Ракомет - општа дискусија

Дали пратите ракомет?

 • Понекогаш

  Гласови: 135 33,7%
 • Да, обавезно

  Гласови: 251 62,6%
 • Неам Појма

  Гласови: 15 3,7%

 • Вкупно гласачи
  401
Член од
12 март 2009
Мислења
13.393
Поени од реакции
7.505
ова денес нема врска со квалитетен ракомет, ете на Вардар оџа им пее од трибини ..
Туку остана незабележано, Еурофарм Работник го прегази Пекинг Спорт Универзитет. и играше во финале во Добој, изгуби по пенали од новиот француски прволигаш MHB C’CHARTRES ...
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
871
Поени од реакции
1.770

Договорот што го потпиша ЕХФ за продажба на ТВ правата за следните 10 години значително ќе ја измени Лигата на шампионите во ракомет.
И во поглед на буџетот и во структурата. Нема да се дели на 28 дела колачот, ќе се дели на 16. Тие клубови ќе бидат значително привилегирани во однос на другите. Сите ќе добијат по 210.000 евра за учество.

Шампионот ќе добие 1.000.000 евра награда. Во оваа награда нема да се смета сумата што ја добива како награда за пласман на Фајнал Фор.

Распределбата на парите ќе биде следнава:
30.000 евра за секој клуб по натпревар на гостински терен во групната фаза, плеј оф и 1/4 финалето.
5.000 евра за секој бод освоен во групната фаза.
7.500 евра за секој бод освоен во плеј оф
10.000 евра бод освоен во 1/4 финалето
30.000 евра за екипите што бидат прво и второ место во групите
800.000 евра ќе делат екипите што ќе играат Ф4. На шампионот ќе му биде минусирана од сумата од 1.000.000, а другиот дел ќе го делат 38,3 % за финалистот, 33.3 за третопласираниот и 28.3 % за четвртопласираниот тим.

Извор: tv2.dk
 
Член од
4 март 2017
Мислења
871
Поени од реакции
1.770
Член од
5 април 2013
Мислења
2.839
Поени од реакции
4.523
Додека Митревски растура во Еурофарм и во ЛШ и во СЕХА, Борко решил да влегува во политика... :facepalm:Катастрофална грешка ќе е Митревски да не е стартер на претстојното ЕП.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.393
Поени од реакции
7.505
Pelister Bitola
21
:
33
Ended

Pfadi Winterthurај на здравје, да видиме утре што ќе направат Еурофарм и Бутел
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
78
Поени од реакции
45
Додека Митревски растура во Еурофарм и во ЛШ и во СЕХА, Борко решил да влегува во политика... :facepalm:Катастрофална грешка ќе е Митревски да не е стартер на претстојното ЕП.
neka si otide vo RK Vardar da vidi nehto i toj
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.601
Поени од реакции
73.098

Лазаров со гол од слободен удар откако истече времето донесе победа на Нант.

После мечот даде интервју на Француски.

Чисто онака, за споредба меѓу играч што дојде во Франција при крај на кариера, и играч што отиде во Германија на почето к на кариера во 2019 СЕ УШТЕ НЕ ЗНАЕ АНГЛИСКИ
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.413
Поени од реакции
3.040

Лазаров со гол од слободен удар откако истече времето донесе победа на Нант.

После мечот даде интервју на Француски.

Чисто онака, за споредба меѓу играч што дојде во Франција при крај на кариера, и играч што отиде во Германија на почето к на кариера во 2019 СЕ УШТЕ НЕ ЗНАЕ АНГЛИСКИ
Браво. Секоја чест. Затоа е толку голем и еден од најдобрите спортисти во Македонија на сите времиња.
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.668
Поени од реакции
45.052
Со почетокот на СП во ракомет во жени, чисто да нагласам колку македонските клубови кои можеа да си дозволат скаутинг, не ги бива за нешто такво.
Да фатеа да ме читаат од ЖРК Вардар, ќе најдеа еден куп перспективни ракометарки, на место на македонките што се шлепаа. До душа клубот пропадна и веројатно немаше да дочекаат да ги фатат во најдобра форма.

Бразилките имаат една ракометарка која тим како Вардар на пример мора ПОД ИТНО да ја потпише.
Страшно потсетува на Барбоса Кабрал, каков само брз дриблинг има, немам зборови :D
Хмирова аут, Паула Бруна ин :icon_mrgr:
Долго време ја форсирав Паула Бруна.
Гледам дека по 5 години солидно игра за Бразил, а од ИХФ ја ставиле како клучен играч на Бразил по Аморим.

Тогашната голманка на Холанѓанките сега ја заменува Вестер на голот. Холанѓанките имаа една добра црнкиња во репрезентација тогаш, Делаила Амега. Играше за Холандија на квалификациите, но не влегла во конечниот состав.

Од друга страна, се изненадив што Грот и Брош се повлекле од репрезентација.
Словенкиве се на прагот на победата во дуелот со Холандија.
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
5.504
Поени од реакции
6.917
Словенија ја тепат Холандија,Кореја на Франција а Шпанија ја декласират Романија овие во 10 шо беа и настрадамус не ке ги предвидеше дека вака ке завршат.
Русија би требало да земе медал со сигурност па и Норвешка остало све е ненормално
 
Член од
11 август 2017
Мислења
53
Поени од реакции
21
Со почетокот на СП во ракомет во жени, чисто да нагласам колку македонските клубови кои можеа да си дозволат скаутинг, не ги бива за нешто такво.
Да фатеа да ме читаат од ЖРК Вардар, ќе најдеа еден куп перспективни ракометарки, на место на македонките што се шлепаа. До душа клубот пропадна и веројатно немаше да дочекаат да ги фатат во најдобра форма.Долго време ја форсирав Паула Бруна.
Гледам дека по 5 години солидно игра за Бразил, а од ИХФ ја ставиле како клучен играч на Бразил по Аморим.

Тогашната голманка на Холанѓанките сега ја заменува Вестер на голот. Холанѓанките имаа една добра црнкиња во репрезентација тогаш, Делаила Амега. Играше за Холандија на квалификациите, но не влегла во конечниот состав.

Од друга страна, се изненадив што Грот и Брош се повлекле од репрезентација.
Словенкиве се на прагот на победата во дуелот со Холандија.
Во право си. Еве една Србија без Лекиќ и многу други си игра редовно на Сп и ЕП,ние баражите не може да ги поминуваме. Во последниве години Словенија извади голем број на талентирани ракометарки од Крим ( 97,98 и 99 генерација). Младинките на Македонија на ЕП ( или СП) изгубиа од Косово и Фарски Острови.

И Чешка имаат солидна екипа и свој преставник во ЛШ.

Според мене Данска во топ три репрезентации, а покрај неа Русија и Норвешка. Корејкиве ништо чудно да изненадат.

PS - Кои се голманки во Бразил?? Знам дека Барбара беше во втор план, но добри партии прикажа и ланската и оваа сезона.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.393
Поени од реакции
7.505
На врв Bottom