Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
26 октомври 2018
Мислења
16
Поени од реакции
5
Можеби на многумина нема да сум им јасен или пак нема да ме разберат, но главните актери за денешново самопобедувањето се нашите голгетери. Катастрофално издание на Серфимов, ако му ги иземам пеналите, дечково денеска од игра имаше 5/15 или само 30% несфатливо ни за просечен бек. Младеновиќ 6/11 ајде некако, но ако им ги додадам нивните технички грешки, пробивањата нормално е да се случи ојде возот!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Гледаш се зафркавам бе. Оптимизам малце. Кај кур местена ќе знам од младинци и тоа нашите да тепаат.
Да требаше да губат а да се фаворити, ќе можеше да држи вода муабетов.

Поразов оди на душа на Брестовац.
da, koga povedovme pri kraj na vtoro trebashe Time Out da vikne
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Можеби на многумина нема да сум им јасен или пак нема да ме разберат, но главните актери за денешново самопобедувањето се нашите голгетери. Катастрофално издание на Серфимов, ако му ги иземам пеналите, дечково денеска од игра имаше 5/15 или само 30% несфатливо ни за просечен бек. Младеновиќ 6/11 ајде некако, но ако им ги додадам нивните технички грешки, пробивањата нормално е да се случи ојде возот!
https://www.ihf.info/competitions/youth-men/312/2019-ihf-men039s-youth-u19-world-championship/6271/match-center/9189
Официјалната статистика вели 9/19 за Серафимов или 47% успешност. Со оглед на тоа што централната и левата бековска позиција беа ОЧАЈ цело првенство, немаме за што да му се лутиме на Серафимов. Кога нема кој да потегне и кога секоја топка гледаат да му ја дадат на него, нормално е да има технички грешки, да троши топки и на моменти да биде себичен. И со две лоши партии позади него (Португалија и Аргентина) сепак е наш најдобар поединец, како и најдобар стрелец на првенството со 46 голови дадени до овој момент (во просек 7.67 голови на меч) и најдобар асистент со 32 асистенции (во просек 5.33% асистенции на меч) - https://www.ihf.info/sites/default/files/competitions/38d443bd-641a-4f4e-8d79-14824c8acfc8/pdf/TOPSCORER.PDF?n=1565821114.

Камо да имавме уште еден деснорак бек како него на првенствово.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
https://www.ihf.info/competitions/youth-men/312/2019-ihf-men039s-youth-u19-world-championship/6271/match-center/9189
Официјалната статистика вели 9/19 за Серафимов или 47% успешност. Со оглед на тоа што централната и левата бековска позиција беа ОЧАЈ цело првенство, немаме за што да му се лутиме на Серафимов. Кога нема кој да потегне и кога секоја топка гледаат да му ја дадат на него, нормално е да има технички грешки, да троши топки и на моменти да биде себичен. И со две лоши партии позади него (Португалија и Аргентина) сепак е наш најдобар поединец, како и најдобар стрелец на првенството со 46 голови дадени до овој момент (во просек 7.67 голови на меч) и најдобар асистент со 32 асистенции (во просек 5.33% асистенции на меч) - https://www.ihf.info/sites/default/files/competitions/38d443bd-641a-4f4e-8d79-14824c8acfc8/pdf/TOPSCORER.PDF?n=1565821114.

Камо да имавме уште еден деснорак бек како него на првенствово.
Ubavo si pisa clenot pogore od 7m imase 4 od 4 uspesnost dodeka od igra 5 od 15 sto e kriminalna statistika.Koga ke gi dodades penalite imas 9 od 19.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
16
Поени од реакции
5
Моја грешка, но тоа не ги менува другите мои поенти во постот.
Грешка или не, не е битно! Ти ги менува поентите и те како! Но несакам да одам понатаму, па да ти ја извадам вкупната вистинската/реалната статистика без головите дадени од седмерци.Пред се мојот пост се однесуваше за денешнава утакмица.
А би те замолил ако можеш да ми објасниш , која и каква треба да биде таа одбрана што ке може да да амортизира преку 20 поклонети напади на противникот кои произлегуват од само двајца играчи,а во денешниот случај можеби имавме се вкупно околу 30-тина.
Во мојот коментар најавив дека веројатно за некои членови нема да бидам јасен и разбран, тие који ме разбрале океј,тие сто не ме разбрале нека коментираат.
Едно да ти кажам, статистиката е егзактна и неумолива наука, врз која се темели секоја озбилна анализа .

Денешнава одбрана која ја одиграа е за секоја пофалба !
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
Брееј

Ако овие треба да бидат лидерите на сениорксата репрезентација за 7-8 години од сега (пошто нели, не е ова Германија или Франција или Норвешка па да очеквуаме за 3-4 години) онда тешко и да се пласираме на ЕП....
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.558
Поени од реакции
8.142
Нема превише да анализирам, пошо се кажав уште пред натпреварот со Португалија. Се се виде уште по првите два натревари против Аргентина и Нигерија.Со еден и пол ракометар нема што да се бара на едно СП. Затупена игра од 1970 година, со движење на топка два на саат, вкрстувања кои и баба ми може да ги прати, немање алтернативи во играта. Тоа е реалноста. Така се научени да играат и со таа игра се гледа колку може да се постигне. Мора да фаќаме ритам со времето уште од младински категории, ако сакаме да не биде во иднина. Па зашто да не како што спомна некој погоре, да се ангажираат скандинавски тренери во младински категории. Тоа е тоа другари, во некоја следна прилика со некоја нова генерација пред се со сменет "мајнд сет" и со многу повеќе основно познавање на ракометната игра.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Грешка или не, не е битно! Ти ги менува поентите и те како! Но несакам да одам понатаму, па да ти ја извадам вкупната вистинската/реалната статистика без головите дадени од седмерци.Пред се мојот пост се однесуваше за денешнава утакмица.
А би те замолил ако можеш да ми објасниш , која и каква треба да биде таа одбрана што ке може да да амортизира преку 20 поклонети напади на противникот кои произлегуват од само двајца играчи,а во денешниот случај можеби имавме се вкупно околу 30-тина.
Во мојот коментар најавив дека веројатно за некои членови нема да бидам јасен и разбран, тие који ме разбрале океј,тие сто не ме разбрале нека коментираат.
Едно да ти кажам, статистиката е егзактна и неумолива наука, врз која се темели секоја озбилна анализа .

Денешнава одбрана која ја одиграа е за секоја пофалба !
И јас сум и тоа како за користење на статистика, ама не може да се користи статистиката изолирана од контекстот.

Да 5/15 е лош процент на реализација. И реално имаше просечен натпревар. Но не може да се занемари начинот како е стигнат до таа бројка. Голем дел од шутевите се изнудени во тешка ситуација откако левата страна ќе ја затупи акцијата, а пикерите немаа сила да изборат позиција или добар блок. Ни Кире нема да има јак процент во таква ситуација (впрочем заради тоа и Кире никогаш немал којзнае какви проценти на реализација за репрезентација, многу појаки имал за клубот).

Португалија беше печена да падне, прочитана им беше играта имавме и добри голмани и се согласувам дека сами се тепавме. Ама не се согласувам како.

Според мене причината за поразот треба да се бара во катастрофалното издание на Карапалевски и уште тотално неприфатливиотбперформанс во ситуации со играч повеќе. Ако во овој елемент до пвој натпревар бевме пристојни имавме уиграни акции, со Португалија бевме ужас. Не може од 9 напади со играч повеќе да извадиме 3/4 шут со 5 изгубени топки. Едноставно неприфатливо е онака да се забива Карапалевски во пробивање и пикерите да не можат никаков простор да заградат во такви ситуации. Тука изгубивме најмалку 4-5 гола во однос на квалитетна екипа. Тоа е разликата меѓу победа и пораз вчера.

П. С. За играчите има време, не би навлегувал премногу ќе сумираме деновиве. Но генералниот заклучок дека ќе извадиме само 2-3 играчи за репрезентација останува.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Нема превише да анализирам, пошо се кажав уште пред натпреварот со Португалија. Се се виде уште по првите два натревари против Аргентина и Нигерија.Со еден и пол ракометар нема што да се бара на едно СП. Затупена игра од 1970 година, со движење на топка два на саат, вкрстувања кои и баба ми може да ги прати, немање алтернативи во играта. Тоа е реалноста. Така се научени да играат и со таа игра се гледа колку може да се постигне. Мора да фаќаме ритам со времето уште од младински категории, ако сакаме да не биде во иднина. Па зашто да не како што спомна некој погоре, да се ангажираат скандинавски тренери во младински категории. Тоа е тоа другари, во некоја следна прилика со некоја нова генерација пред се со сменет "мајнд сет" и со многу повеќе основно познавање на ракометната игра.
Само скандинавската школа може да не извади од дупката у која се наоѓаме, кога Јапонија ангажираше скандинавец за да ги оправи да не биднат топовско месо за олимпијадата зашто а не и ние? Треба да подрзамислат нашиве у РФМ малце. А млади тренери праќање у Шведска, Данска, Норвешка на учење, курсеви, академии. Нема трето.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Нема превише да анализирам, пошо се кажав уште пред натпреварот со Португалија. Се се виде уште по првите два натревари против Аргентина и Нигерија.Со еден и пол ракометар нема што да се бара на едно СП. Затупена игра од 1970 година, со движење на топка два на саат, вкрстувања кои и баба ми може да ги прати, немање алтернативи во играта. Тоа е реалноста. Така се научени да играат и со таа игра се гледа колку може да се постигне. Мора да фаќаме ритам со времето уште од младински категории, ако сакаме да не биде во иднина. Па зашто да не како што спомна некој погоре, да се ангажираат скандинавски тренери во младински категории. Тоа е тоа другари, во некоја следна прилика со некоја нова генерација пред се со сменет "мајнд сет" и со многу повеќе основно познавање на ракометната игра.
Само скандинавската школа може да не извади од дупката у која се наоѓаме, кога Јапонија ангажираше скандинавец за да ги оправи да не биднат топовско месо за олимпијадата зашто а не и ние? Треба да подрзамислат нашиве у РФМ малце. А млади тренери праќање у Шведска, Данска, Норвешка на учење, курсеви, академии. Нема трето.
Џабе е селектор скандинавец, ако е целта да се научат играчите на таа школа, треба клубовите да си земат тренери за деца и млади категории кои ќе се школуваат таму. Утките кај нас се прават на возраст 8 до 16 години со несоодветно вградување менталитет и развој на моторички способности. На 20 години ниеден селектор не може да ти ги направи побрзи и поексплозивни играчите (се разбира тука има голем удел и генетиката која и тоа како не ни е во прилог за атлетски спорт каков што се повеќе станува ракометот).

Селекторот служи за да ги избере најдобрите 16, да постави тактика, да им ја пренесе таа тактика на играчите и да ги изменаџира карактерите за да има кохезија во екипата.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Џабе е селектор скандинавец, ако е целта да се научат играчите на таа школа, треба клубовите да си земат тренери за деца и млади категории кои ќе се школуваат таму. Утките кај нас се прават на возраст 8 до 16 години со несоодветно вградување менталитет и развој на моторички способности. На 20 години ниеден селектор не може да ти ги направи побрзи и поексплозивни играчите (се разбира тука има голем удел и генетиката која и тоа како не ни е во прилог за атлетски спорт каков што се повеќе станува ракометот).

Селекторот служи за да ги избере најдобрите 16, да постави тактика, да им ја пренесе таа тактика на играчите и да ги изменаџира карактерите за да има кохезија во екипата.
Тоа и го потенцирав во претходниот коментар. Ова се надовржав само на членот погоре. Иначе Вардар ако е паметен треба да прави филијала со некој норвешки тим пример, и праќај таленти таму а ако има заинтересираност зимај некој норвежанец наваму.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Абе тоа Раул не можеше да стигне далеку со сениорите, а вие размислувате скандинавци да ни ги водат кадетите. :tapp:
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
Дали некој знае што се случува со Тодески? Знам лани беше на турнирот во Грузија, а сега го нема. Иако е прилично млад сепак има одлични физички предиспозиции и сигурно би ни бил од корист
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Дали некој знае што се случува со Тодески? Знам лани беше на турнирот во Грузија, а сега го нема. Иако е прилично млад сепак има одлични физички предиспозиции и сигурно би ни бил од корист
И мене баш ме интересира. Сериозен талент. Се надевам дека ќе има голема улога во Металург Јуниор годинава. Позитивно е што во таа следна генерација има неколку реално талентирани леви и десни бекови (не е само Тодески). Прашање е колку ќе има кој да ги разигрува и дали воопшто игра ќе има екипата. На последните тестови беа катастофални како колектив...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom