право... што делува крајно примитивно и идиотски... Ама "модерната" наука така тврдела, ама некои таму средновековни астрономи и морепловци тоа го испитале и докажале на жими мајка... :D па дури и некои антички паметњаковци и филозофи кои со своите стапови докажале дека земјата е топка/глобус, па дури и пресметале и колку точно и била површината, да бе... :ROFLMAO: со дрвеното им стапче забодено во некоја нива... :icon_mrgr: Дедо дај одма бастумот да пресметам колку е голема планетава/светов и каква форма има... :tapp:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.398
Поени од реакции
7.270
Сите што се потсмеваат на/за темава немаат никакви факти и докази дека се во право... што делува крајно примитивно и идиотски... Ама "модерната" наука така тврдела, ама некои таму средновековни астрономи и морепловци тоа го испитале и докажале на жими мајка... :D па дури и некои антички паметњаковци и филозофи кои со своите стапови докажале дека земјата е топка/глобус, па дури и пресметале и колку точно и била површината, да бе... :ROFLMAO: со дрвеното им стапче забодено во некоја нива... :icon_mrgr: Дедо дај одма бастумот да пресметам колку е голема планетава/светов и каква форма има... :tapp:
Баш така... Смешни докази кои се базираат на теории или претпоставки. Освен Фукоовото нишало во 21-век не постои апарат или некаков инструмент кој ќе измери ротација на земјата. Замисли сеизмолошка станица регистрира и најмал земјотрес ама никако да регистрира некакво ротирање или движење на земјата. Кој е тој инструмент што ќе измери 1650км/ч ротација на земјата? Нема докази за биг-бенг теоријата дека земјата настанала од експлозија а човекот настанал од шимпанза и горили. Дојдоа времиња каде одново се открива светот во кој живееме светот за кој многу малку знаеме. Рамна земја е големо откровение ако не и најважен дел од големата животна сложувалка. Што ли уште ќе откриеме тоа најверојатно само нашиот творец го знае. Горд сум што живеам во едно вакво време на големи откровенија. Камо среќа што повеќе луѓе да се разбудат и бидат свесни во каков свет живееме.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Teorijata za Big-Bang e najgolemata glupost opšto što čovek može vo životot da ja čue, pročita. Ušte kako malo dete vo školo koga sme učele za ovaa teorija mi deluvala nerealna i komična. Pa ušte i točno naučnicite presmetale pred kolku točno bilioni godini se slučilo toa hah vidoviti naučničinja... :masa:
Автоматски споено мислење:

https://youtu.be/_m-EcljpQGc
Автоматски споено мислење:

https://youtu.be/QFDo75XeOL0
Автоматски споено мислење:

https://fb.watch/iszUQpHNDQ/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom