Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Problemot lezi vo mladinskite kategorii, na tolku investiranje od Vardar i Metalurg ne dobivme igraci koi soodvetno ke odgovorat na predizvicite vo repkata.
Slabi treneri gi vodat mladinskite timovi, mora tamu da se popolnat mestata so profesionalci.
Ne moze Rade Stojanovic da ti bide alfa i omega vo menadziranjeto na mladi igraci vo Metalurg.
Pred se skolite vo klubovite i vo mladinskite selekcii treba da dobijat soodvetni treneri koi ke gi prepoznaat prednostite i ke gi resavaat nedostatocite kaj mladite igraci.
Videte avstrijcite go lapnaa bivsiot golman na Svedska, Matias Anderson, go postavija za trener na golmanite.
Vednas im vrodi so plod na prvenstvoto, Eichberger e eden od podobrite golmani na EP, iskina od branenje, iako ne e bas mlad, ama se gleda deka profesionalec go imal podgotvuvano.
Za pogolem uspeh treba epten da se poklopat kockite, no za da odrzuvame kontinuitet na prvenstvata mora da se ima respektabilen tim, mnogu selekcii koi do vcera bea topovsko meso za favoritite sega zemaat ogromen zamav.
Ovie nasive zemaa go postavija Brestovac za izbornik:facepalm: covekot od Metalurg dobi SUT poradi slabi rezultati a go postavija da ja vodi repkata...
Imame slab fond na igraci, Taleski i Kuzmanovski ne gi opravdaa ocekuvanjata vo Germanija i greeja klupa, ova se odrazi na repkava poradi toa sto nemase koj da gi zameni, gi isforsiraa premnogu deka mozat da ja nosat repkava vo idnina, ama ne e sekoj Kire Lazarov da igra konstantno dobro 20 godini, treba da imame posiroka baza na bekovi da mozat da vletaat od plan B pri eventualna takva situacija so gore spomenative.
Vo sledniot period ocekuvam da se postavi nov izbornik koj ima pokazano dobri rezultati vo rakometot, neka bidat toa dobri godini i kako igrac.
Zorman e asistent na slovencive, neka se obidat na nemu ili nekoj drug slicen na nego da ja doverat pozicijata.
Metalurg se ok, dobro rabotat so mladi, ama Vardar Junior:facepalm::facepalm:, kade be so onakvi cepanici, od doma ne znaat deka rakomet treniraat, podobro neka zemat decina od 15 god I so niv da rabotat nego da go troshat vremeto na trupovi.
 
Член од
28 јули 2018
Мислења
119
Поени од реакции
172
Metalurg se ok, dobro rabotat so mladi, ama Vardar Junior:facepalm::facepalm:, kade be so onakvi cepanici, od doma ne znaat deka rakomet treniraat, podobro neka zemat decina od 15 god I so niv da rabotat nego da go troshat vremeto na trupovi.
Металург прва екипа едвај последен напад се спаси пред два месеци од тие "цепаници" од Вардар Јуниор. Додека Металург играше лш и сеха среќа имаше некои неизбежни ситуации каде мораше да се крпат некои позиции со наши играчи инаку "талентиве" од металург ќе си играја супер лига уште. А друго играчите од Металург одсекогаш имале далеку повеќе привилегии за реп него ли овие од Вардар.
Моментално во Вардар имаш повеќе перспективни играчи него ли во Металург само штета шо не се ценат и не се работи со нив.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
Металург прва екипа едвај последен напад се спаси пред два месеци од тие "цепаници" од Вардар Јуниор. Додека Металург играше лш и сеха среќа имаше некои неизбежни ситуации каде мораше да се крпат некои позиции со наши играчи инаку "талентиве" од металург ќе си играја супер лига уште. А друго играчите од Металург имаат далеку повеќе привилегии за реп него ли овие од Вардар.
Problemot e sto vo makedonskata super liga glavnite igraci se srbi od treta klasa, a nie sakame igracista za vo repka da vadime :facepalm:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Абе мрзи невидени сме, како народ општо.
Колку сака нека не е талентиран некој, абе физички ќе се спреми и ќе вежба како што се вежба и ќе биде нешто од него. Не може бе магарина од по 190цм да играат како пички и да губат дуели толку лесно.
Значи во трк грамада од 190цм ја запираат лабаво. Или шутира како баба или одбранбените играчи ги приземјуваат на зафрканција, без ни малку труд.
Кузманоски да имаше германски мозок во тоа тиквата, сеа ќе беше играчиште. Можеби немаше да биде светска класа ама барем ќе се плашеа кога ќе има скок шут.
Дури и се чудам како стигнуваме во топ 10-15 селекции. Имаме само еден бек.
Па и некоја од отепаниве репрезентации кога ги гледам, имаат барем по 2-3ца бекови кои што знаат да мавнат некој салам удар.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Металург прва екипа едвај последен напад се спаси пред два месеци од тие "цепаници" од Вардар Јуниор. Додека Металург играше лш и сеха среќа имаше некои неизбежни ситуации каде мораше да се крпат некои позиции со наши играчи инаку "талентиве" од металург ќе си играја супер лига уште. А друго играчите од Металург одсекогаш имале далеку повеќе привилегии за реп него ли овие од Вардар.
Моментално во Вардар имаш повеќе перспективни играчи него ли во Металург само штета шо не се ценат и не се работи со нив.
Vo Vardar Junior ?? Ne me ebaj, sve e isrkzlaveno, edino Karapalevski, Kukulovski I Kjoseski se okej koj gi prefrlija vo.prv tim na Vardar, drugo sve e mizerija, vo najdobar slucaj maksimumot mu ee podprosecen rakometar.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Изгледа се сменети ситуацииве за квалификации за СП и сепак само едни квалификации ќе играме

Ама нели, уште немам појма што како се дешава..

Претпоставувам дека ако се играат само едни квалификации онда...

Ние ќе бидеме НЕНОСИТЕЛИ

И потенцијални противници ни се.....

Франција
Германија
Чешка
Исланд
Белорусија
Унгарија
Австрија
Шведска
Португалија


Или во превод

Ова ЕП беше последното на кое што ќе се пласираме во долго долго време :)
Автоматски споено мислење:

Ако знае некој за посигурно и ако знае некој во колку саат ќе биде ждребот и кај може да се гледа во недела нека пише пошто живо ме интересира како ќе поминеме со ова
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
Или во превод

Ова ЕП беше последното на кое што ќе се пласираме во долго долго време :)
И на идното ЕП ќе одат 24 земји. Дајте олабавете со песимизмов. Сигурно нема Белгија, Турција, Естонија, Италија и слични да се пласираат над нас. Македонија пак ќе биде или прв или втор шешир во тие квалификации.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
И на идното ЕП ќе одат 24 земји. Дајте олабавете со песимизмов. Сигурно нема Белгија, Турција, Естонија, Италија и слични да се пласираат над нас. Македонија пак ќе биде или прв или втор шешир во тие квалификации.
Види, те сфаќам, и ја го мислев ова ама, сепак мора и малце реализам.

Ние со Кире во тимот изгубивме од Грција и со еден гол разлика ја тепавме Турција во тежок меч..

така да...
Да, би рекол дека има солидна шанса да завршиме трети на следните квалификации за ЕП особено што нема да играме со Кире ваљда тогаш, а можеби и би биле во трет шешир..
Со оглед на тоа што Португалија, Летонија и слични такви репреезнтации во моментов се подобри од нас...
Стварно не гледам како тимов без Кире би имал некаква иднина
Автоматски споено мислење:

За СП имаме некаква шанса ама прво треба да имаме среќа да ни се падне послаба екипа што би можеле дома да ја победиме ко Чешка, Австрија, или што ти знам..
Па ете на гости да се надеваме дека нема да се стопиме...

Ама пак, пола од потенцијалниве екипи би не тепале без прооблем..
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
482
Поени од реакции
501
Види, те сфаќам, и ја го мислев ова ама, сепак мора и малце реализам.

Ние со Кире во тимот изгубивме од Грција и со еден гол разлика ја тепавме Турција во тежок меч..

така да...
Да, би рекол дека има солидна шанса да завршиме трети на следните квалификации за ЕП особено што нема да играме со Кире ваљда тогаш, а можеби и би биле во трет шешир..
Со оглед на тоа што Португалија, Летонија и слични такви репреезнтации во моментов се подобри од нас...
Стварно не гледам како тимов без Кире би имал некаква иднина
Автоматски споено мислење:

За СП имаме некаква шанса ама прво треба да имаме среќа да ни се падне послаба екипа што би можеле дома да ја победиме ко Чешка, Австрија, или што ти знам..
Па ете на гости да се надеваме дека нема да се стопиме...

Ама пак, пола од потенцијалниве екипи би не тепале без прооблем..
Баш за светско првенство ќе имаме помалку шанси бидејќи одат само 13-14 европски репрезентации додека на европско ќе си бидат и понатаму 24. За да не се пласираме на ЕП треба од оние репрезентации кои не се пласираа на ова европско да ни го превзедат местото. Која е таа репрезентација според тебе што би завршила пред нас на следни квалификации за ЕП? Пак ќе биде истото каде првите 2 од групите ќе одат директно на ЕП како и најдобропласираните 4 третопласирани.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Баш за светско првенство ќе имаме помалку шанси бидејќи одат само 13-14 европски репрезентации додека на европско ќе си бидат и понатаму 24. За да не се пласираме на ЕП треба од оние репрезентации кои не се пласираа на ова европско да ни го превзедат местото. Која е таа репрезентација според тебе што би завршила пред нас на следни квалификации за ЕП? Пак ќе биде истото каде првите 2 од групите ќе одат директно на ЕП како и најдобропласираните 4 третопласирани.
За следното СП зборам, пошто ете постои каква таква шанса да ни се падне екипа што ја знаеме како Чешка, Австрија, Исланд..
Иначе за понатаму тешко...

Според мене би ги тепале и Турците и Грците по 5+ разлика на последниве квалификации така да..
А ако НЕ се пласираме на СП онда ваљда и во трет шешир би влегле...а ако сме трет шешир онда...па сите од втор шешир би завршиле пред нас
За третиот шешир спомнав, Португалија, Латвија на пример...плус од четвртиот ете ги Грците пак :D
Ако не влеземе на СП следна година..тешко ни се пишува
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
482
Поени од реакции
501
За следното СП зборам, пошто ете постои каква таква шанса да ни се падне екипа што ја знаеме како Чешка, Австрија, Исланд..
Иначе за понатаму тешко...

Според мене би ги тепале и Турците и Грците по 5+ разлика на последниве квалификации така да..
А ако НЕ се пласираме на СП онда ваљда и во трет шешир би влегле...а ако сме трет шешир онда...па сите од втор шешир би завршиле пред нас
За третиот шешир спомнав, Португалија, Латвија на пример...плус од четвртиот ете ги Грците пак :D
Ако не влеземе на СП следна година..тешко ни се пишува
За наредното светско ,да. Кој и да ни падне шансите ни се мали знаејчи како изигравме на ЕП . Ама за квалификациите за ЕП пак ќе бидеме во вториот шешир, на ЕП директно се пласираат 4 репрезентации што значи во вториот шешир ќе бидат рангираните од 5 до 20 а ние бевме 15 на ова европско. Проблемот ќе ни биде што тоа и ќе биде максимумот само учество и елиминација уште во прв круг.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Ние со Кире во тимот изгубивме од Грција и со еден гол разлика ја тепавме Турција во тежок меч..
А замисли го тепавме Исланд гости истата таа година, пред таа год изигравме нерешено со Германија, ја тепавме Словенија која се бори за медал.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Е добро де. Можеби и нема да е лошо да се направи некоја мала пауза. Во ракометот не е тоа секогаш лоша работа. Многу големи екипи излегле после неколку „гладни“ години. Португалија сега ќе хара во наредната деценија, а беа анонимуси. Хрватска имаше период од 96та до 2002 каде што беа на ниво на Србија што е сега, па една силна генерација ги лансира на врвот.
Работата на клубовите ќе биде клучна дали ќе можеме да се вратиме назад или ќе паднеме и останеме во втора лига.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Страв ми е да помислам што ќе биде со тимот без Кире и Столе. Страв и трепет за Соломонски острови, Андора и Албанија.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
Види, те сфаќам, и ја го мислев ова ама, сепак мора и малце реализам.

Ние со Кире во тимот изгубивме од Грција и со еден гол разлика ја тепавме Турција во тежок меч..

така да...
Да, би рекол дека има солидна шанса да завршиме трети на следните квалификации за ЕП особено што нема да играме со Кире ваљда тогаш, а можеби и би биле во трет шешир..
Со оглед на тоа што Португалија, Летонија и слични такви репреезнтации во моментов се подобри од нас...
Стварно не гледам како тимов без Кире би имал некаква иднина
За СП имаме некаква шанса ама прво треба да имаме среќа да ни се падне послаба екипа што би можеле дома да ја победиме ко Чешка, Австрија, или што ти знам..
Па ете на гости да се надеваме дека нема да се стопиме...

Ама пак, пола од потенцијалниве екипи би не тепале без прооблем..
На тие подготовките без скоро никој од прва постава, ја победија Романија на гости со 4. Значи се може! Башка што и Турција беше победена поубедливо со некој си втор состав на гости отколку на квалификациите.
Нашите играа потценувачки и со Грција и со Турција, а тоа со Грција и политиката си го направи своето. Плус промената да се игра во Струмица баш во она никаква сала со оној резил од продавање на карти (уствари и немаше баш некои карти да се продаваат.. како дојдов до карта тоа е друга работа) и притисок од влада и од се си го стори своето.
На ЕП 2018, гледам со Германија Талески играше одлично и најдобар стрелец, со Црна Гора и Данска Кузмановски, против Чешка играше и Велковски на ниво. Истиве овие деца беа 6-то место на едно СП. Воиграни се и клубски и репрезентативно. Во форма не се, не вложуваат во себе доволно и тоа е проблемот, а не дека немаме тим.
Проблемот е што не играа, немаше волја, борба. Така ако играш и секој тим ќе е проблем, не па некоја посериозна екипа.

И не гледам зошто би се стагнирало и да се мора да се стагнира и со сила да се пропушти првенство. Треба да се запне да се оди на СП, па макар играле и против Унгарија која не ни лежи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom