Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

and

Член од
21 октомври 2016
Мислења
46
Поени од реакции
111
За со Фарски, се согласума со Вардарец, самоубиство е Марковски да игра во одбрана против ови. Од патики ќе го вадат.
Неопходна ни е подвижна 6-0, а кај нас Павле најдобро ја игра. Со Петар - Кузмановски - Павле - Јагуриновски од 2 до 5 може солидно да се браниме, а имаме една измена за Пешевски. Добро комбинација е и со Лазаревски па да не менуваме, ама ќе мора малку да се смири. Некако многу е агресивен во одбрана и брзо би добил исклучувања против овие. Веројатно Кире ќе го игра и Стојковиќ ако е фит. Доста повисок од Фараните, лесно би поминале високи топка до него. Нешто ко со Шипшак што играа Пољаците. И во одбрана Митев залепен на десното крило кој е супер реализатор. Па и со ризик на десниот бек да му се остава простор да завршува, а нашата двојка само да го насочува на помал агол.
Инаку МТВ добра реализација со ОК студио. По некад и добри гости, само не им требаше Борко на полуфинеле.
Типов е само контра Лазаров. Тешка демагогија.
Коментира дека срамота било што одиме со специјалец дефанзивец, никој веќе немал таков играч. Молгард, Конан, Мигењон...?
Коментира дека не сме требале да форсираме наште играчи да одат странсво. Го потпишува Лазаревски до 26-та.
Коментира дека 2012 успехот се должи што Кире играл надвор, Борко играл надвор. Борко после тоа првенство тој се продаде надвор.
Секоја чест што прави во Вардар, од ептен разнишан тим го стабилизира. Донесе добри играчи, состави добар тим.
Ама нема право да збори за национална стратегија, пошто Вардар на дава шанса на млади македнски играчи. 20год. нема извадено македнски играч.
Македонски играчи вадат клубови со таков концепт. Пелистер пред 20 год. Металург пред 10 и Алкалоид сега.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.768
Поени од реакции
6.371
Фарски цело време ќе ни играат 7 на 6 што значи дека ние не може да играме ни една друга одбрана освен повлечена 6-0, за ова да се заклучи не треба да сме некои ракометни експерти, чиста логика е, да се играше натпреварот пред 10-15 години кога го немаше тоа правило шансите ќе ни беа далеку поголеми, ќе се пуштевме во некоја 5-1 одбрана со Петар Атанасијевиќ како преден да го неутрализира Скипаготу и пола работа ќе беше завршена, вака сме принудени да бидеме повлечени, се надевам дека Кире ќе најде некоја дефанзивна постава што ќе биде брза и подвижна и ќе може да одговори на нивниот напад.

Уште пред неколку години Петар Метличиќ во едно интервју спомна дека во ракометните кругови има некои теории дека скандинавското лоби намерно го исфорсирало тоа правило со цел да ги натераат останатите да играат ракомет по нивен систем, со што тие лесно би станале доминантни над другите, мислам дека сега со Фарски ние најдобро ќе може да го искусиме тоа.

Сепак шансите ни се реални, би рекол 50-50, голема предност имаме што реваншот го играме на домашен терен, завршницата од натпреварот со Швајцарија каде што покажавме карактер ми дава доста надеж.
Претходната генерација ги доби скоро сите битни натпревари кои беа 50-50, сега е право време и оваа генерација да потврди дека местото им е на Светско првенство, каде што играат најдобрите.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.327
Поени од реакции
6.619
Балкански стил на ракомет со овие и готови се општо Скандинавците се мачат со таквиот стил.
Во последните 15 години (0д 2009та наваму) имаме (победа-нерешено-пораз)
1-0-7 со Данска
1-1-4 со Норвешка
2-2-6 со Исланд
0-1-2 со Шведска

Не би рекол дека скандинавците ни "лежат".

Незнам како би изгледало директ фластер на центар на Скипагот и да се остат да играт 6 на 5 , ако нешто не оди (n)

@Xsago @Waooo @Vardarecc @Saber Rider мислење :D
Јас генерално сум на мислење дека во модерен ракомет фластер не е возможна опција, освен ако противникот свесно ја прифати. Ако сакаат, со разни блокови од други бекови, може да го ослободат Скипаготу, слично како што ние правевме за Кире низ годините, а реално со побрзи играчи е уште потешко тоа да се направи. Тоа е повеќе тактика од пред 2 децении, не случајно ретко кој ја игра последно време. Повеќе имаат смисла зонски одбрани со истурени играчи, отколку стриктен фластер.

Ама против Фарски Острови генерално треба многу плитка 6-0, со дуел играчи на 3 и 4. Битно е да се спречат влезови на Скипаготу и Митун и пасови на Скипаготу кон пикер или десно крило. Можеби може да се преземе малку ризик на лево крило, мислам дека немаат којзнае каков играч таму, ама којзнае, скандинавски крила никогаш не би потценил. Многу 7-6 играат Фараните, баш заради тоа што немаат многу шут од надвор и знае да им заглави нападот против појаки одбрани, па затоа веројатно можеме да заборавиме на 5-1 варијанти. Така што 6-0 е извесна тактика. Колку можеме да бидеме добри во дуел игра на 2,3 и 4, тоа е прашање, тоа не сме го покажале баш досега. Ако не оди со плитка, резервна опција е подлабока 6-0 каде порано би се влегло во дуел со Скипаготу и Митун, ама и за неа не сум сигурен колку имаме играчи. Играчи како Јагуриноски, Лазаревски, Н.Маркоски (ако темпира свежина само за еден меч), браќата Атанасијевиќ, Омерагиќ, тоа е тип на играчи кои треба да се клучни во ваков меч (наспроти Талески, Мишевски, и слични на нив кои повеќе ја користат должината отколку подвижноста и снагата - овие се подобри против шутерски екипи со квалитетни пикери).

Генерално, не сум многу оптимист дека ќе им го запреме нападот, баш вакви екипи со брзи пробивни бекови ни се најпроблематични за бранење (се сеќавате што ни се случи со Холандија лани), ама ако одиграме паметно, имаме шанси да имаме добар напад, бидејќи тие ќе имаат големи проблеми со нашите пикери, особено Пешевски, ако има добар ден, тие се физички лимитирани за игра против таков тип на пикер.

Во принцип мислам дека клучно е да се одигра доста агресивно и цврсто против нив. Ако треба и малку погрубо од вообичаено, макар и под ризик на исклучувања. Особено во одбрана, пристап повеќе како Унгарија, Франција и Шведска, а помалку како Македонија, Исланд, Фарски и други "понежни" екипи.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.097
Поени од реакции
2.062
Со фарски или 5-1 или 6-0 одбрана.Наместо Маркоски би го повикал Галец како трет голман ,голманите ќе ја решат утакмицата.Мечка требит да добиет повеќе минутажа.Помалку технички грешки и нормално не би сакал да ни судат швеѓани,данци ,исланџани,финци,норвежани....ќе ги плесниме да не знает соблекувалната да ја најдат.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.943
Поени од реакции
9.580
Во последните 15 години (0д 2009та наваму) имаме (победа-нерешено-пораз)
1-0-7 со Данска
1-1-4 со Норвешка
2-2-6 со Исланд
0-1-2 со Шведска

Не би рекол дека скандинавците ни "лежат".Јас генерално сум на мислење дека во модерен ракомет фластер не е возможна опција, освен ако противникот свесно ја прифати. Ако сакаат, со разни блокови од други бекови, може да го ослободат Скипаготу, слично како што ние правевме за Кире низ годините, а реално со побрзи играчи е уште потешко тоа да се направи. Тоа е повеќе тактика од пред 2 децении, не случајно ретко кој ја игра последно време. Повеќе имаат смисла зонски одбрани со истурени играчи, отколку стриктен фластер.

Ама против Фарски Острови генерално треба многу плитка 6-0, со дуел играчи на 3 и 4. Битно е да се спречат влезови на Скипаготу и Митун и пасови на Скипаготу кон пикер или десно крило. Можеби може да се преземе малку ризик на лево крило, мислам дека немаат којзнае каков играч таму, ама којзнае, скандинавски крила никогаш не би потценил. Многу 7-6 играат Фараните, баш заради тоа што немаат многу шут од надвор и знае да им заглави нападот против појаки одбрани, па затоа веројатно можеме да заборавиме на 5-1 варијанти. Така што 6-0 е извесна тактика. Колку можеме да бидеме добри во дуел игра на 2,3 и 4, тоа е прашање, тоа не сме го покажале баш досега. Ако не оди со плитка, резервна опција е подлабока 6-0 каде порано би се влегло во дуел со Скипаготу и Митун, ама и за неа не сум сигурен колку имаме играчи. Играчи како Јагуриноски, Лазаревски, Н.Маркоски (ако темпира свежина само за еден меч), браќата Атанасијевиќ, Омерагиќ, тоа е тип на играчи кои треба да се клучни во ваков меч (наспроти Талески, Мишевски, и слични на нив кои повеќе ја користат должината отколку подвижноста и снагата - овие се подобри против шутерски екипи со квалитетни пикери).

Генерално, не сум многу оптимист дека ќе им го запреме нападот, баш вакви екипи со брзи пробивни бекови ни се најпроблематични за бранење (се сеќавате што ни се случи со Холандија лани), ама ако одиграме паметно, имаме шанси да имаме добар напад, бидејќи тие ќе имаат големи проблеми со нашите пикери, особено Пешевски, ако има добар ден, тие се физички лимитирани за игра против таков тип на пикер.

Во принцип мислам дека клучно е да се одигра доста агресивно и цврсто против нив. Ако треба и малку погрубо од вообичаено, макар и под ризик на исклучувања. Особено во одбрана, пристап повеќе како Унгарија, Франција и Шведска, а помалку како Македонија, Исланд, Фарски и други "понежни" екипи.
Немам време да копам ама на Скандинавците не им лежи Балкански стил на игра пари сум праел само поради оваа причина па барем толку сум запознат плус Фарските Острови се далеку од овие што си ги набројал во смисла на квалитет, и ние сме ама кој ги гледал ФО пред првенствово знајт дека и не се нешто особено на гости се тиња, се базираат многу луѓе врз основа на еден турнир европски кај шо изиграа навистина добро. Една ластовица не ја прајт пролетта. Многу е битно да не се изгубиме во првата и впрочем се зависит од нас во овој двобој како ние ќе изиграме.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.327
Поени од реакции
6.619
Немам време да копам ама на Скандинавците не им лежи Балкански стил на игра пари сум праел само поради оваа причина па барем толку сум запознат плус Фарските Острови се далеку од овие што си ги набројал во смисла на квалитет, и ние сме ама кој ги гледал ФО пред првенствово знајт дека и не се нешто особено на гости се тиња, се базираат многу луѓе врз основа на еден турнир европски кај шо изиграа навистина добро. Една ластовица не ја прајт пролетта. Многу е битно да не се изгубиме во првата и впрочем се зависит од нас во овој двобој како ние ќе изиграме.
Точно е дека многу подобри играат дома од во гости, ама ок настапи имаат веќе 2-3 години, одат континуирано нагоре, а со оглед на возраста на играчите тоа е и нормално. Фарски од пред повеќе години не се споредливи со оваа екипа.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.943
Поени од реакции
9.580
Точно е дека многу подобри играат дома од во гости, ама ок настапи имаат веќе 2-3 години, одат континуирано нагоре, а со оглед на возраста на играчите тоа е и нормално. Фарски од пред повеќе години не се споредливи со оваа екипа.
Имаат тие ок настапи,да од нивна перспектива и за земја како нив е огромен успех самиот настап и прикажаното на ЕП ама ако гледаме претходниве 4години по 1 победа над Италија,Латвија,Украина,Романија и Чешка од кој само со Италија во гости, кај овие само таму да ги издоминираме и ко шо реков балкански стил на ракомет бавно и промена на ритам одвреме на време ако земиш нивното оро да го играш се знајт шо следвит немојш со овие да трчаш зш ќе се наместиш сам.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
Искочи селекториштето да каже дали е поволен или неповолен ждребот?
Јас мислам да се жалиме да се повтори ждребот ако смета дека е неповолен затоа што вака единствената победата на Лино од али експрес нема значење.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.142
Поени од реакции
11.224
Искочи селекториштето да каже дали е поволен или неповолен ждребот?
Јас мислам да се жалиме да се повтори ждребот ако смета дека е неповолен затоа што вака единствената победата на Лино од али експрес нема значење.
Не знам дали ги гледаше полуфиналината и финалето? Имаше таму по некоја репрезентација од нашата група. Од оние што требаше да ги тепаме ама кикснавме.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339

Каква легенда е братов, сега и коментатори не му се по мерак :pos: . Па овој е од господ пратен за да видиш како не треба :D.

Ја еве сега пред сите кажувам дека менувам мислење и сметам дека треба да остане селектор за да го гледаме циркузов уште малце додека трае. :pos:.
 
Член од
19 април 2023
Мислења
180
Поени од реакции
210

Каква легенда е братов, сега и коментатори не му се по мерак :pos: . Па овој е од господ пратен за да видиш како не треба :D.

Ја еве сега пред сите кажувам дека менувам мислење и сметам дека треба да остане селектор за да го гледаме циркузов уште малце додека трае. :pos:.
Во голем дел од интервјуто е во право за многу работи , само избегна за каже за неговиотАлкалоид.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373

Каква легенда е братов, сега и коментатори не му се по мерак :pos: . Па овој е од господ пратен за да видиш како не треба :D.

Ја еве сега пред сите кажувам дека менувам мислење и сметам дека треба да остане селектор за да го гледаме циркузов уште малце додека трае. :pos:.
Не сфаќам што има лошо во тоа што го кажа он?

Општо познато е дека природно у секоја екипа треба да се изнајде лидер, не е ова бираме премиер еве ќе го гласаме
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
Не сфаќам што има лошо во тоа што го кажа он?

Општо познато е дека природно у секоја екипа треба да се изнајде лидер, не е ова бираме премиер еве ќе го гласаме
Виде за што искоментирав, ми го прочита постот? Не му чинеле коментаторите, пошто коментаторите играат на терен.
Ким Јонг Ун гомна да јаде.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Виде за што искоментирав, ми го прочита постот? Не му чинеле коментаторите, пошто коментаторите играат на терен.
Ким Јонг Ун гомна да јаде.
Time stamp имаше на видеото што го постна што ме наведе да мислам дека коментираш за тоа што он го збори у тој точен момент :)
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Овие судииве Славе и Ѓорѓи тешки нарцисоидни створења, имаат многу преварантски сурат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom