Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Крусер, 11 октомври 2008.

 1. PewDiePie

  PewDiePie

  Член од:
  21 август 2008
  Мислења:
  13.611
  Допаѓања:
  7.906
  Стар лисец ако не те заебе кој :D
  Добро бар му се исплатеше лижењето гз последниве години,а и правилна одлука е од негова гледна точка си ја води репрезентацијата,плус дома играат....треба да си ментол да испуштиш таква шанса.
  Ме интересира дали ова значи и заминување од Металург,многу веројатно е така,стар е веќе да се бафта по ловчени,белорусии.а и реално му даде се што можеше на Македонскиот ракомет,го крена 2 нивоа погоре,единствен што се залагаше да направи играчи од помладите и да им даде шанса.
  Фраерски би било ако ова му е последна сезона на крај да го испратат со еден меморијален меч против вардар и вујо,со полни трибини и станич,мојсо,вугринец.....сите што биле,на терен.

  Е сеа за нас ова е ситуација за која јас се надевав дека ќе се деси,нејќам да се става пак некој тренер од првенство посебно не Раул,зошто реално типот освен вардар мисалм дека благо везе нема што се случува кај нас,не ги ни знае репрезентативците,освен Столе што не го ни става на утакмици,мислам симпатично е тоа што се труди на македонски,за разлика од неговиот претходник,ама некако мислам дека за нас е или јак мотиватор,или македонец. Јак мотиватор има,Каменица рече дека пелистер му е последен клуб во кариера а и стар е веќе и он,ама мислам дека не би одбил да ја води репрезентацијава,поседно со ова раководство на РФМ,кога е се на место.......само проблем е што ние сме во транзиција,не толку мрачна како онааа на сдс ама тука негде :icon_lol: и на овие млади играчи им треба нешто од страна,мислам дека им е преку таквото да им се придарава некој на српскохрватски веќе.
  Скандинавец,со модерен брз ракомет,време е па макар и да биде неуспешно,ама нека ризикуваат,за таа плата што ја јадеше лино ехеее,тренериште ќе се најде.
   
  Последно уредено: 13 март 2017
  На dragonsky и Chemical Angel им се допаѓа ова.
 2. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.617
  Допаѓања:
  13.175
  Илијасон Темелековсан.
   
  На dragonsky, Peja989, Ilumious и уште 10 други им се допаѓа ова.
 3. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.189
  Допаѓања:
  1.692
  Не знам колку е кадар чичето, не дека имаме некоја вау репрезентација ама искрено енигма ми е Темелковски некако ми нема некој тренерски квалитет ама што знам, да не јадам го*на за човекот зашто бев еден од оние што го подржуваа Червар најмногу тука на форумов и еве како излезе така да сеа кој и да стават ке си ќутам, можда Андон Бошковски или како и да беше океј ја водеше екипата на Вардар мислам дека ако веќе иде Темелковски со овој у пакет топ ке сме а да и Брестовац у тим обавезно нека не се глупираат ни фали човек што ке си работи бек офис анализи на тимови.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 4. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.547
  Допаѓања:
  2.447
  Брестовац што пред Тунис за квал. за ОИ велеше дека ги знаат Тунис, нема што да ги анализираат?
  Не фала.
   
  На DimceY му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.432
  Допаѓања:
  3.242
  Еден коментар и од мене за опциите за селектор:

  - Темелковски (има искуство зад себе но мислам дека е веќе испукана пушка и си е таман за помошник + селектор на младите)
  - Брестовац (според мене најголем потенцијал од нашите тренери но сеуште нема искуство како главен тренер а репрезентацијата во толку опасен период е преголем залак за некој без искуство)
  - Алушевски (секоја чест за она што беше како играч, но засега не покажал никакви ни лидерски ни тренерски способности. Се што постигнал е да се испокара со федерацијата бидејќи не сакаа да фрлаат пари во него за џабе и да влезе во политика за ситен личен ќар. Згора на се нема ни тренерско искуство. Убедливо најлоша опција од сите)
  - Шундовски (Се изделка изминативе години, реално е можеби најсигурно решение од домашните опции, но не знам колку е во тек со помладата група ракометари. ОК како бекап опција)
  - Кастратовиќ (Има искуство па и успеси на репрезентативен план со Црна Гора. Не е многу популарен избор, но за брзо закрпување и резултати не е така лоша опција. Во резервната група со Шундовски би го ставил)
  - Каменица (Странската верзија на Темелковски. Ми се чини дека го одминаа годините за толку одговорна функција)
  - Дениќ (Веројатно најдобра опција од реалните можности во моментот. Големо искуство со Словенија а има и резултати. Ќе може да се фокусира на репрезентацијата. Добро поткован од техничко тактички аспект. Од понудата најдобра опција)
  - Гонзалес (Најдобар тренер од сите опции но ми се чини дека не е реално заинтересиран)
  - друг македонец (многу е лимитиран бројот на наши тренери со мастер лиценца така што не ни има други опции)
  - друг странец (скандинавците не сум сигурен колку се добра опција за наш менталитет на играчи, но сосема сум сигурен дека се тренери за на долг пат, а на нашата селекција и треба селектор кој инстант ќе обезбеди пласман на ЕП за 2 месеци. За друг балканци има и добри и лош опции зависи конкретно за кој се работи)
   
  На Tomasino, vlatkobond и Black Knight им се допаѓа ова.
 6. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  3.960
  Допаѓања:
  5.554
  Monsieur Tome Petreski
   
 7. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  19.085
  Допаѓања:
  48.418
  Мислам дека го заборавате најголемиот (буквално најголемиот :icon_lol: ) кандидат за селектор:

  [​IMG]
   
  На Ilumious, RedBlack и Black Knight им се допаѓа ова.
 8. ohrid66

  ohrid66

  Член од:
  11 октомври 2014
  Мислења:
  830
  Допаѓања:
  415
  Најдобра опција е Гонзалез со неговиот помошник.
   
 9. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.189
  Допаѓања:
  1.692
  Тоа и го пишав човекот океј се снајде у Вардар мидлам дека има што да покаже у репрезентацијата

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 10. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.547
  Допаѓања:
  2.447
  Девојките У19 се пласираа на Европско во Словенија. Не е нешто уау, пошто за противници ги имаа Молдавија и Фарски острови, али бар бољи сме од нив. :pos:
   
  На Ilumious, Black Knight и vlatkobond им се допаѓа ова.
 11. DimceY

  DimceY Jimmy

  Член од:
  20 ноември 2007
  Мислења:
  4.034
  Допаѓања:
  2.178
  Дениќ ако добро ме држи памтењето некаде во Катар е тренер, кај шо се Шариќ и Рутенка клубот.. е сеа кој знае дали клубот би му дозволил да води репрезентација знаејќи колку се мрднати таму и колку инвестираат во ракометот.. мене друг словенец ми праи ептен "ќејф" :) тренерот од Цеље, Бранко Тамше...многу допадлив и брз ракомет игра Цеље... сите вергламе дека сакаме репрезентацијата наша да игра брз и допадлив ракомет па Бранко би бил топ погодок :)
   
  На vlatkobond и Black Knight им се допаѓа ова.
 12. Black Knight

  Black Knight

  Член од:
  16 мај 2010
  Мислења:
  4.189
  Допаѓања:
  1.692
  Ако не се лажам и самиот се има понудено за да ја води репрезентацијата, а последен брз ракомет игравме во Ниш и Белград и сите знаеме како завршивме таму до ден денес си го баеме тој резултат, и коцките малце се наместија ама и игравме страшно е сеа колку среќа имавме толку немавме бо клучни моменти ама океј, поентата беше дека ни одговара тој ракомет може да го играме и младиве треба тоа да го учат а не споро на ти го дај ми го.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На DimceY му/ѝ се допаѓа ова.
 13. george_jov

  george_jov

  Член од:
  23 февруари 2011
  Мислења:
  534
  Допаѓања:
  523
  Раул Гонзалес ќе стигне на фајнал-фор у Келн а може и амбиција му е европски шампион да стане, не верувам дека ќе се замара со дрвата у репрезентација.
   
  На Chemical Angel и Black Knight им се допаѓа ова.
 14. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.617
  Допаѓања:
  13.175
 15. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.432
  Допаѓања:
  3.242
  Брз ракомет не сме играле никогаш, најмалку во Србија. Ако сме имале успеси не значи дека сме играле брзо.
   
  На Shawn Spencer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: