"Рамка" или "Јамка" за името Македонија?

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
slafko tresna neshto i ziv ostana!

Забораваш ли дека името е веќе променето?
Во организацијата на НАЦИИТЕ ние се водиме како ФИРОМ и тоа самите си го прифативме, бидејќи во тоа време тоа "Југословенска" беше мевлем за душата на некои и ги потсетуваше на убавите спомени поминати во србизација :kesa:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Напишано од slafko

Во организацијата на НАЦИИТЕ ние се водиме како ФИРОМ
Bugarov ne znae kade da se svrti od lazhenje ili pak navistina tolku mu seche?

Vo OON ne se vodime kako "FYROM" -- toj zbor ne oznachuva nishto i e nepoznat zbor vo bilo koj jazik -- tuku kako "Poranesha Jugoslovenska Republika Makedonija", koja e oznachena pak kako privremena referenca.

Zborot i referencata ne se isto i ne mozhat da bidat isto. Toa shto atinjanite sakaat da ni podturat nepoznat "zbor" za referenca koja go sodzi imeto Makedonija e sosema druga rabota na koja gledame koj pagja.


Напишано од slafko

Антички народи во 21 век не постојат.

Самиот збор "фашизам" во превод не значи ништо лошо, но делата правени во негово име се друга работа.

За разлика од сите останати земји коишто употребуваат кратки имиња, ние мораме да го употребуваме целосното име Република Македонија, а не Македонија.

никој нема право да ми наметнува дека имам нешто со античките Македонци, освен тоа што живеам на истата територија. Доколку на овој начин пристапеше и Р.М. кон проблемот со името, досега веројатно ќе бевме и членка на ЕУ и на НАТO.

Треба да бидеме среќни што и покрај антибугарската хистерија во Македонија, Бугарија сепак не поддржува и барем досега не рекла дека нема да не поддржи или да стави вето како што секојдневно најавува Грција.

Никој од тие 120 земји не не призна како наследници на античките Македонци, ниту пак некогаш ќе не признае.

Но, ти јасно се отсликуваш дека си Влав. Само тие се сметаат себеси за 100% наследници на античките Македонци, а тоа го правиш и ти.

Ако SWEDEN ви е уфрлен играч, намерно да расипува теми за после вие да имате причина да ги затворате или бришете темите, тоа е друга работа.

И како можеш да речеш дека целиот народ македонски востанал на востание? Па, ако беше така сите ќе беа борци и ќе земаа боречки пензии, но не земаат. Дури и многу од тие коишто земаа и земаат боречки пензии тоа го правеја со рекла-казала, сведочење на двајца сведови дека Рајко или Петко се борел некаде.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Misirkov напиша:
бла бла бла ne znae kade da se svrti od lazhenje ili pak bla bla bla
Нели можеш и на кирилица да пишуваш? Така ќе покажеш дека си поголем Македонец :helou: И напиши нешто свое, наместо да потшишуваш некакви си цитати со мое име.

Vo OON ne se vodime kako "FYROM" -- toj zbor ne oznachuva nishto i e nepoznat zbor vo bilo koj jazik -- tuku kako "Poranesha Jugoslovenska Republika Makedonija"
:pos2: Ова само умните како тебе можат да го кажат. Значи не било врат, туку шија :tapp: Дали да плаче човек или да се смее на твоите постови :kesa:

"Poranesha Jugoslovenska Republika Makedonija", koja e oznachena pak kako privremena referenca. .
Нема потреба да се убедуваме колку е привремена, живи сведоци сме :uvo:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
СЛАВЈАНИНОТ СЛАФКО звани СЛОВЕН :
ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ КУПУВА СО ПАРИ !
АКО НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ТЕБЕ НЕ ПОСТОИМЕ , ТОА НЕЗНАЧИ ДЕКА дека си ја открил Америка, а за подршката од Бугарија (фала брат доста ме браниш )
а оној лапсуз : Албанците постари ...
Тоските се наши братучеди , малку предавници ама нема везе , а Гегите се дојденци (крајот на 17 век ) така пишува во историјата
јас сум ТОСКА , А АЛБАНИЈА беше МАКЕДОНИЈА и јас сум МАКЕДОНКА моите претци знаат кој се и што се , затоа прибери се малку .
знамето со орлињата е христијански симбол , а предавници сме зошто никој јавно нема храброст да го каже тоа што го чуваат во семејните гробници , а тоа е името МАКЕДОНЕЦ !
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Забораваш ли дека името е веќе променето?
Во организацијата на НАЦИИТЕ ние се водиме како ФИРОМ и тоа самите си го прифативме, бидејќи во тоа време тоа "Југословенска" беше мевлем за душата на некои и ги потсетуваше на убавите спомени поминати во србизација :kesa:

Беше привремена референца ама и тогаш Грците поставија ЈАМКА на која некои наседнаа во стилот "привремена YU" od 14 години наместо 3 месеци,кој денес ни се враќаат како бумеранг упатен од "премудриот едноок ЏЕК".

СЛАВЈАНИНОТ СЛАФКО звани СЛОВЕН :
ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ КУПУВА СО ПАРИ !
АКО НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ТЕБЕ НЕ ПОСТОИМЕ , ТОА НЕЗНАЧИ ДЕКА дека си ја открил Америка, а за подршката од Бугарија (фала брат доста ме браниш )
а оној лапсуз : Албанците постари ...
Тоските се наши братучеди , малку предавници ама нема везе , а Гегите се дојденци (крајот на 17 век ) така пишува во историјата
јас сум ТОСКА , А АЛБАНИЈА беше МАКЕДОНИЈА и јас сум МАКЕДОНКА моите претци знаат кој се и што се , затоа прибери се малку .
знамето со орлињата е христијански симбол , а предавници сме зошто никој јавно нема храброст да го каже тоа што го чуваат во семејните гробници , а тоа е името МАКЕДОНЕЦ !
Па многу христијански народи имале орел како симбол,меѓу другите и денешните вистински или оргинални Албанци кој се христијани,а се друго е само нуспроизвод или "мелез".Но тоа ве одалечува од темата па би ве замолил малку да се држите до концептот.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
АБС - ИМАШ ТИ ТРИ ЧИСТИ ?
МАКЕДОНИЈА ИМА СТАВ И ПОЛИТИЧКИ ПРАВЕЦ . Со поставување ВЕТО од страна на грциве тие автоматски се лузери . тогаш владата ќе реагира со аргументи . за името сите Македонци се истомисленици , а Е.У. одсекогаш имала страв од МАКЕДОНЕЦОТ . Бараме правда од земјите кои ја наметнаа грчката политика .Грујо има добра стратегија , економски треба да заздравиме , да не му ставаат сопки ДУИ и СДСМ сега ќе имвме позитивна оценка , вака МАКЕДОНИЈА без внатрешна подршка многу споро ќе напредува , ама факт е дека ќе успее . и не само тоа , тукку ќе имаме и море .
сега сум ЦРНЕЦ - ПА ПАК СУМ МАКЕДОНЕЦ ( М. Д. Т.Ј. Е. Ш. У. П. )
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБС - ИМАШ ТИ ТРИ ЧИСТИ ?
МАКЕДОНИЈА ИМА СТАВ И ПОЛИТИЧКИ ПРАВЕЦ . Со поставување ВЕТО од страна на грциве тие автоматски се лузери . тогаш владата ќе реагира со аргументи . за името сите Македонци се истомисленици , а Е.У. одсекогаш имала страв од МАКЕДОНЕЦОТ . Бараме правда од земјите кои ја наметнаа грчката политика .Грујо има добра стратегија , економски треба да заздравиме , да не му ставаат сопки ДУИ и СДСМ сега ќе имвме позитивна оценка , вака МАКЕДОНИЈА без внатрешна подршка многу споро ќе напредува , ама факт е дека ќе успее . и не само тоа , тукку ќе имаме и море .
сега сум ЦРНЕЦ - ПА ПАК СУМ МАКЕДОНЕЦ ( М. Д. Т.Ј. Е. Ш. У. П. )
Kако се "тресе" ЕУ од Македонија,чудо невидено,дај не заебавај бе,па не гледаш дека не направија од мивки подолу со последниот извештај за земјите од Западен Балкан.Секој нормален и реален човек би резонирал дека треба секому да му се дозволи како да си се вика а овие ти поставуваат јамки,ти прераскажуваат анегдоти за композитори,ти сугерираат да се прекрстиш-преименуваш,те спречуваат слободно да се движиш надвор од ГЕТОТО,ти бараат да им изиграш оро пред амбасада за да ти дадат виза и ред други перверзни елементи кој не се нормални за еден нормален човек,а ти ми кажуваш за некаква внатрешна подршка на Гвујо која ја има повеќе од доволно но исто како да ја нема со своите непотистичко-игнораторски ставови.

П.С.-Кога бог го создавал Адам не се знае дали го направил ЦРНЕЦ ама сепак создал ЧОВЕК налик на себе.:)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
АВС интелектот на македонецот претставува опасност за ЕУ , несакам да помислиш дека не го согледувам правилно твојот став те имам читано насекаде по форум .
види ги Албанците , грците , бугарите и србите . сите ја фалсификуваат историјата и во светот се претставуват како некој друг , а светот ја знае вистината и им прогледува низ прсти . Зошто?
имаат страв од Македонците. имаме корен , ум , правилно согледување, ги посочуваме нивните извртени политики , замисли да бевме економски јаки дали ќе можеа тогаш да прават што сакаат. ние сме центар на цивилизација која они ја погазуваат само од еден аспект: ако не признаат ,повеќе нема да владеат . принципот на лидерство е во знаењето во науката ... нас тоа ни е во крвта .
МАКЕДОНЕЦ ЗА НИВ ПРЕТСТАВУВА ЗАКОН .
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АВС интелектот на македонецот претставува опасност за ЕУ , несакам да помислиш дека не го согледувам правилно твојот став те имам читано насекаде по форум .
види ги Албанците , грците , бугарите и србите . сите ја фалсификуваат историјата и во светот се претставуват како некој друг , а светот ја знае вистината и им прогледува низ прсти . Зошто?
имаат страв од Македонците. имаме корен , ум , правилно согледување, ги посочуваме нивните извртени политики , замисли да бевме економски јаки дали ќе можеа тогаш да прават што сакаат. ние сме центар на цивилизација која они ја погазуваат само од еден аспект: ако не признаат ,повеќе нема да владеат . принципот на лидерство е во знаењето во науката ... нас тоа ни е во крвта .
МАКЕДОНЕЦ ЗА НИВ ПРЕТСТАВУВА ЗАКОН .
Сум ги елаборирал твоите ставови чинам и на овој форум со многу други Македонци кој се прашуваа зошто сме толку "страшни" за ЕУ.Луѓето никако да сватат дека генетскиот код на овој мал народ е пред се и над се,не се уништува толку едноставно и со најнови методи кој се развиени по белосветските лаборатории.Голем дел од нас не се свесни за тоа се до моментот додека самите не го согледаат живееќи некаде далеку од Македонија во средини кој воопшто немаат врска со нашиот "код".
Само така единствено се разбира колку се моќни Македонските корени,принципи,здравиот разум,желбата за опстанок,фамилјарната поврзаност и приврзаност,спремноста да се согори за своето дете или близок роднина.Сето тоа придонесува да им завидуваат на Македонците и да прават обиди да ги модифицираат нивните генетски предквалификации сонуваќи дека можат да владеат со нив иако се барем за едно до две нивоа подолу во принципот ЗНАЕЊЕ кој се стекнува со раѓање а се надоградува со живеење а најмногу со слобода на движење која за нас ќе представува уште долго,долго ТАБУ тема за која ни е забрането и да помислиме од истите причини кој ги констатиравме погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom