Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
30 мај 2019
Мислења
1.851
Поени од реакции
3.318
Ристовски бранеше цел натпревар. Ама океј беше утакмицата. Нашите каснеа во Словенија ради лоши конекции и им беше утакмицата еден вид тренинг. Плус Кире Лазаров не ни играше и одбраната не беше комплетна.
Добро е што Брестовац покушава да ја размрда таа десна бековска позиција. А идејата со Танкоски и Талески во напад е баш добра. Они двајца доста се надополнуваат некако.

Имаме стварно една од најлесните групи (дефинитивно најповолна, па и уште поповолна со кого вкрстуваме). Распоредот е исто така добар. Почнуваме со Украина, а тие се ептен вон форма. Ако играме на ниво, може со 10-тина разлика да ја победиме.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ристовски бранеше цел натпревар. Ама океј беше утакмицата. Нашите каснеа во Словенија ради лоши конекции и им беше утакмицата еден вид тренинг. Плус Кире Лазаров не ни играше и одбраната не беше комплетна.
Добро е што Брестовац покушава да ја размрда таа десна бековска позиција. А идејата со Танкоски и Талески во напад е баш добра. Они двајца доста се надополнуваат некако.

Имаме стварно една од најлесните групи (дефинитивно најповолна, па и уште поповолна со кого вкрстуваме). Распоредот е исто така добар. Почнуваме со Украина, а тие се ептен вон форма. Ако играме на ниво, може со 10-тина разлика да ја победиме.
Да не се занесуваме дека било која репрезентација на ЕП можеме со 10 разлика да ја тепаме. Не е реално тоа, било какви победи се успех за нас. Украина е можеби и најслаба екипа на првенството ама тоа за нас ништо не значи, и најмало потценување ќе биде фатално.

А за мечот со Словенија се согласувам дека самиот резултат не е никакво мерило. Целите беа други, а згора на се Словенците се со нов селектор и мотивирани да се докажат (може и далеку да дотуркаат, по мене можеби и потаен кандидат за медал иако не се во најтесна конкуренција.
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
Да не се занесуваме дека било која репрезентација на ЕП можеме со 10 разлика да ја тепаме. Не е реално тоа, било какви победи се успех за нас. Украина е можеби и најслаба екипа на првенството ама тоа за нас ништо не значи, и најмало потценување ќе биде фатално.

А за мечот со Словенија се согласувам дека самиот резултат не е никакво мерило. Целите беа други, а згора на се Словенците се со нов селектор и мотивирани да се докажат (може и далеку да дотуркаат, по мене можеби и потаен кандидат за медал иако не се во најтесна конкуренција.
Тешко дека можат медал да земаат Словенците. Во втората рунда се вкрстуваат со Франција, Норвешка, Данска, Исланд/Унгарија, а во првата рунда веќе се со Шведска.

Инаку ние и со Хаити да играме нема со 10-разлика да тепаме. Едноставно го немаме тој менталитет. Чим водиме со 4-5 гола разлика одма делуваат незаинтересирани и на крај победуваме со 1/2 гола разлика.
Украинците треба да ги тепаме но сѐ ќе зависи од тоа со каков менталитет ќе влезат нашите. Украинците ни земаа бод во квалификациите за последното Европско, а го имаат Остроушко кој што е во добра форма и е прв стрелец во ЛШ.
Би било интересантно Митревски да брани во тој натпревар затоа што двајцата играат заедно во Еурофарм.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.851
Поени од реакции
3.318
Да не се занесуваме дека било која репрезентација на ЕП можеме со 10 разлика да ја тепаме. Не е реално тоа, било какви победи се успех за нас. Украина е можеби и најслаба екипа на првенството ама тоа за нас ништо не значи, и најмало потценување ќе биде фатално.
Не е нереално. На последните европски квалификации со Чешка (пред 3 години) ги тепавме со 13 разлика во Скопје.
Искрено сметам дека сме фаворити во групата, и против Австрија исто. Да ги тепаме сите со по 5 разлика во групата, доволно е.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.432
Поени од реакции
68.565
Темата за Македонската машка ракометна репрезентација ќе биде привремено затворена.
Дискусијата префрлете ја во Генералната тема за ЕП во ракомет, додека не бидат отворени посебни теми за секоја од четирите групи.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.432
Поени од реакции
68.565
Темата е повторно отворена. Дискусиите поврзани со репката кои се водат во темите за ЕП, пренесете ги тука.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.851
Поени од реакции
3.318
Миркуловски за бараж, и да се помине тој бараж (или баражи) и да се оди на СП. А таму нека играат со млади сили, нека испробуваат нови играчи.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.898
Поени од реакции
1.730
Кога е ждребка за СП во Египет?
Миркуловски за бараж, и да се помине тој бараж (или баражи) и да се оди на СП. А таму нека играат со млади сили, нека испробуваат нови играчи.
Да се надеваме и Скубе.
Нека ни паднат тогаш Чесите или Австријанците?
 
Член од
28 јули 2018
Мислења
119
Поени од реакции
172
Дај бе не си фантазирајте со тоа дека Скубе ке заигра за наша реп некогаш.
И Миркуловски да се врати шо после? Демек сигурно со него ке обезбедиме пласман на сп и после пак ќе ги гледаме овие гревовиве? Не реално е да очекуваме некој позначаен резултат од нашиве. Французиве, Данска (кои ништо не направија ова првенство)и ред други репки имаат по две постави врвни играчи а ние сакаме со Кузмановски и Талевски кој заедно немаат изиграно 60мин цела сезона во бундес, Гоце кој игра во првенство послабо од нашава суперлига итн. Единствено Киро,Стоилов,Митревски и Манасот ако се на некое ниво.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Дај бе не си фантазирајте со тоа дека Скубе ке заигра за наша реп некогаш.
И Миркуловски да се врати шо после? Демек сигурно со него ке обезбедиме пласман на сп и после пак ќе ги гледаме овие гревовиве? Не реално е да очекуваме некој позначаен резултат од нашиве. Французиве, Данска (кои ништо не направија ова првенство)и ред други репки имаат по две постави врвни играчи а ние сакаме со Кузмановски и Талевски кој заедно немаат изиграно 60мин цела сезона во бундес, Гоце кој игра во првенство послабо од нашава суперлига итн. Единствено Киро,Стоилов,Митревски и Манасот ако се на некое ниво.
Ако добиеме Скубе ке играме уште 2-3 год минимум по пренства со нешто подобри шанси за добар пласман, ако не го добиеме Скубе ќе играме, на ку*ов, пауза од 2-3 год минимум ќе не чека, па за да се пласираме на светско и европско ќе почвиме од нула, со појаки репки, тури му кур..
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.023
Ако добиеме Скубе ке играме уште 2-3 год минимум по пренства со нешто подобри шанси за добар пласман, ако не го добиеме Скубе ќе играме, на ку*ов, пауза од 2-3 год минимум ќе не чека, па за да се пласираме на светско и европско ќе почвиме од нула, со појаки репки, тури му кур..
Како бе 2-3 год? После тоа кој ќе биде мажот што ќе не однеси на СП/ЕП? Демек за 2-3 год ќе произведеме некоја ѕверка?
Брат, 10 години пауза не чека, верувај. Доколку работат како што треба со младите, овие што се сека 12-3 год би можеле да ги оправат, не верувам дека стар вол се учи ракомет да игра.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.851
Поени од реакции
3.318
Кога е ждребка за СП во Египет?

Да се надеваме и Скубе.
Нека ни паднат тогаш Чесите или Австријанците?
Ждребот мислам дека е во недела, пред финалето. Обично е така.

Па Австрија најубаво да падне, затоа што би ја елиминирале можеби полесно (ако играат нашите и не се отсутни на терен). Не дека и Чешка не би, ама со Австрија па и Белорусија полесно ќе биде гости-дома.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.665
Problemot lezi vo mladinskite kategorii, na tolku investiranje od Vardar i Metalurg ne dobivme igraci koi soodvetno ke odgovorat na predizvicite vo repkata.
Slabi treneri gi vodat mladinskite timovi, mora tamu da se popolnat mestata so profesionalci.
Ne moze Rade Stojanovic da ti bide alfa i omega vo menadziranjeto na mladi igraci vo Metalurg.
Pred se skolite vo klubovite i vo mladinskite selekcii treba da dobijat soodvetni treneri koi ke gi prepoznaat prednostite i ke gi resavaat nedostatocite kaj mladite igraci.
Videte avstrijcite go lapnaa bivsiot golman na Svedska, Matias Anderson, go postavija za trener na golmanite.
Vednas im vrodi so plod na prvenstvoto, Eichberger e eden od podobrite golmani na EP, iskina od branenje, iako ne e bas mlad, ama se gleda deka profesionalec go imal podgotvuvano.
Za pogolem uspeh treba epten da se poklopat kockite, no za da odrzuvame kontinuitet na prvenstvata mora da se ima respektabilen tim, mnogu selekcii koi do vcera bea topovsko meso za favoritite sega zemaat ogromen zamav.
Ovie nasive zemaa go postavija Brestovac za izbornik:facepalm: covekot od Metalurg dobi SUT poradi slabi rezultati a go postavija da ja vodi repkata...
Imame slab fond na igraci, Taleski i Kuzmanovski ne gi opravdaa ocekuvanjata vo Germanija i greeja klupa, ova se odrazi na repkava poradi toa sto nemase koj da gi zameni, gi isforsiraa premnogu deka mozat da ja nosat repkava vo idnina, ama ne e sekoj Kire Lazarov da igra konstantno dobro 20 godini, treba da imame posiroka baza na bekovi da mozat da vletaat od plan B pri eventualna takva situacija so gore spomenative.
Vo sledniot period ocekuvam da se postavi nov izbornik koj ima pokazano dobri rezultati vo rakometot, neka bidat toa dobri godini i kako igrac.
Zorman e asistent na slovencive, neka se obidat na nemu ili nekoj drug slicen na nego da ja doverat pozicijata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom