Ракопис

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
Десничар, пишувам брзо и разбирливо, ако е за мои потреби знам да скратам од зборовите за да не губам време, кога е за било каква административна работа се трудам да биде средено се, ако згрешам зимам нов лист не шкрабам и бришам.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Десничар. Криптиран ракопис :D како докторите. Јас си разбирам се што сум напишал, но друг.....тешко ќе му биде. Иако ретко имам потреба да пишувам но кога морам нешто официјално да пополнам се трудам да биде разбирливо. Но кога се работи за пишување на лични белешки тоа си го правам во мој стил.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
... внимателно анализирање на ракописот е една од вештините и способност да се одреди психолошките карактеристики на тој што напишал, тоа е цела наука т.н. Графологија често применлива во судското вештачење и криминалистика за утврдување на идентитетот на личноста на основа на ракописот или проценување на неавтентичноста на некој потпис!

...никаде не постои ист ракопис, лично мојот ракопис е варијабилен и зависи од расположение, а и од ситуација каде и кога пишувам, така да најчесто немам ист ракопис, почетната голема буква секогаш ми е нагласена имам многу рамно хоризонтално пишување што посебно доаѓа до израз на бела хартија без линии, бројките ми се јасни, големи, а потписот ми е читлив не ми е шкрабаница, подобро пишувам со дебело стило!
... инаку во друштво порано најчесто се гледало на кафе, а јас ќе кажам ај земи напиши две реченици, датумот и потпиши се ќе ти раскажам исто како на кафе да ти гледам! а и држењето на стилото има значење, како желба на кафе кога ќе се дупне :D
 
Последно уредено:

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Јас не пишувам... Јас везам и тоа со лева! Пишувам читко и сакам да изгледа убаво. Секогаш дополнително ме мотивира кога ќе видам со колкав труд сум напишала нешто. Пишувам често .. иако ми зема повеќе време одколку на компјутер ..со пишувањето сум сигурна дека информацијата ми се врежува во меморија.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820

Kajgana Shop

На врв Bottom