Разни дискусии за човековото здравје и максимизирање на шансите за долговечен и здрав живот

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Oк Captain Obvious, веќе утврдивме дека црнците се дефицитарни со витамин Д. Остави ја тунел визијата за момент и кажи како ти го објаснуваш сегашниот вит. Д дефицит кај црнците ако знаеме (еволуциски) дека претходно го немало?
(процедурално прашање до сите: постои ли некоја тема за заглупување, да не ја упропастуваме оваа?)
...јас ти дадов линк, ти тераш по твое, Ок е, ама ,,заглупување,, да пишуваш за некого кој дебатира тука и не го дели твоето мислење, не е коректно, повели пишувај си сам со себе и онака подемава е само твоја, сам сигурно нема да ја упропастиш, оти се сложуваш сам со себе,
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Содржината од линкот не ти ја застапува тезата, не дека имаш јасна теза. :)
Ги повторуваш утврдените факти, дефициенција од вит. Д кај црнците, додека реално не ти е јасно зошто тоа се случува.

Но доволно за тоа. Не прифаќаш да се обидеш самостојно да размислуваш, и седноствено нема дискусија... Само се повторуваме без да понудиме ништо ново или интересно. Затоа тука ќе застанам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Eдна од најважните работи за здравјето е спиењето. Спиењето е многу посложен настан одошто на прв поглед изгледа. Спиењето е регулирано сo биолошки механизми и самото спиење регулира еден куп биолошки механизми неопходни за здравјето.

Доктор Метју Вокер е познат промотер за важноста на квалитетно спиење, и многу елоквентно и убаво ги објаснува работите на таа тема.
Еве неколку одбрани видеа, прво Вокер на Tedtalk а веднаш подолу и на Хјуберман Лаб Подкаст. Инаку на јутјуб има повеќе негови видеа од кои некои се поподесни за почетници во областа, како на пример видеата од подкастот на Џо Роган (подолу). Второто и третото видео се подолги разговори кои веројатно подобро се слушаат на слушалки, во автомобил, за време на активности надвор, итн.









Бонус:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Go otekovte so toj vitaminot D, ko vo podrum da ziveete ili pak na severniot pol kade 6 meseci sonce nema. Daj olabajte malce i izlezite na vozduh, mozi i sonce ke ve fati.
Ako odime po nekoja preporaka na nutricionisti, jas denes treba da izedam 10 kila limoni i eden delfin za da ja dostignam spored niv optimalnata kolicina na vitamin C i D.
10 kila limoni vo cel zivot da gi soberam, tesko deka sum izedol tolku, za delfini ic da ne zborame.
Muabetot mi e ne se zamarajte mnogu mnogu so nutricionisti, to mu e rabota. Kako ke zemi plata inaku. Racunajte go kako dosadnata tetka od Top Shop koja sekoja nedela vi dosadva so nekoja promocija koja ne smeete da ja propustite.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
Go otekovte so toj vitaminot D, ko vo podrum da ziveete ili pak na severniot pol kade 6 meseci sonce nema. Daj olabajte malce i izlezite na vozduh, mozi i sonce ke ve fati.
Ako odime po nekoja preporaka na nutricionisti, jas denes treba da izedam 10 kila limoni i eden delfin za da ja dostignam spored niv optimalnata kolicina na vitamin C i D.
10 kila limoni vo cel zivot da gi soberam, tesko deka sum izedol tolku, za delfini ic da ne zborame.
Muabetot mi e ne se zamarajte mnogu mnogu so nutricionisti, to mu e rabota. Kako ke zemi plata inaku. Racunajte go kako dosadnata tetka od Top Shop koja sekoja nedela vi dosadva so nekoja promocija koja ne smeete da ja propustite.
Епа мора од некаде да се почне. Почнуваш со чаеви, па исхрана, па суплементи, па лекарства, па сонот, па што ти ја знам. После тоа почнуваш да елиминираш додека не дојдеш до некое нзс, кое важи за сите чоеци, а не за само мал % .

Делфините не ми ги чепкај, ќе се скарамо. :sakasuste:

Eдна од најважните работи за здравјето е спиењето.
Важно е секако, ама иди заспиј околу 22ч и спиј 6ч без прекини :sleep:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Делфините не ми ги чепкај, ќе се скарамо. :sakasuste:
Dobro be, onaka gi lupnav za primer. Ne se ni ribi a pojma nemam dali imaat voopsto vitamin D, baska i dali se vkusni.
Ete eden ton haringi dnevno, haringite sekako nikoj gi nejki posto smrdat na ribojna.
Mozi vaka :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Практично, повремено и редовно изложување на сонце делуваат заштитувачки во однос на ризикот на развивање меланома (рак на кожа). Спротивно на очекувањата.


1644222611501.png
Дури и изгореници од сонце ги поврзуваат со намален ризик од смрт од меланома.


Шведска студија, жени со lifestyle на изложување на сонце имаат статистички значајна поголема шанса за преживување (односно другите кои не се изложуваат на сонце почесто умираат од секакви причини).
1644222841020.png


Студиите се дискутирани во видеото за полезноста на сончевата светлина кое го постирав поназад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom