Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.112
Тоооо :vozbud:

Одлично од старт до крај. Паметна игра. Раул од првава утакмица ме воодушевува. Тајмаути на време, тактика на место..топ!

Борко е број 1 македонски голман, егото на Лино не чинеше добар голман на светското..ама тоа е..

И живо ме интересира што ќе правиме без Кире.....Манасков има долга стагнација во играта. Ќе остане уште еден македонски вечен талент..

Публика кул, играчи кул, резултат кул. Одличен ден!

90% сме на ЕП со победава. До крај Чесите да ги победиме дома и мислам ќе бидеме пласирани 100%...не ќе е лошо и да ги победиме Исланд следниов викенд и да си решиме секакви проблеми во овие зезнати квалификации, ама мислам Исланд дома ќе бидат фаворити со нас.

Како и да е нашето си е заршено. Ајде да видиме во Рејкјавик колку можеме, али од ова денеска I'm on board со Раул. Прифати заебана работа, сосема ок ќе беше и да кикснеше, секако Лино е крив што дојдовме во ситуација да немаме тренер до крај на квалификации па мораше ете да се снаоѓаме некако ама...ТОООП :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
2.438
Поени од реакции
2.891
Тоооо :vozbud:

Одлично од старт до крај. Паметна игра. Раул од првава утакмица ме воодушевува. Тајмаути на време, тактика на место..топ!

Борко е број 1 македонски голман, егото на Лино не чинеше добар голман на светското..ама тоа е..

И живо ме интересира што ќе правиме без Кире.....Манасков има долга стагнација во играта. Ќе остане уште еден македонски вечен талент..

Публика кул, играчи кул, резултат кул. Одличен ден!

90% сме на ЕП со победава. До крај Чесите да ги победиме дома и мислам ќе бидеме пласирани 100%...не ќе е лошо и да ги победиме Исланд следниов викенд и да си решиме секакви проблеми во овие зезнати квалификации, ама мислам Исланд дома ќе бидат фаворити со нас.

Како и да е нашето си е заршено. Ајде да видиме во Рејкјавик колку можеме, али од ова денеска I'm on board со Раул. Прифати заебана работа, сосема ок ќе беше и да кикснеше, секако Лино е крив што дојдовме во ситуација да немаме тренер до крај на квалификации па мораше ете да се снаоѓаме некако ама...ТОООП :vozbud: :vozbud: :vozbud:
Potpolno se slagam, neka probat so Davor Palevski mesto Goce Ojleski.. svaka cast za Manaskov ama e golem kurton vo umot, koj kur sekoja kontra skokat do golman ?!?:tapp:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.440
Da mu go pushite na Borko, 11 odbrani !! (kolev i trajkovski imaa tolku na celo prvenstvo vo francija) na Island golmanite cela utakmica zaedno 5-6 odbrani vrzaa, mozhda Borko ne e Sterbik ama da sme realni toj e najdobriot golman sho go imame zaedno so Mitrevski, kloshar, chalam, krenat, mustakj vakov takov ZVER ! Za Barsa chinit za nas ne chinit. (y)
АМИН

Сакав збoр двa зa Бoркo дa кaжaм aмa се е кaжaнo сo пoстoт.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.452
Поени од реакции
1.987
Борко конечно во добра форма, онака за инает да пукнат душманите :D Го очекував тоа од него. И не се само одбраните, одлично и фрлаше топки за контра.

Не сум го гледал во Барса, ама и таму онака се мршти после секој примен гол? Не ги можам тие фаци како секој пат друг да е крив. Не сум го видел да ја бодри одбраната, ама сум видел цинични погледи после секој примен гол.

Може курот да му го испуши на Кире во знак на благодарност за кариерата која му ја изгради.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.726
Поени од реакции
3.576
Доста бе кој Борко, таа кивата е завшрена приказна за репрезентција, го напрајвте Штербик да му ебам мустакот грд.
15215 прими од 10 метри и тоа низ уши му врви и ја бара вината во блокот, па она шо го прими 30та минута, другарот од Исланд му се крена од место и му ја пукна, средношколски гол му даде...
Убо се гледаше од камерата зад гол кога даваше репетиција, каде уште пред да шутни противничкиот играч овај трга на спортивната страна од блокот, како по обичај си брани ПО ДОГОВОР со блокот, ако шутира противникот споротивно од блокот овај е веќе таму наместен и брани, да има некое бате кое знај да се крени 2 метра и цела рака да му е над блокот да го види голот, имате Боре РЕПЕТЕ да јади секој напад :pos:
Незнам дали забележавте Карсон кога даде гол при крајот на првото, му ја топна пред нога овај несмасниот не ја фати и Сигурдсон тогаш му даваше совети да шутираат од земја каде на кивата му се слаба страна тие удари.
Чист просек избрани, џабе кревате прашина, па уште ако не знаел не бранел во Барселона :pos::pos: Абе смешни сте :pos: Нека е здрав и жив Киро шо имаше удел во тој трансфер на Кивата од РНЛ во Барса, си го зеде цимерчето во Каталонија :D

Кој гледаше ЛШ минатиот викенд виде шо е голман на Барса, Перез де Варгас на реванжот со Кил, Кил 19 гола цела утакмица, братот 23 одбрани :cool:

Време е да ги пробват во репрезентација Никола Даниловски и Мартин Томовски, младинците, другите се завшрена приказна, Никола Митревски уште ТАЛЕНТ ќе се рачуна на 31 година ? :pos:
Треба да му даваат шанса на Даниловски и Томовски уште сега со време, нив му требаат вакви утакмици, а и двајцата имаат ТАЛЕНТ, ќе ги биди во иднина ! А би требало да се и иднина на голманската позиција во сениорската репрезентација.
Само проблем кај и двајцата е шо немаат доволно висина, двата се метро и желба за растење, то можи да му е некој проблем....

Па овај коментаторот од Телма, уште лета со мозокот, фати мустакот 2-3 во серија и одма "МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА"
Кој министер бе гној еден, да те еби Талат Џафери :D :kuracc:
 
Член од
4 март 2017
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.199
Од аспект на физички предиспозиции/конституција јас лично Даниловски не би го сметал за сериозен кандидат за репрезентација. Низок е и има ужасно кратки раце и нозе. Томовски е сосема друга приказна, 190 cm можда и некој сантим плус, долги раце и долги нозе и треба полека да добива шанса. Макар што ако збориме реално голманската позиција треба да ни е последната позиција кога се збори за подмладување. Штербик, Омејер, Андерсон, Алиловиќ, Миклер... голем дел од овие голмани имаат над 30 години, а некој од нив и по 40, а сеуште бранат во врвна форма и се меѓу најдобрите на својата позиција. Конкретно за Борко ОК настап имаше. Само што како и секогаш неговиот најголем проблем или најголема слабост како голман (што и беше случај и на оваа утакмица) се ударите од позиционен напад, особено удари од над 7 метри. ‚‚Зицерите‘‘ секогаш му биле силна страна.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.259
Поени од реакции
2.730
Раул е одличен тренер, меѓутоа голема маана му е тврдоглавоста упорно да игра некои акции кои ги замислил иако понекогаш на терен тоа очигледно не дава резултат. Конкретно вчера тоа беше поставеноста на нападот кога имавме играч повеќе. Катстрофално изгледаше таа поставеност со двајца пикери и само Кире и Филипче на бекови, лошо изгледаше уште од првиот момент, а овој упорно и упорно ја играше истата тактика до крај на натпревар, што за многу малку ќе не чинеше и пораз, посебно кога смешно му се лизна топката на Филпчо и они реализираа лесна контра за 25-24 мислам дека, такви моменти вртат натпревари, среќа имавме вчера што не ни се случи нешто такво и на нас. Не броев меѓутоа мислам дека во тие десетина минути во кои имавме играч повеќе, Исланд постигна повеќе голови од нас, едно време кога се кршеше натпреварот се молев да не добијат исклучување во страв од тоа што следува.
Многу често Раул знае да прави такви грешки и во Вардар, неколку пати тоа и го чинело порази изминативе години во битни натпревари.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.807
Поени од реакции
57.110
Ваљда форсира затоа што му е прв меч и затоа што треба да се ухода таа ситуација...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.026
Поени од реакции
88.509
Каков глуп народ сме тоа е страшно... Исландката химна свири овие зборат, урлаат, свиркаат, ви ебам тоа племето умрено, тоа е класично непочитување на противникот. Судиите ги претставуваат овие ги свиркаат и уште одма ги мотивираат на негативен начин.

Иначе одлично одигравме и може да се каже дека рутински победивме, иако имавме озбилна криза на почетокот на второто полувреме. Може некој да ми објасни што се случува со Манасков? Бев во сала и ја гледав и искрено говорот на телото му беше жален, како некој да го имаше со сила натерано да игра, на страна тоа што е во очајна форма.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
Каков глуп народ сме тоа е страшно... Исландката химна свири овие зборат, урлаат, свиркаат, ви ебам тоа племето умрено, тоа е класично непочитување на противникот. Судиите ги претставуваат овие ги свиркаат и уште одма ги мотивираат на негативен начин.

Иначе одлично одигравме и може да се каже дека рутински победивме, иако имавме озбилна криза на почетокот на второто полувреме. Може некој да ми објасни што се случува со Манасков? Бев во сала и ја гледав и искрено говорот на телото му беше жален, како некој да го имаше со сила натерано да игра, на страна тоа што е во очајна форма.
Ама затоа после утакмица му лизгаа пивата :D
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
737
Поени од реакции
284
Каков глуп народ сме тоа е страшно... Исландката химна свири овие зборат, урлаат, свиркаат, ви ебам тоа племето умрено, тоа е класично непочитување на противникот. Судиите ги претставуваат овие ги свиркаат и уште одма ги мотивираат на негативен начин.

Иначе одлично одигравме и може да се каже дека рутински победивме, иако имавме озбилна криза на почетокот на второто полувреме. Може некој да ми објасни што се случува со Манасков? Бев во сала и ја гледав и искрено говорот на телото му беше жален, како некој да го имаше со сила натерано да игра, на страна тоа што е во очајна форма.
Никаква култура немаме за навивање. Мислам за химната не свиреа толку, дури и аплауз даде публикава. Ама кога ги преставуваа играчите од Исланд и судиите, имаше јако свиркање што според мене е сељачко.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.737
Поени од реакции
6.677
Каков глуп народ сме тоа е страшно... Исландката химна свири овие зборат, урлаат, свиркаат, ви ебам тоа племето умрено, тоа е класично непочитување на противникот. Судиите ги претставуваат овие ги свиркаат и уште одма ги мотивираат на негативен начин.

Иначе одлично одигравме и може да се каже дека рутински победивме, иако имавме озбилна криза на почетокот на второто полувреме. Може некој да ми објасни што се случува со Манасков? Бев во сала и ја гледав и искрено говорот на телото му беше жален, како некој да го имаше со сила натерано да игра, на страна тоа што е во очајна форма.
Сто пати сум рекол не сме народ, племе сме. Никаква култура, ниту на спортски натпревари, ниту во кино, театар, ниту во болница, нигде.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.026
Поени од реакции
88.509
А исто и надвор пред да влеземе имаше урлање и викање по луѓето од обезбедување и оние што претресуваа на врата. Еден паметњакович се избаци со следново: Ајде бе за кој кур не претресувате сигурно бомби не носиме.... Страшно глуп народ сме, не е ни чудо што немаме напредица на ниту едно поле.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom