Ракомет - општа дискусија

Дали пратите ракомет?

 • Понекогаш

  Гласови: 135 33,7%
 • Да, обавезно

  Гласови: 251 62,6%
 • Неам Појма

  Гласови: 15 3,7%

 • Вкупно гласачи
  401
Член од
12 март 2009
Мислења
13.393
Поени од реакции
7.505
Ако натурализираат играчи, да.
а дали некој ракометари ( пред се пикери) размислувале да се пробаат во НФЛ ( ај НХЛ е потешко, лизгање треба од мал да учи), сепак во НФЛ се поголеми пари ???
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.617
Поени од реакции
8.793
а дали некој ракометари ( пред се пикери) размислувале да се пробаат во НФЛ ( ај НХЛ е потешко, лизгање треба од мал да учи), сепак во НФЛ се поголеми пари ???
А кој тим ќе плати за некој таков кога имаат на лагер стотици искусни фри агенти во секој момент?
Автоматски споено мислење:

а дали некој ракометари ( пред се пикери) размислувале да се пробаат во НФЛ ( ај НХЛ е потешко, лизгање треба од мал да учи), сепак во НФЛ се поголеми пари ???
Едино може фудбалер после пензија да стане кикер или пантер, ама за таков случај не знам досега.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
13.393
Поени од реакции
7.505
А кој тим ќе плати за некој таков кога имаат на лагер стотици искусни фри агенти во секој момент?
Автоматски споено мислење:


Едино може фудбалер после пензија да стане кикер или пантер, ама за таков случај не знам досега.
да, сепак физички е многу полесно НФЛ играч да стане ракометар, ама тешко да ги научи правилата, посебно глумата на противникот, има за 5минуте да добие црвен поради пробивањА:cool:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.600
Поени од реакции
73.098
а дали некој ракометари ( пред се пикери) размислувале да се пробаат во НФЛ ( ај НХЛ е потешко, лизгање треба од мал да учи), сепак во НФЛ се поголеми пари ???
Пошто спомна пикери, ваљда тие би играле како дел од офанзивната/дефанзивната линија

Нц, нема шанса, разликата во килажа/висина е огромна

Не постои пикер што би можел да се носи со некој од тие играчи во НФЛ, треба да качат ептен ептен килажа за нешто такво.

Нема шанса да успее НФЛ играч да стане квалитетен ракометар и обратно.

Транзиција од еден во друг спорт е речиси надреално тешка работа.

Дури во ист спорт ако си (бокс/уфц) е ептен тешко да качиш/симнеш килажа за да се бориш во друга категорија по тежина, а камо ли ова

Ракометов и НФЛ немаат апсолутно ништо слично за лесна транзиција.


Ама ете, можеби има некои играчи на некои позиции што ако се млади и ако поминат 2-3 години хардкор тренинг евентуално да би станале некаков фактор во другиот спорт.

Ете исто да одговорам, во НФЛ ептен често има повреди, а и ептен често се менуваат играчи со помлади и поевтини..

1583447165538.png


Еве просек :D

Овие OL/DB/LB/DE/DT се тие позиции на кои што би можеле да играат пикери, ама плус треба ептен тренинг.

Мислам дека најлесна транзиција би можел ракометар пикер да направи како full back (FB), треба да качи ептен килажа само, а и таа позиција е ептен ретко користена.
На кратко, таа позиција е играч кој што го чува квотербекот или трча со топката, нешто што ваљда ракометариве би го можеле, пошто редовно се буткаат и дури и би можеле да избегаваат контакт ако ги бива :D

Ама нели, ептен ептен е тешко да направиш транзиција, освен некоj пикер да качи килажа и да тренира година-две, не знам како би успеале.

А во НФЛ само еден играч ја фрла топката, така да целата вештина на подавање и шутирање во гол е ептен ептен различна од ракометот.
Освен физички предиспозиции не би имале ништо НФЛ играчиве за да успеат во ракомет без пар години тренинг

Кога веќе почнав со долг текст ај да продолжам :D

Ете на пример да речеме пикер да влезе во НФЛ, тој би заработил околу 540 илјади долари (севкупно после пар години договор) ако е стоти најдобар DT (defensive tackle)


Fullback реков не е ептен популарна улога така да ако е десетти најдобар фулбек во лигата би заработил околу 600к долари

Да не барам ептен, не знам колку пари заработуваат ракометариве, ама за да заработиш повеќе пари треба да си еден од подобрите, а шансите дека некој ракометар би поебал 2-3 години тренинг, и шанса на секој натпревар да добие потрес на мозок или некоја друга посериозна повера.....и пак да не му гарантира никој сериозна сума...малце тешко

Во НФЛ не се ни толку сериозни платите

Едни од најдобрите фудбалери во НФЛ........зимаат помалку пари од рандом НБА играч како....Вигинс на пример...

А тие рандом НБА играчи би зимале уште повеќе пари ако играат во Евролига на пример....

Рандом е ептен све ова :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.617
Поени од реакции
8.793
Пошто спомна пикери, ваљда тие би играле како дел од офанзивната/дефанзивната линија

Нц, нема шанса, разликата во килажа/висина е огромна

Не постои пикер што би можел да се носи со некој од тие играчи во НФЛ, треба да качат ептен ептен килажа за нешто такво.

Нема шанса да успее НФЛ играч да стане квалитетен ракометар и обратно.

Транзиција од еден во друг спорт е речиси надреално тешка работа.

Дури во ист спорт ако си (бокс/уфц) е ептен тешко да качиш/симнеш килажа за да се бориш во друга категорија по тежина, а камо ли ова

Ракометов и НФЛ немаат апсолутно ништо слично за лесна транзиција.


Ама ете, можеби има некои играчи на некои позиции што ако се млади и ако поминат 2-3 години хардкор тренинг евентуално да би станале некаков фактор во другиот спорт.

Ете исто да одговорам, во НФЛ ептен често има повреди, а и ептен често се менуваат играчи со помлади и поевтини..

Прегледај го приврзокот 236409


Еве просек :D

Овие OL/DB/LB/DE/DT се тие позиции на кои што би можеле да играат пикери, ама плус треба ептен тренинг.

Мислам дека најлесна транзиција би можел ракометар пикер да направи како full back (FB), треба да качи ептен килажа само, а и таа позиција е ептен ретко користена.
На кратко, таа позиција е играч кој што го чува квотербекот или трча со топката, нешто што ваљда ракометариве би го можеле, пошто редовно се буткаат и дури и би можеле да избегаваат контакт ако ги бива :D

Ама нели, ептен ептен е тешко да направиш транзиција, освен некоj пикер да качи килажа и да тренира година-две, не знам како би успеале.

А во НФЛ само еден играч ја фрла топката, така да целата вештина на подавање и шутирање во гол е ептен ептен различна од ракометот.
Освен физички предиспозиции не би имале ништо НФЛ играчиве за да успеат во ракомет без пар години тренинг

Кога веќе почнав со долг текст ај да продолжам :D

Ете на пример да речеме пикер да влезе во НФЛ, тој би заработил околу 540 илјади долари (севкупно после пар години договор) ако е стоти најдобар DT (defensive tackle)


Fullback реков не е ептен популарна улога така да ако е десетти најдобар фулбек во лигата би заработил околу 600к долари

Да не барам ептен, не знам колку пари заработуваат ракометариве, ама за да заработиш повеќе пари треба да си еден од подобрите, а шансите дека некој ракометар би поебал 2-3 години тренинг, и шанса на секој натпревар да добие потрес на мозок или некоја друга посериозна повера.....и пак да не му гарантира никој сериозна сума...малце тешко

Во НФЛ не се ни толку сериозни платите

Едни од најдобрите фудбалери во НФЛ........зимаат помалку пари од рандом НБА играч како....Вигинс на пример...

А тие рандом НБА играчи би зимале уште повеќе пари ако играат во Евролига на пример....

Рандом е ептен све ова :D
Мислам единствен кој што одма би се прилагодил на ФБ :D

1583514884494.png
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
5.862
кано ги носи од тајланд за плејоф лш
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.713
Поени од реакции
1.152
Nekoj link od germanska bundesliga, posebo od Stuttgart-Magdeburg?
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
5.504
Поени од реакции
6.917
Спартак Москва стана ЦСКА Москва :cool:
 
На врв Bottom