Разлики меѓу државни и приватни болници

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
930
Поени од реакции
1.520
i mene mi lici na hajka samo narodov nas shto mu se servira toa go digestira.

se znaese toa deka e eksperimentalna terpaija, i imase eden kup lugje shto gi spasija.

najlosite slucai bea noseni vo zmc. isto i sistina praea hemofiltracija.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.608
Поени од реакции
5.896
Ima malku povise problemi...
1. Ne prijavil vo soodvetni institucii deka pravi eksperimentiranje...
2. Ne prijavil vo soodvetni institucii interklinicki zarazi...
.....
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
583
Поени од реакции
869
И дипломите и сертификатите му се фалц.
Ебате вукојебината во којашто живееме
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.737
Поени од реакции
8.233
Мене на пример ми паѓа во очи тоа што он е кардиохирург, а не инфектолог.
Тој е доктор пред се.
Автоматски споено мислење:

i mene mi lici na hajka samo narodov nas shto mu se servira toa go digestira.

se znaese toa deka e eksperimentalna terpaija, i imase eden kup lugje shto gi spasija.

najlosite slucai bea noseni vo zmc. isto i sistina praea hemofiltracija.
Дека е хајка се гледа од стратегијата да се црни неговото име, па после се нафрлија на хемофилтрацијата која во време на пандемија немаше официјален одобрен третман ниту пак имаше воошто третман за ковид.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.346
Поени од реакции
17.349
Влага картелот Заеви во приватното здравство. Во една друга тема пишав дека заедно со Филипче ја купиле Неуромедика, сега излезе инфо дека Заев ја купил Ремедика. Некој би кажал дека тајмингот на оваа кампања против Жан Митрев е случаен.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.317
Поени од реакции
11.057
Уште еден доказ за тоа колку нам како општество ни е неопходно истражувачкото новинарство.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
7.155
Мене на пример ми паѓа во очи тоа што он е кардиохирург, а не инфектолог.
Не само тоа. Колку што знам тој и немал ангажирано инфектолог во болницата, ниту му бил доделен од државното здравство, како во некои други приватни болници. Правно прашање е дали воопшто смеел да лекува Ковид
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.317
Поени од реакции
11.057
Тој е доктор пред се.
Без разлика што е доктор, не е инфектолог!

Како може, еве незнам, кардиохирург да биде постручен кога е во прашање третирање инфективна болест, во однос на инфектологот?

Во ред би било да се занимава со третирање на пациенти од кардиолошкиот аспект, ама ова...не знам. Или е сестраност во прашање или навистина огромна амбиција.

А и пациентите.....пре би оделе кај кардиохируг, да ги лечи од заразна болест отколку кај инфектолог.

Брендот, рекламата е клучна!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.737
Поени од реакции
8.233
Без разлика што е доктор, не е инфектолог!

Како може, еве незнам, кардиохирург да биде постручен кога е во прашање третирање инфективна болест, во однос на инфектологот?

Во ред би било да се занимава со третирање на пациенти од кардиолошкиот аспект, ама ова...не знам. Или е сестраност во прашање или навистина огромна амбиција.

А и пациентите.....пре би оделе кај кардиохируг, да ги лечи од заразна болест отколку кај инфектолог.

Брендот, рекламата е клучна!
Тресеш глупости.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Ima malku povise problemi...
1. Ne prijavil vo soodvetni institucii deka pravi eksperimentiranje...
2. Ne prijavil vo soodvetni institucii interklinicki zarazi...
.....
...Да, тоа е најголем проблем, доколку се докаже написмено, не со усно негирање дека немале никаква пријава, усно секој може да каже што сака и тој што вели дека дал и тие што велат дека не дал пример пријава за интрахоспитална инфекција, архивскиот број и датум ќе каже кој е во право!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.608
Поени од реакции
5.896
...ДА, но не селективно и не по нарачка!
Sto ima narodot protiv ako funkcionira istrazuvacko novinarstvo vo bilo koj vid?
Eve jas, primer, nemam nisto protiv ako nekoj "naraca" kaj novinarite da se istrazi eventualna nepravilnost vo rabotenje vo bilo koja firma...

Inaku, licno mislam deka 2-te bolnici sto se napolnija pari od narodot vo vreme na koronata se dno dna...

Sistina I Filip 2-ri, sprema dostapni oficijalni podatoci, vo koronata imaat rast na prihod od 6-7%, a rast na profit od 90% (Sistina) I nad 100% (Filip 2). Za ova nema drug zbor osven cisto profiterstvo....
I toa vo vreme koga skoro site drugi firmi imaa teskotii vo rabotenjeto.

Zan Mitrev na prihod od 27,7 mil evra pravi cist profit od 8,1 mil evra... Toa e 30% profitna marza! (drugite bolnici rabotat so 10-15%)....

Cedenje na narodot.... I uste ako se dokaze deka nema zakonska pokrienost za seto toa... Pa I deka kriel deka tamu mu se zarazuvale pacienti so intrahospitalni infekcii.... Ccc...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Не само тоа. Колку што знам тој и немал ангажирано инфектолог во болницата, ниту му бил доделен од државното здравство, како во некои други приватни болници. Правно прашање е дали воопшто смеел да лекува Ковид
Од лично искуство, имаше инфектолог(жена албанка) во Ноември 2020. Баш го носев татко ми на снимање и преглед.
Друго не знам, ама ова сигурно!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Sto ima narodot protiv ako funkcionira istrazuvacko novinarstvo vo bilo koj vid?
Eve jas, primer, nemam nisto protiv ako nekoj "naraca" kaj novinarite da se istrazi eventualna nepravilnost vo rabotenje vo bilo koja firma...

Inaku, licno mislam deka 2-te bolnici sto se napolnija pari od narodot vo vreme na koronata se dno dna...

Sistina I Filip 2-ri, sprema dostapni oficijalni podatoci, vo koronata imaat rast na prihod od 6-7%, a rast na profit od 90% (Sistina) I nad 100% (Filip 2). Za ova nema drug zbor osven cisto profiterstvo....
I toa vo vreme koga skoro site drugi firmi imaa teskotii vo rabotenjeto.

Zan Mitrev na prihod od 27,7 mil evra pravi cist profit od 8,1 mil evra... Toa e 30% profitna marza! (drugite bolnici rabotat so 10-15%)....

Cedenje na narodot.... I uste ako se dokaze deka nema zakonska pokrienost za seto toa... Pa I deka kriel deka tamu mu se zarazuvale pacienti so intrahospitalni infekcii.... Ccc...
...а тек државниот(или на неколкуте ВИП) профит од антиковид заштитни материјал, респиратори, антивирални лекови кои им пројде рокот, антиковид вакцини вакви такви, разни недовршени афери што ги гледавме на ТВ, ги заборави? све тоа нека излезе на виделина, тендери на модуларните болници, антиковид тестови со астрономски цени на есклузивни лаборатории...итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom