Ракометни трансфери

Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Види,главен спонзор на Мешков,е Белгазпром Банк.
Она е 50 на 50 собственост на Газпром Банк т.е Газпром и Белорусија.Преку нејзе идат сите дилови,т.е Белорусија и плаќа на Русија за гас,и нафта кој оваа им ги доставува.
Пред 25 години имало џентелменски договор меѓу Русија и Белорусија дека цената за нафта и гас за нив ќе биде 50% поевтина.
И така и би,25 години,Лукашенко купувал ефтина нафта и гас од Русија,а продавал у Европа,по повисока цена,но сепак пониска од руската.
За ова дозна Путин,и Газпром му достави сметка за ресурси по редовна цена.
Е сеа,Белорусија и Газпром (Русија) многу дугачко се расправаат за цената на нафтата и гасот.
Лукашенко се откажа од руска нафта и почна да купува од ОАЕ нафта,а гас од Норвешка,и почна да се врти кон УСА.Ова не му се допадна на Путин,и реши да го руши.
Пошто во Белорусија има избори многу брзо,како против кандидат на Лукашенко се појави Виктор Бабарико многу угледен човек и 20 години доректор на Белгазпромбанк (спонзорот на Мешков).
По брза постапка,на него му наместија корупција и го уапсија.
Исто така ги уапсија сите активи на банката,а Газпром го најави своето повлекување од тој проект.
Денес се уапсени цел борд на директори на таа банка,меѓу кој е и А.А Мешков,газдата и основачот на Мешков,и представник на Газпром во Белорусија
Има сериозни потреси во Белорусија во пресрет на изборите. Многу му е паднат рејтингот на Лукашенко и панично ги апси сите опозициони противкандидати (без разлика каква позадина имаат и од кого се поддржани). Се повеќе и повеќе личи дека украинско сценарио ќе има таму во следната година-две.

Прашање е како се ова ќе се одрази на Мешков Брест. До Август секако ќе биде хаос, ама тоа не значи дека ќе пропадне екипата според мене. Во минати изборни циклуси имало слични ситуации па после избори ги ослободувале обвинетите и како никому ништо се продолжувало. Мислам дека ќе се влечат оваа сезона, а што ќе биде во иднина ќе зависи каде ќе оди државата. Ама ако оди државата кон посериозна дестабилизација (а е можно такво нешто), има шанси и да им се разбегаат играчите сред сезона.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Ај еве вака.
Значи А.А Мешков кој е татко на БКГ Мешков,е,т.е беше, во бордот на директори на БелгазпромБанк,и близок човек со противкандидатот на Лукашенко,Виктор Бабарико.Опозиционер.
Активите на банката се замрзнати од страна на народната банка на Белорусија.Моја прогноза дека ако не оваа година,до година нема да постои Мешков.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
https://sportski.mk/ново-засилување-за-вардар-пристигнув/

сите се засилуваат а мене не ми е јасно како воопшто ќе се игра ракомет ако како (нонЕУ) држава сме блокирани ???
А и абер нема за аеродромите ???
значи не мислам за патување на навивачи, туку патување на екипата ???
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.615
Поени од реакции
2.711
https://sportski.mk/ново-засилување-за-вардар-пристигнув/

сите се засилуваат а мене не ми е јасно како воопшто ќе се игра ракомет ако како (нонЕУ) држава сме блокирани ???
А и абер нема за аеродромите ???
значи не мислам за патување на навивачи, туку патување на екипата ???
Dali ke pocnat uopste da igraat
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.557
Поени од реакции
8.138
Еден од најголемите руски таленти -Сергеј Косоротов од сезоната 2021-2022 ќе настапува за Висла Плок. Потпишал на две години.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
голманот шо го сакаа еурофарм,за веспрем подпишал
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Всушност, станува збор за вториот тим на Веспрем - Веспрем ККФТ, кој за прв пат оваа година ќе игра во првата унгарска лига.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533

Е вака се потпишуваат договори со таленти. 4 години за еден од поголемите моментални таленти во Македонија.

Ова не е трансфер, но сепак паметна инвестиција на КЛ7. Баш ме интересира како ќе се развива...
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Лукас Нилсон од Кил во РНЛ, потпишал договор на 3 сезони. Ќе мора Кил да бара уште еден деснак бек, не верувам дека ќе останат само со Сагосен, Билик, Дуле и Зарабец.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Лукас Нилсон од Кил во РНЛ, потпишал договор на 3 сезони. Ќе мора Кил да бара уште еден деснак бек, не верувам дека ќе останат само со Сагосен, Билик, Дуле и Зарабец.
За греота малку им се... :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom