Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
10 јануари 2022
Мислења
222
Поени од реакции
436
Пола вина за поразот оди на Велковски и Талески. Само што ќе фатеа моментум, овие ќе се појавеа да ја посерат. Цветан им покажа како се игра на овие што се по 5 години во сениорска репрезентација, а не можат пас нормален да погодат и прават пробивање и чекори во контра.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.364
Поени од реакции
1.104
Никогаш послаба словенија,судиите не тепааааа маме им ебам расипано,непостоечи пенали им свират,најмалку 3 исклучвења им прогледаа низ прсти,3 мин напад......
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1.647
Поени од реакции
4.604
На секој прекин му викаше на Џомба дека спие и пак 60 минути си ги преспа у ќош. Не го разбирам неговово форсирање. Овој веќе неколку години игра на аматерско ниво, онака рекреативно. Па подобро пушти друго дете и истото да го прави бар е некој млад, не овој пред пензија.
Освен зицеритени некои грешки, Жути исто влијаеше. Кога и да бепе на терен, ја успорувше играта ептен. Коку и да сака да помогне, веќе ја нема ни брзината, ни цврстината. Против одбрана ко словенската, за жал нема што да понуди и како да помогне.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
1.704
Поени од реакции
3.249
Сите го фалеа Велкоски пред првенствово, колку напреднал, колку паметно играл, и го гледам после 1 година, уште истата дупка ,очај човече, преку 5 технички грешки. Десна страна не ни постоеше. Костески исто стагнира, јбг грее клупа. Тале 2 контри еба со главата долу. Пешевски не научи да гаѓа гол и не научи, јас не знам што ќе беше ова.

Сега за пофалба. Прво Цветан и Томовски браво деца, чиста 10ка двајцата. Во Томовски имаме светски топ 5 голман во иднина. Фитиљот ни вода ни киселина, прекрасни шутеви и аматерски промашувања. И на крај пофалба за Киро, се гледа репрезентацијава е на друго ниво, лани од истава Словенија со него изгубивме 10. Одбраната исто така многу солидна на моменти.
 
Последно уредено:

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.843
Поени од реакции
741
Не се согласувам дека Кире да беше ќе победевме...да Кире од пред 5 години можда ќе победевме, а вака сега видоа не видоа они мора да играат не бараат спас во него цело време така растат муда...

Дури као просечен македонски теоретичар на заговори мислам дека ова со Кире намерно се направи и не верувам дека има некаква повреда само психолошка игра е во прашање.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
10.163
Поени од реакции
22.190
Имавме шанса не не посака среќа, прво Цветан пречка/Словенија промаши, па Пеше пречка/Словенија фаул у напад и тогаш Талески врати со фаул у напад, 3 гола имавме во тие напади на минус 2 а можевме плус 1.
Како и да е мали финеси се во прашање.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
690
Поени од реакции
1.283
Мислам дека сме доста подобрени од лани, пораз од 2 разлика против Словенија е успех реално, но мислам дека имавме доста шанси, можевме до победа.
Кире добро ги пострпил сите.
Да одиме на победа со Црна Гора, после со Данска што ќе биде нека биде.
Чуда се случуваат, сите знаеме за тоа. :)
Автоматски споено мислење:

Дури као просечен македонски теоретичар на заговори мислам дека ова со Кире намерно се направи и не верувам дека има некаква повреда само психолошка игра е во прашање.
И јас ова го помислив, но ајде, ќе му веруваме хаха.
Од друга страна мислам Кире не би го направил тоа.
Не знам што да кажам...
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.659
Поени од реакции
2.547
Сите го фалеа Велкоски пред првенствово, колку напреднал, колку паметно играл, и го гледам после 1 година, уште истата дупка ,очај човече, преку 5 технички грешки. Десна страна не ни постоеше. Костески исто стагнира, јбг грее клупа. Тале 2 контри еба си главата долу. Пешевски не научи да гаѓа гол и не научи, јас не знам што ќе беше ова.

Сега за пофалба. Прво Цветан и Томовски браво деца, чиста 10ка двајцата. Во Томовски имаме светски топ 5 голман во иднина. Фитилот ни вода ни киселина, прекрасни шутеви и аматерски промашувања. И на крај пофалба за Киро, се гледа репрезентацијава е на друго ниво, лани од истава Словенија со него изгубивме 10. Одбраната исто така многу солидна на моменти.
Да, за Цветан секоја чест..нека бидат живи и здрави, на следното Светско да имаме двајца супер леви крила, Кузманоски и Манасков
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.533
Поени од реакции
8.816
Словенциве беа изгубени во просторот штета шо неискористивме. Талески изигра ок ама на десна страна бевме дно Велковски кочничар ,Серафимов крш,Џомба шо бараат во репка незнам Костески стагнират добра работа Цвете ова дете го пратам години наназад од ко беше мал глушец,тивка река брег ронит полека и сигурно се формират како играч.
 
Член од
24 август 2021
Мислења
93
Поени од реакции
255
Според мене Велковски ја сјеба утакмицата. Ни шут, ни проигрување, ни ништо. Колку топки изгуби не е можно. Имаше и други играчи кои промашија и зицери и некои технички грешки што направија, но изиграа нешто земено севкупно утакмицата, за разлика од Велковски кој беше голема нула цела утакмица.

Тале очекував поактивно да изигра во напад, да има повеќе шутеви (бидејќи е релативно добар сезонава во Вардар) но беше одличен во одбрана па веројатно затоа и самиот Лазаров го "дозираше" во напад и не му даде поголем товар таму.

Како грешка на Лазаров би ја посочила играта 7 на 6 на почетокот на второто полувреме. Не затоа што сега сме паметни откако видовме дека не функционираше, па лесно е да се дели памет, туку едноставно немаше потреба за 7 на 6. Ние бевме активни во напад, правевме комбинации и шанси, е сега тоа што не ги реализиравме зицерите во втората половина на 1во полувреме и што ни паѓаше топката од раце, тоа е друго. 7 на 6 се пробува кога немаш идеја во напад, кога противникот игра гранитна одбрана и немаш шанса за шут, па пробуваш да дојдеш до шут со еден играч повеќе.

Генерално, мораме сите да сме задоволни со тоа каква Македонија видовме денеска на терен во споредба со онаа на светското. Почнува да се игра помодерно. Посебно браво за Томовски, Цветан и Кузмановски. Сепак останува жал што на почетнички грешки ја изгубивме утакмицата.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1.647
Поени од реакции
4.604
Кај Велковски најголем проблем е што е млитав. Зарабец да му го стаиш да го чува, овој пак во тој дуел физички ќе биде послаб. Друг негов проблем е што нема силина во неговиот шут. Освен со шут од 6, 7 метри, он тешко да даде гол. За шутеви под фаул да не збориме. Реална слика за напредок на некој играч у македонско првенство нема да добиеш.
Серафимов нека гледа да бега надвор иначе ќе пропадне. Не знам што мајка бараше у Алколоид да иде, а демек имаше понуда од Германија. Со кој памет отиде у втора македонска лига да игра бе. Па ако не ти се останува у Металург, бар у Пролет или друга екипа од супер лига оди, ако не можеш надвор. Вака направи голем чекор ама назад. Ептен лузерски менталитет.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.516
Поени од реакции
3.966
Ако некој ја следи активно репрезентацијата и играчите неможе да биде незадоволен од овој натпревар.
Пред една година буквално истиве играчи играа на Светското и сите знаеме како поминавме.
За денешниот натпревар најмногу пофалби трева за Кире,не ми се верува дека успеа од оваа репрезентација за само неколку месеци да направи екипа што игра модерен и брз ракомет,имаше и неколку воиграни акции,се гледа дека многу се работело на припремите.
Цветан и Томовски што да се каже,ни најголемиот оптимист неможеше вакво нешто да очекува од нив,перфекција двајцата,секоја чест.

Одбраната исто на моменти изгледаше одлично и шала на страна Талески и Мишевски беа многу солидни денес.
Натпреварот го загубиме заради техничките грешки,Фитиљот колку добро толку и лошо изигра,на моменти ќе извади некој шут ќе си помислиш Карабатиќ станал,после 2 минути му паѓа топка од раце,прави пробивање,едноставно се губи.
За Талески истово важи,ќе направи некој добар потег ќе се дигне од 9 метри ќе искине мрежа и после следуваат еден куп глупи грешки.
Сепак какви беа двајцава сега се далеку подобри.

Генерално од цела репрезентација неможе да бидеме разочарани,ќе се види на наредните натпревари дали било ова еден среќен ден или стварно сме напредувале.
Во секој случај има доста простор за оптимизам.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
503
Поени од реакции
1.519
Убава игра за око, брз центар, побрзи напади, борбена одбрана... Кире има работено со децата
Лево крило имаме иднина во Цветан и Петар Атансијевиќ, Фитиљот беше добар, реално мотор е на оваа репрезентација, во иднина со Павле и Емилијан мислам можиме да сме добро покриени на оваа страна. Велковски истите маки шо ни ги прај во Пелистер ги повторува и во репрезентација. Не знам тука шо друго решение би имале... десно крило Костевски е ок, само треба да му се даде шанса. Пешевски реално беше солиден. Томовски чиста 10-ка
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
62
Поени од реакции
93
Изгубивме, правевме многу грешки, но сепак дечките 60 минути изиграа конкурентен натпревар со силен ривал, и тоа без Лазаров. Голем напредок имаме од СП 2021, и реално е да очекуваме уште подобри игри во иднина. Цветан и Томовски изгазија!! Исто добар натпревар изигра и Фитиљот кој се покажува како лидер на оваа генерација, иако испушти неколку топки во битни ситуации.
Како и да е, дечките не разочараа, браво!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.859
Поени од реакции
12.059
Odi gledaj go Patetiko ziti majka,uvek znaci uvek se gleda da se omalovazi nesto sto e dobro,ebem ti mentalitetot smrden.

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
Шо да омаловажам бе, 8 минути без гол против ваква Словенија, шта речи. Еден куп грешки во напад, единствена светла точка беше голманот денес и одбраната до негде. Ама ако ви е полесно на душата ок, добро изигравме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom