Разликата помеѓу Христијанската и Исламската Религија

zarkojames

Predator233
Член од
15 јули 2017
Мислења
70
Поени од реакции
20
Значи вака јас сум Христијанин ама гледајки од праведен аспект овде нема разлика бидејки и двете религии учат на почит и на тоа да се биде хуман и добар но сепак во муслиманската религија многу ја навлекоа кога се создаде ИС Исламската Држава тогаш народите се замразија и настанаа многу нереди низ земјите.
Што и немора да значи за секаде тугу за само места каде што скоро се изедначени овие религии

Дајте Ваши Мислења
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Добар дел од муслиманите видоа шанса во ИСИС да го елиминираат христијанското малцинство, кое по оваа работа, во многу блиско-источни земји, од малцинство премина во непостоење.
Затоа се повеќе муслимани ја прифаќаат оваа верзија на Исламот.
 

zarkojames

Predator233
Член од
15 јули 2017
Мислења
70
Поени од реакции
20
Добар дел од муслиманите видоа шанса во ИСИС да го елиминираат христијанското малцинство, кое по оваа работа, во многу блиско-источни земји, од малцинство премина во непостоење.
Затоа се повеќе муслимани ја прифаќаат оваа верзија на Исламот.
Точно така
Ама поголем дел од тие муслимано отидоа поради парите затоа што таму ти луѓе зимаат огромни приходи, А луѓето одат од мали села каде што немаат егзистенција, но тоа незначи и дека нема и луѓе од градовите, само колку од оваа држава одтидоа !!!!!!!
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Најважно да сфати било кој верник од било која религија дека господ со какво и да е име во таа религија е насекаде околу нас а не само во објектите кои се „наменети“ за него или одговорни за контактот помеѓу смртиникот и господ да се свештениците од било која и да е религија. Постојат две работи, овие 7-8 милијадри луѓе и еден бог кој во секоја религија си има име но всушност е едно исто. Сите вистински религии ушат на добри работи а оние што учат на лоши всушност некој човек преку религијата сака да ги оствари своите идеи претставуваќи ги како господови зборови. За жал има луѓе кои подлегнуваат на човечките луди идеи како да се божји...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Фактот што постои Животот на Брајан, а режијата/продукцијата наместо да се сега мртви ги рачунаат за легенди ќе ти каже се што треба да знаеш.
 

zarkojames

Predator233
Член од
15 јули 2017
Мислења
70
Поени од реакции
20
Најважно да сфати било кој верник од било која религија дека господ со какво и да е име во таа религија е насекаде околу нас а не само во објектите кои се „наменети“ за него или одговорни за контактот помеѓу смртиникот и господ да се свештениците од било која и да е религија. Постојат две работи, овие 7-8 милијадри луѓе и еден бог кој во секоја религија си има име но всушност е едно исто. Сите вистински религии ушат на добри работи а оние што учат на лоши всушност некој човек преку религијата сака да ги оствари своите идеи претставуваќи ги како господови зборови. За жал има луѓе кои подлегнуваат на човечките луди идеи како да се божји...
ДА господ е еден, дали би го нарекле како Господ или Алах всушност е исто.
А што до верските објекти јас ја почитувам многу и џамијата.И тој е објект кој го претставува Господ.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
ДА господ е еден, дали би го нарекле како Господ или Алах всушност е исто.
А што до верските објекти јас ја почитувам многу и џамијата.И тој е објект кој го претставува Господ.
Не си прв муслиман што се претставува како христијанин. Ме интересира дали сте воопшто свесни дека ви е провидно ова?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
A od kade toa deka sum Musliman
И мене ми личиш на муслиман и ретко кој Христијан знае турски и запален си за Долина на Волците, така да можам да кажам дека седумдесетина проценти сум сигурен дека си муслиман.Само незнам која ти е поентата.
 

zarkojames

Predator233
Член од
15 јули 2017
Мислења
70
Поени од реакции
20
И мене ми личиш на муслиман и ретко кој Христијан знае турски и запален си за Долина на Волците, така да можам да кажам дека седумдесетина проценти сум сигурен дека си муслиман.Само незнам која ти е поентата.
Neznam Turski tuku samo neki zborcinja poso gledam turski serii na turski jazik, a ne sum napalen na Dolina na Volcite tuku toa poslednata serija sto ja gledav.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Neznam Turski tuku samo neki zborcinja poso gledam turski serii na turski jazik, a ne sum napalen na Dolina na Volcite tuku toa poslednata serija sto ja gledav.
Ај прати ми видео кај што се крстиш и профил од Фејсбук за идентификација?[DOUBLEPOST=1500199839][/DOUBLEPOST]Ај да не го ругаме, стварно бил Христијан.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Нема разлики. Се е тоа стар еон: „еден бог, еден закон, еден ритуал - но само мојот е вистински!“. И тука следуваат низа казни ако не веруваш во тој „еден“ :)

Ниту едно учење од стариот еон, ниту една религија која изградила хиерархија и ритуали врз постари учења не признава еден бог, со многу облици и атрибуции кој што ќе е ЕДЕН и над нивниот концепт изграден до сега !
Целта е бројноста на луѓе. И двете религии „си ги мерат“ со верник по глава по жител!
Која е таа бесмислена вредност за една религија?
Тоа е тој стар еон...

И двете религии бараат верување, не знаење и учење (не се брои учење на памет текстови од свети книги). Двете религии носат догма, како и мала доза на омраза или омаловажување на другоста, ништо повеќе. Двете религии создаваат луѓе кои „малку повеќе“ не ќе ги сакаат оние што избрале друг пат од нивниот...

Оставете ги сами да се докажуваат и препелкаат за вистинитоста на една религија преку веро+наука :LOL:

 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Можеби има мали разлики но во главно има повеќе сличности на пример. Двете религии практикуваат иста вера-верата во Господ (арапски Аллах).Двете религии се наречени Абрахамски религии според пророкот кој се смета за основоположник на верата во Господа . Двете религии почитуваат исти пророци само тие пророци од библијата во куранот се познати под арапска верзија од имињата пример:
¤ Абрахам (горенаведениот) - Ибрахим
¤ Соломон-Сулејман
¤ Марија (мајка на Исус)- Мерјем
¤ Исус- Иса
Потоа поимот ангел на арапски е мелек. Ангел Габриел е познат како Џибрил итн.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Можеби има мали разлики но во главно има повеќе сличности на пример. Двете религии практикуваат иста вера-верата во Господ (арапски Аллах).Двете религии се наречени Абрахамски религии според пророкот кој се смета за основоположник на верата во Господа . Двете религии почитуваат исти пророци само тие пророци од библијата во куранот се познати под арапска верзија од имињата пример:
¤ Абрахам (горенаведениот) - Ибрахим
¤ Соломон-Сулејман
¤ Марија (мајка на Исус)- Мерјем
¤ Исус- Иса
Потоа поимот ангел на арапски е мелек. Ангел Габриел е познат како Џибрил итн.
Површински изгледаат слично. А да засукаме ракави да ги споредуваме во подлабоките начела да видиме колку се слични?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom