Разлика мегу SSD и HDD

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Kazete gi vasite mislenja megju dvata tipa diskovi koj se prednosti i maani

Jas mislam deka zivotniot vek e malce podolg kaj hard diskovite i postou moznost da se vratat podatocite.

Dodeka vtoriot pobrzo gi cita podatocite i nema potreba od defragmentacija ali e poskap i pomalku trae odnosno ima ciklus na zapisi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Глупости !

Нема веза разликата е воа тоа што едните не работата со вртлив елемент и се по нова технологија по брзо работат од хдд и не оптеретуваат,не се бучни и имаат една мана имаат помала меморија од хдд, и немаат bad sector ама затоа имаат други недостатоци...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Kazete gi vasite mislenja megju dvata tipa diskovi koj se prednosti i maani

Jas mislam deka zivotniot vek e malce podolg kaj hard diskovite i postou moznost da se vratat podatocite.

Dodeka vtoriot pobrzo gi cita podatocite i nema potreba od defragmentacija ali e poskap i pomalku trae odnosno ima ciklus na zapisi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Колку и да го користиш дома, верувај ми дека нема да успееш да го искористиш до крајот на работниот век.Најверојатно претходно ке ти се расипе од друга причина. :)
Значи комбинација SSD+2xHDD, RAID 1 и свиркај си. Освен ако нема поплава, оваа комбинација те спасува во секоја ситуација.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас на лаптопт имам SSD.

Предноста е следна

  • Instant ON
  • Рестарт на PC за 25 секунди.
  • Уклучување на PC за едно 15 секунди
  • Уклучување Photoshop cs5 64 bit 3-4 секунди
  • Word 2010 1,5 секунди.
Ми ја сваќаш поентата.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Глупости !

Нема веза разликата е воа тоа што едните не работата со вртлив елемент и се по нова технологија по брзо работат од хдд и не оптеретуваат,не се бучни и имаат една мана имаат помала меморија од хдд, и немаат bad sector ама затоа имаат други недостатоци...
Кои се тие други недостатоци?
И што мислиш ти, тие недостатоци ако ги има вечно ќе траат?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Кои се тие други недостатоци?
И што мислиш ти, тие недостатоци ако ги има вечно ќе траат?
Недостаток му е само цената. Друго ништо. Ќе видиш за 1-2 години ќе биде стандарт веќе.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Mislev na toa deka memorijata ima ogranicen ciklus na zapisi kako sto e kaj Usb flash stapcinjata .Nand memorija .

Tuka se soglasuvame pozz

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
И ја иам на десктопот ССД а на лаптопот не.
Разликата е огромна при стартување и инсталирање на софтвер, рестартирање на виндоус, подигање на виндоус и сите други процеси кои читаат и запишуваат на дискот.

Е сеа дека се скапи, скапи се, мојот чинеше околу 7-8000 а е само 60 гига :(
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Mislev na toa deka memorijata ima ogranicen ciklus na zapisi kako sto e kaj Usb flash stapcinjata .Nand memorija .

Tuka se soglasuvame pozz

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
И маусот што го држиш во рака има ограничен број на кликања после кој веќе не функционира како што треба.... па колку години го користиш до сега и уште колку ќе го користиш?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
И ја иам на десктопот ССД а на лаптопот не.
Разликата е огромна при стартување и инсталирање на софтвер, рестартирање на виндоус, подигање на виндоус и сите други процеси кои читаат и запишуваат на дискот.

Е сеа дека се скапи, скапи се, мојот чинеше околу 7-8000 а е само 60 гига :(
јас имам само 32 гига. Што ми е доволно, за инсталиран виндос, инсталирани сите програми. Останатото торенти ова она ми е на стандарден хард. Прекрасно е :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Kazete gi vasite mislenja megju dvata tipa diskovi koj se prednosti i maani

Jas mislam deka zivotniot vek e malce podolg kaj hard diskovite i postou moznost da se vratat podatocite.

Dodeka vtoriot pobrzo gi cita podatocite i nema potreba od defragmentacija ali e poskap i pomalku trae odnosno ima ciklus na zapisi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
SSD има само една мана, имаш поголеми шанси да имаш проблеми со инсталација и со хардверот во првите неколку месеци во однос на еден хард диск барем според форумите што ги читам.

Ако ти се падне добар примерок (што е најчест случај) и немаш проблем при инсталација нема никаква мана а предностите се огромни. Сепак пред да купиш провери ги форумите да не биде баш таа серија да има проблем со фирмеверот или со одреден чипсет, нешто што не е невообичаено, сепак технологијата не е толку созреана како кај дисковите.

Програмите стартуваат неколку пати побргу. Windows Explorer се отвара моментално. Бутирањето е многу побрзо и се навикнуваш на брзината и се чудиш како си бил бавен со хардот.

Цената не ја сметам за мана чим си решил да купиш во ред ти е а исто и за големината, еден SSD од 120 ГБ е сосема доволен за систем и програмите а HDD ќе си остане за големи фајлови.

Купи без мислење.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
SSD e иднината и со тек на време потполно ќе ги замени HDD барем кај персоналците. А разликите се огромни,од принцип на работа до перформанси и цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom