Радио - нова македонска апликација

Член од
31 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
17
Здраво момци и девојки , најпрво поздрав до сите членови на најмасовниот македонски форум(на кој што и јас бев активен член пред неколку години).


Како и сите љубители на музиката и радиото така и јас со појавата на паметните телефони и онлајн радијата го оставив фм радиото во историјата и почнав да слушам онлајн радио . Причината е јасна, омиленото радио можев да го слушам каде и да сум.


Долго време го користев познатиод сервис TuneIn , но во последно време апликацијата е преспора,има премногу реклами,спор баферинг и радијата не работат дури и кога можете да го слушате радиото на официјалната веб страна.



Затоа решив да направам апликација која ќе ги нема овие проблеми .


Чест ми е да ви ја претставам "Радио" , апликација каде што ќе може да ги слушате вашите омилени македонски радио станици бесплатно и без реклами.

"Радио" има убав дизајн, оптимизирана е за сите видови телефони(не е важно дали имате телефон од 1ден или 700евра апликацијата ќе работи одлично),и може да слушате и на 2G брзини доколку патувате,одите на риболов или планинарите.



device-2015-11-03-210154.png





Линк до апликацијата : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stream.brane.radio&hl=en



Симнете ја , ако ви се допаѓа знаете што треба да правите, ако не повторно знаете што треба да правите.





пс: ако сум во грешен подфорум преместете ја темата
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Некоја можност да се додаде Jazz FM? Инаку супер е за македонските радија, во последно време на TuneIn повеќето даваат stream error.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.615
Поени од реакции
81.328
Одлично сработено, само додади го и Jazz FM и чиста 10-ка ќе биде (y)
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
17
Некоја можност да се додаде Jazz FM? Инаку супер е за македонските радија, во последно време на TuneIn повеќето даваат stream error.
Jazz FM моментално не може да се слуша онлајн(незнам дали се работи за одржување на сервер или имаат други технички проблеми).Штом ги решат техничките проблеми ќе биде додадено.

Би требало да се во прашање денови.
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
17
@Philosopher_mk И Life радио го нема...
Life radio ќе биде додадено до утре.
Многу радија недостасуваат
За жал многу радија не е можно да се слушаат онлајн во моментов , нема поента на додавање радија кои е можно да се слушаат само преку ФМ фреквенциите моментално.

Тогаш само исказот "Многу радија недустасуваат" би се сменил во "Многу радија не работат".


Апликацијата ги содржи најпопуларните радија, не сите македонски радија. Ако радио кое често го слушате недостасува ве молам кажете, ќе биде додададено ако е тоа можно.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Ако може Traffic fm мислам дека лесно може да се додаде.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
97.00 fm Super Radio go nemas (n)
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
17
Последно уредено:
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
BIRRO Integra Слична македонска програма за интернет македонските радиостаници на компјутер + можност за пребарување на зборови по разни македонски речници.
 
K

kicodarker

Гостин
Апликацијава како замисла ти е супер, ама незнам дали е до неа или до мене, споро ги вчитува станиците.
И прашање,што функција ти има апликацијата што бара device id & call information ??
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
17
Додадени се
Super Radio ,Life Radio,Bombander Meff. Би требало да добиете апдејт набрзо.

Апликацијава како замисла ти е супер, ама незнам дали е до неа или до мене, споро ги вчитува станиците.
И прашање,што функција ти има апликацијата што бара device id & call information ??
Сите станици се лоадираат за 1-2 секунди , освен Бубамара,Спортско и Слободна Македонија кои се лоадираат за 3-4 секунди. На 2г конекција (0.15 Mbps е на Телеком) се лоадираат дупло поспоро од горенаведените бројки.

Сигурен си дека имаш добра конекција ? Една од предностите на апликацијата е брзиот баферинг, а една од причините зошто ја направив апликацијата е спориот баферинг на Tunein. Можеби нешто ти го успорува уредот и ти влече дата во позадина, апликацијата е тестирана и на ниска класа уред Galaxy mini 2 станиците ги лоадира брзо.



За пермисијата си пишува на сторот, треба PHONE STATE (phone status го пишува на маркет) за да запре музиката ако има дојдовен повик или појдовен и да продолжи кога ќе заврши повикот .

Кога има повик телефонот(не уредот,туку Telephony service) праќа порака до сите апликации дека се сменил статусот IDLE во RINGING . Aпликациите кои имаат READ_PHONE_STATE пермисија ќе ја примат пората , другите не.Кога завршува повик исто.

Се надевам дека ти е јасно зошто ми треба phone status, без оваа пермисија нема да можам да ја паузирам музиката додека има повик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom