Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Уф ќути поминавме група. Тоа е, целта е исполнета.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.895
Поени од реакции
84.267
Ми се свиѓа оптимизмов и се тоа али....играме против латино американци што растеле во некој си таму сиромашни фавели...секако ќе бидеме ментално посилни против факинг Бразил хуе хуе хуе...
Мене ме разочарува колку евтино го прокоцкаа водството на старт на второ, наместо да влезат на сила да ги решат у први 10-15 минути они се распаднаа... ова е доказ за лошо тактичко водење...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ми се свиѓа оптимизмов и се тоа али....играме против латино американци што растеле во некој си таму сиромашни фавели...секако ќе бидеме ментално посилни против факинг Бразил хуе хуе хуе...
Мене ме разочарува колку евтино го прокоцкаа водството на старт на второ, наместо да влезат на сила да ги решат у први 10-15 минути они се распаднаа... ова е доказ за лошо тактичко водење...
Кај има оптимизам? Меѓу играчите?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.895
Поени од реакции
84.267
Уф ќути поминавме група. Тоа е, целта е исполнета.
И тоа како второ пласирани, што реално е и повеќе од првичната цел. Топ.
Како што можеше (и немаше да биде преголемо изненадување) да не ни одат на СП....успех е голем ова
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Ми се свиѓа оптимизмов и се тоа али....играме против латино американци што растеле во некој си таму сиромашни фавели...секако ќе бидеме ментално посилни против факинг Бразил хуе хуе хуе...
Мене ме разочарува колку евтино го прокоцкаа водството на старт на второ, наместо да влезат на сила да ги решат у први 10-15 минути они се распаднаа... ова е доказ за лошо тактичко водење...
Какво тактичко брат... Прва голманска интервенција беше на Даниловски во 21ва минута од второ. Без одбрана 20 минути и Вардар ќе прокоцка.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
И тоа како второ пласирани, што реално е и повеќе од првичната цел. Топ.
Како што можеше (и немаше да биде преголемо изненадување) да не ни одат на СП....успех е голем ова
Брат јас се заебавав со тоа дека целта им е поминување група, не ги пратам овие затоа, ме нервираат што ги форсираат пред камери многу. Ама добро ете поминале група, на мускули. :icon_lol:
Ние 2ри, ти викаш сме минеле група:P

Сеа 1/8 финале најверојатно ќе играме со домаќинот Алжир
Абе кој ги знае јас мислев последниот воз го фатиле па решив сеир да терам. :D
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Со оглед на тоа што играме со една постава по 60 минути 2-ро место е и повеќе од добро. Но, како колективна игра благе везе немаме. Па во последните 15 минути една акција не изигравме, успеавме да се одлепиме благодарение на индивидуалните квалитети на Талески, Кузмановски и неколкуте добри одбрани на Даниловски.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Реално на играчи со таков потенцијал како Талески, Кузмановски и останати, за очекување е да се помини оваа група. Проблемот е што некако ми се чини на моменти се чувствуваат како којзнае какви ѕвезди и заради тоа не изгледаме баш добро на терен. Класика Македонски менталитет. Уште еден проблем е што имаме само една бековска линија, Талески - Кузмановски - Велковски. Замените се ужасни, па кога на некој од овие не им оди, нема кој да освежи или замени.

Талески беше одличен денес, лидер во секоја смисла. Е сега за во 1/8-финале, Аргентина или Алжир. Реално и од двете сме поквалитетни, со Алжир може да биде понезгодно заради што се домаќини ама ако одиграме како што треба, треба да победиме. Е сега проблемот во тоа како ќе одиграме, најмногу зависи од тоа како ќе се понашаат на терен, едноставно се можеш да очекуваш од нашиве. Или ќе ги прегазат, или ќе одиграме некоја мизерна утакмица како што знаеме доста често.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
https://www.youtube.com/watch?v=hFJkWMg0rd4
Чисто како споредба во моментов играат Германија и Норвешка за прво место. Споредете ги само движењата, шутевите, акциите па и физикусот нивни со нашите. Мали деца :).
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Треба да тепаат со кој и да играат, ама на готово вереија ко што направија со Тунис, ништо чудно и поради менталитетот да изгубат.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Nema vkrstuvanja vo napad ne se dvizime previše staticni vo site akcii. Dvizenjeto e sve vo moderniot rakomet. Topkata treba brzo da cirkulira od leva do desna strana bez prestan se dodeka ne se otvore moznost za dodavanja do krilata, piker ili prostor za sut. Nie toa se go pravime vo Slow motion pa se cudime zasto ne se otvara prostor. Taleski i Neloski dvajca volovi na 2m vo situacija da nemozat da najdat izlez treba da bijat. Previše se plasat previše topki imame izgubeno na riskantni dodavanja.

Ne moram da spekuliram za da znam kako ke igrat protiv Alzir ili Argentina. Dovolno mi se ovie 5 Natprevari da si donesam zaklucok. Igrat sporo i nekontstanto, ponekogas pravat osnovni greski (pagja topka od raka). Previše zicer situacii vo napad. Nekoj igraci gi slavat golovite kako da igrat Fudbal i se glupirat namesto da se vrakjat nazad. Decata se neseriozni i razmazeni mozda ufilmani deka se nekoj zvezdi. Ne se zvezdi duri bi rekol deka imat LUZERSKI mentalitet. Posle 15min so Spanija se preplaseni se predadao kako da igrat protiv seniorite na ta selekcija. Protiv Tunis poslednite 10min ne se ni trudea da igrat odbrana. Odbranata e klucniot del kade pagjame na ispitot. Golmanot kaj nas e samo tamo da gi vadi topkite od mrezata. Danailovski podprosecen ovoj Tomovski malku podobar djabe i toa koga odbranata ni e dvajca bez trojca. So edna obicna finta cekor levo cekor desno go pominuvas Neloski i Taleski bidejki se prespori da te sledat i op sam si pred gol. Za drugite da ne sborime.

Ako ovie Projdat vo 1/4finale ke bide premija. Tamu Francija ke ne casti kao za kraj da ni pokaze do kade ni e cergata. Pa ke raigruvame za 5-8 mesto sto za ova Generacija i ne e loša rabota.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.895
Поени од реакции
84.267
иначе АКО ги тепаме Алжир во 1/4 финале ќе играме со подобриот од Франција-Фарски Острови....подобро да изгубиме да не се бламираме со Французите, 10+ би не тепале ако стигнеме до таму :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom