Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Aко не го освежат тимот со многу, ама многу млади играчи, ке има фијаско во Данска. Исто како со кошаркарите ќе завршат.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Aко не го освежат тимот со многу, ама многу млади играчи, ке има фијаско во Данска. Исто како со кошаркарите ќе завршат.

Koј е селектор сеа ?
Ако не е некој подобар,ќе се усрамиме скрос.Прочитан буквар сме.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Многу брзо ќе дојде и првенствово во Данска... Пресреќен сум гледајќи оти има младинци како Талески што еден ден веројатно ќе преминат во сениорите односно ќе ги земат во тимов... Само еден нов успех еден на репрезентацијава може да не исполни :icon_mrgr:
И сигурно дека за ова првенство составот генерално ќе се знае, меѓутоа искуството кај одредени играчи е зголемено од лани.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Многу брзо ќе дојде и првенствово во Данска... Пресреќен сум гледајќи оти има младинци како Талески што еден ден веројатно ќе преминат во сениорите односно ќе ги земат во тимов... Само еден нов успех еден на репрезентацијава може да не исполни :icon_mrgr:
И сигурно дека за ова првенство составот генерално ќе се знае, меѓутоа искуството кај одредени играчи е зголемено од лани.
Или пак се остарени...
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Треба да се најди маж да му речи на Киро и на Мојсо да си ги загреат газината малку а не како на светското да се шлепат, сепак тие ни се најдобри поединци.
А млади не очекувајте не си прајте бајрам со умот, ќе игра истиот состав од светскто плус Пецакот е единствен шо има некој капацитет.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Интервју со Ивица Обрван за balkan-handball

NISAM PROLAZNIK U MK RUKOMETU

Interesantna činjenica vezana za selekciju Makedonije je da su Lazarov i drugovi najveće uspehe pravili sa dva domaća trenera – Šundovskim i Temelkovskim. Velika trenerska imena iz regiona poput Vujovića, Živkovića, Đukića i drugih, nisu uspevali da se domognu velikih takmičenja. Postavlja se pitanje, da li tim igračima odgovara autoritet ili su sposobni da iznesu sve i mimo njega…
- Makedonija je mala zemlja koja kroz likove rukometaša, pogotovo, Kire Lazarova, koji ima fenomenalnu karijeru, gradi brend. Oni moraju znati, a mislim da sam im to i pokazao do sada, da su u meni dobili čoveka koji nije prolaznik. Nisam shvatio ovo kao neku prolaznu stanicu gde ću provesti par meseci, već sam celog sebe uneo u ovo što radim. Preselio sam se, živim u Skoplju, radim svaki dan kao u klubu na dobrobit igrača i reprezentacije. Moraju znati da ću im ja, kao Ivica Obrvan dati sve zarad ostvarenja zajedničkog cilja, da će u fizičkom i taktičkom smislu dobiti sve, da im neće nedostajati ni jedan podatak, koji će im biti potreban da dođu do pobede u nekom meču. Neće biti šminkeraja, neće biti laganog. Isto tako očekujem da, kako ja cenim sve ljude sa kojima radim, svi ljudi počev od fizioterapeuta i doktora, da svi rade svoj deo posla maksimalno. Naravno da će se uvek saslušati mišljenje igrača, naročito iskusnog, ali mora se znati šta je čiji posao. Radimo u istom pravcu i moramo da držimo pobedničku atmosferu, koja je preduslov za ostvarenje ciljeva.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, го објави поширокиот список на ракометери, кои ќе бидат повикани на подготовки за неделата на ЕФХ. На него се наоѓаат 21 ракометари (тројца резерви), а го нема повредениот Филип Миркуловски, кој се уште е во процес на рехабилитација и сигурно ќе биде наш адут на Европското првенство во 2014 година.


Собирот е закажан на 28 октомври, а ЕХФ неделата ќе трае до 3 ноември. На 1 и 2 ноември, закажани се два пријателски натпревари со репрезентацијата на Црна Гора, која ја предводи Зоран Кастратовиќ, поранешниот тренер на Вардар.


На списокот на селекторот Обрван се најдоа следните репрезентативци:


Голмани: Никола Митревски (Металург) и Борко Ристовски (Гумерсбах, Германија)

Крила: Владимир Темелков (Каерјенг, Луксембург), Дејан Манасков (Металург), Гоце Ојлески (Металург) и Гоце Георгиевски (Металург)

Пикери: Стојанче Стоилов (Вардар), Никола Маркоски (Вардар) и Ванчо Димовски (Металург)

Бекови: Наумче Мојсовски (Металург), Филип Лазаров (Металург), Аце Јоновски (Металург), Велко Маркоски (Металург), Горан Кузмановски (Одорхеи, Романија), Бранислав Ангеловски (Констанца), Никола Стојчевски (Редбергслидс ИК, Шведска), Кирил Лазаров (Барселона), Митко Стоилов (Вардар), Дејан Пецаковски (Металург), Влатко Митков (Кремс, Австрија), Лазо Мајнов (Одорхеи, Романија).

Резерви: Владимир Недановски (Вардар), Златко Мојсоски (Металург), Златко Даскалоски (Вардар)
Извор: www.ekipa.mk
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Даскалоски повикан, Ангелов не... Ова некако ми е мистериозно... Инаку стандарден изборот без изненадувања. А баш ми се чини за квалификациите Обрван го бендисуваше Ангелов. Чудно...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Даскалоски повикан, Ангелов не... Ова некако ми е мистериозно... Инаку стандарден изборот без изненадувања. А баш ми се чини за квалификациите Обрван го бендисуваше Ангелов. Чудно...
Повикан е и Дивиот бе, Даскаловски е резерва... Борко, Николче и Диви се тројцата првично повикани. :)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855

Kajgana Shop

На врв Bottom