Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
27 септември 2014
Мислења
175
Поени од реакции
350
ШЕШИР 1: Франција, Шведска, Шпанија, Данска


ШЕШИР 2: Хрватска, Норвешка, Русија, Унгарија


ШЕШИР 3: Катар, Германија, Австрија, Македонија


ШЕШИР 4: Исланд, Србија, Тунис, Панамерика 1


ШЕШИР 5: Египет, Бахреин, Панамерика 2, С. Арабија


ШЕШИР 6: Панамерика 3, Ј. Кореја, Ангола, Јапонија

https://www.gol.mk/rakomet/makedonija-od-tretiot-sheshir-ja-cheka-zhdrepkata-za-mundijalot
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
а од овој Мундијал се враќа стариот систем на натпреварување и наместо осминафинале следи втора групна фаза.
Не го знаев ова...фуууј какано.
Очај концепт е ова, стварно не знам зошто е вратен, баш се надевав и на ЕП ќе го елиминираат овие го вратиле на СП...дно...


Ништо онда, ќе се мачиме за третото место ваљда, ќе завшриме во вториот дел од новата група и толку од првенството.
 
L

Löwe

Гостин
Никад не е дно системот. Ако киксираш една можеш да имаш поправен. Ама ако потфрлиш во елиминациска чао толку е. Сеа дека ние неаме менталитет и пролаз во втора фаза го славиме ко титула јбг
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
Никад не е дно системот. Ако киксираш една можеш да имаш поправен. Ама ако потфрлиш во елиминациска чао толку е. Сеа дека ние неаме менталитет и пролаз во втора фаза го славиме ко титула јбг
Па тоа и викам, не зборам за нас дали е добар, туку за гледање е глуп систем каде што одат екипи што уште од крај на прва фаза знаеш дека нема шанса да играат 1/2 финале, само мачење е да гледаш некоја небитна утакмица ко Македонија-Исланд на две екипи со 0 бодови што се борат за тоа кој ќе биде петто место...

Вака со 1/8 финале имаше поголема шанса за изненадување, па мораа повнимателни да бидат и фаворитите, имаа шанса и аутсајдерите да направат нешто и секоја утакмица беше битна.

Порадо би гледал Германија-Тунис 1/8 финале него ли Германија-Македонија во втора групна фаза каде што натпреварот е битен само за едната екипа.

Тоа ми беше муаетот :D
 
L

Löwe

Гостин
Па тоа и викам, не зборам за нас дали е добар, туку за гледање е глуп систем каде што одат екипи што уште од крај на прва фаза знаеш дека нема шанса да играат 1/2 финале, само мачење е да гледаш некоја небитна утакмица ко Македонија-Исланд на две екипи со 0 бодови што се борат за тоа кој ќе биде петто место...

Вака со 1/8 финале имаше поголема шанса за изненадување, па мораа повнимателни да бидат и фаворитите, имаа шанса и аутсајдерите да направат нешто и секоја утакмица беше битна.

Порадо би гледал Германија-Тунис 1/8 финале него ли Германија-Македонија во втора групна фаза каде што натпреварот е битен само за едната екипа.

Тоа ми беше муаетот :D
Епа поентата е да освои најквалитетниот нели, и да нема азилантски екипи кои во 1/2 би изгубиле 70 разлика а стигнале дп таму како што стигнале. Тоа што нас не ни одговара јбг. И двете со 0 кога играат е битно за конечниот пласман
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Не го знаев ова...фуууј какано.
Очај концепт е ова, стварно не знам зошто е вратен, баш се надевав и на ЕП ќе го елиминираат овие го вратиле на СП...дно...


Ништо онда, ќе се мачиме за третото место ваљда, ќе завшриме во вториот дел од новата група и толку од првенството.
Баш подобар е овој систем според мене. Точно е дека помали се шансите за изненадување вака, ама реално е пофер и има посоодветен првенствен дух - појаките стварно ќе излезат при врвот.

Не зависи ниту една репрезентација толку од каква група ќе добие, кој ќе се падне во осминафинале, нема потоп заради еден лош ден....

Плус вака имаш 1-2 натпревари повеќе за уживање :P

Инаку, дали нас ни одговара ваков систем за повисок пласман, тоа веројатно зависи од првенство до првенство. Нашиот објективен просечен капацитет (10то до 14 место) е на граница, во некои случаи може да ни се исплаќа стариот, во други новиот систем. Минатите 3 светски на пример, 2013та и 2015та ќе поминевме веројатно слично како и што поминавме само поочигледно ќе ни беше потврден пласманот (реално досега сите поразени во осминафинале беа 9-16то место што е огромен распон на места а ист технички ефект - не се осеќа толку разликата колку што би се осеќала со новиот систем. Во 2017та пак, многу веројатно е подобро да поминевме со новиот систем. Вака завршивме 15ти, а инаку ќе бевме минимум 12ти, а можеби и малку повисоко, со Русија ќе се боревме за 9-10 или 11-12.[DOUBLEPOST=1529126950][/DOUBLEPOST]
Па тоа и викам, не зборам за нас дали е добар, туку за гледање е глуп систем каде што одат екипи што уште од крај на прва фаза знаеш дека нема шанса да играат 1/2 финале, само мачење е да гледаш некоја небитна утакмица ко Македонија-Исланд на две екипи со 0 бодови што се борат за тоа кој ќе биде петто место...

Вака со 1/8 финале имаше поголема шанса за изненадување, па мораа повнимателни да бидат и фаворитите, имаа шанса и аутсајдерите да направат нешто и секоја утакмица беше битна.

Порадо би гледал Германија-Тунис 1/8 финале него ли Германија-Македонија во втора групна фаза каде што натпреварот е битен само за едната екипа.

Тоа ми беше муаетот :D
Не се согласувам со ова. Секое место погоре мора да биде мотив доволно за секоја репрезентација и навивачка група. Најмногу ме нервира кога ќе се направат распореди на пласмани на првенството а пола екипи во долниот дел не ни изиграле едни против други, може за 5-6 позиции пласманот да е утнат во однос на реалниот квалитет. За барем 17-18 од екипите кои учествуваат на СП, секое место плус е важно.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
https://www.gol.mk/rakomet/kadetite-bez-serafimov-i-kakovski-zagubija-od-juzhna-koreja

Серафимов и Каковски ги зеле за спектатори. Кизиќ и Гајиќ не ги ни повикаа. Тоа се практично 4цата најјаки играчи во генерацијата.

Чудни работи се случуваат кај кадетиве. Јас разбирам да се тестира се што се има на располагање (и генерално одобрувам) ама децава од "тестирање" од кој стигнаа губат. Треба некогаш да се работи и на уигрување и учење на победнички менталитет. А не е дека досега не е јасно кој за ова лето вреди за репрезентација а кој ќе мора да се потруди повеќе да го фати возот во иднина.

ЕХФ шампионатите годинава на 2те генерации се од исклучително значење за да избегаме од овие Б шампионати. Ако сакаме идни квалитетни генерации ќе мора со најјаките да се натпреваруваат, а не да си играат по турнирчиња во Унгарија како што беше пролетва место со елитата во Бугојно. Ама за таму треба и рејтинг. А за рејтинг требаат првенства и победи.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
https://www.gol.mk/rakomet/kadetite-bez-serafimov-i-kakovski-zagubija-od-juzhna-koreja

Серафимов и Каковски ги зеле за спектатори. Кизиќ и Гајиќ не ги ни повикаа. Тоа се практично 4цата најјаки играчи во генерацијата.

Чудни работи се случуваат кај кадетиве. Јас разбирам да се тестира се што се има на располагање (и генерално одобрувам) ама децава од "тестирање" од кој стигнаа губат. Треба некогаш да се работи и на уигрување и учење на победнички менталитет. А не е дека досега не е јасно кој за ова лето вреди за репрезентација а кој ќе мора да се потруди повеќе да го фати возот во иднина.

ЕХФ шампионатите годинава на 2те генерации се од исклучително значење за да избегаме од овие Б шампионати. Ако сакаме идни квалитетни генерации ќе мора со најјаките да се натпреваруваат, а не да си играат по турнирчиња во Унгарија како што беше пролетва место со елитата во Бугојно. Ама за таму треба и рејтинг. А за рејтинг требаат првенства и победи.
И мене не ми е јасно што по ѓаволите се дешава кога се у прашање кадетиве? Барем РФМ била репрезентација која била пример за другиве наши спортски федерации. Далеку од тоа дека и они не правеле глупост и пропусти, но сепак...
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
И мене не ми е јасно што по ѓаволите се дешава кога се у прашање кадетиве? Барем РФМ била репрезентација која била пример за другиве наши спортски федерации. Далеку од тоа дека и они не правеле глупост и пропусти, но сепак...
Стварно е чудно. Од една страна конечно овие се прва генерација кои добиваат подготовки како што треба со чести собири, уште од лани почнати итн. Тоа е супер и треба сите генерации вака да ги собираат.

Од друга страна не знам дали еднаш се собраа во целосен состав и на никој не му е јасно дали ќе ги земат правилните играчи за официјалните натпревари.

За поздравување беше кога со список од 40-50 стартуваа лани со цел на сите да им дадат шанса и да ги пратат. Ама сега е веќе време за резултати. Нема смисла уште да си играат. Особено што не знам дали некаде објасниле што всушност прават и се обидуваат да постигнат. Само дека прават сериозни подготовки заради СП идната година и толку. Транспарентност околу стратегија, планови, играчи, списоци нула. А за потсетување за генерацијата 96та кога тргна посериозно и со младиве категории се се знаеше и се следеше. А и сега голем дел од играчите се добро познат, играат прва лига и сл.

Реално добри работи направи РФМ последниве 5 години (особено на поле услови за работа и транспарентност во однос на целите и плановите), неприфатливо е вака да се сопнат сега. Место да разговараме за пионерска репрезентација, какви патем имаат најсериозните ракометни држави ние се враќаме чекор назад и пак дискутираме списоци како за кадетска така и за медитеранската екипа. Дуру гледам и по социјални мрежи некои реагираат а искрено неколку години бевме ослободени од таквите обвинувања за напотизам, врски и слично. Тоа не смее да ни се повтори.
 
R

Rockn Roll

Гостин
RK Prilep kadetski sampion a nitu eden ne e povikan ete zatoa nema da ne bide nikogas se forsiraat samo skopski deca..
Ajdeeeeeeeee sampioni od PP, abe ovie site igraat superliga, 1-va liga i po nekoj mladinsko prvenstvo, Serafimov/Sveti Nikole. Kakovski/Bitola, Kosteski/Struga ......................za koi skopjani zborvis be?
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
RK Prilep kadetski sampion a nitu eden ne e povikan ete zatoa nema da ne bide nikogas se forsiraat samo skopski deca..
Не зафркавај, кадетските и младинските шампионати во ракомет во Македонија се меѓу најбесмислените натпреварувања. Најквалитетните играчи воопшто не ни учествуваат. Појаките екипи учествуваат со неколку години помлади играчи. Реално кај нас требаат пионерски шампионати. Ама тоа во тунири на академиите кај нас е претворено.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
2 порази на нашата кадетска репрезентација од кадетите на Унгарија

34:22
http://www.keziszovetseg.hu/v2h/009/009/p_009.asp?p_merkozes_kod=2795

33:30
http://www.keziszovetseg.hu/v2h/009/009/p_009.asp?p_merkozes_kod=2796

Нашите настапиле без Кизиќ и Гајиќ кои не ни отпатуваа во Унгарија, како и без Серафимов. Прашање е дали и Каковски играл во напад или само во одбрана.

Со составот кој играл, објективно и толку се можностите, макар што не знаеме во каков состав била Унгарија.

Не знам, има доста коментари дека после таа 96-97 генерација оваа генерација е таа што може да даде нешто во иднина за сениорите, ама фактите се дека засега се изнаредија порази од еден куп полусериозни репрезентации. Ќе видиме ќе имаат можност на официјалните натпревари да не демантираат ама засега резултатите се загрижувачки.

Голем проблем е физичката инфериорност. Ова е особено проблем во одбрана. Крилата, од тоа што имам гледано (порано, не овие натпревари) беа многу слаби. Пикерите (Митиќ и Симоновски) беа солидни за возраста ама без бековска линија прашање е колку тие можат да дојдат до израз. Богами со овој состав тој пораз од 33:30 ако играле со прв состав унгарците и не е така лош за гостински терен, но загржувачките перформанси се неоспорен факт.
 
R

Rockn Roll

Гостин
98" e daleku najtalentirana so veke profilirani igraci kako Tankoski,Arsenovski,Jagurinoski,Dimitrioski,Kukulovski,Petrovski,Silegov...i.t.n, e sega na ovoj kostur koga ke se dodadat veke dokazanite od 96/97 Talevski,Kuzmanovski,Nelovski,Tomovski,Lazarevski,Dzonov,Velkovski,Palevski ....plus i talentite na 99/00 Mishevski, Kizic,Serafimov,Krstevski i drugi........gledam idnina i kontinuitet na MK rakomet/repka
Verovatno sum propustil nekoi igraci ama sustinata e taa
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom