Работодавци, чесни и измамници

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
@Lester Freamon

znaci se vrakame pak na ona supply and demand.... vo momentot gazdite se vo prednost i ke gledaat da iskoristat. ako se kreteni po prvata smena na situacijata ke kukaat.

sepak nema garancii deka i ako se fer so vrabotenite posle krizata nekoj nema ja duvne za GER. taman ke zastedi sega i ako mu se otvori moznost ke ide taka?

se vrtime vo krug... balans mora da ima za uspesen biznis. gazdata sto neznae da go najde i sprovede toa nema dolgo da opstoi. najubav primer vi se kaficite. zosto se odrzuvaat nekoj gazdi so decenii pa duri i koga menuvaat objekt? znaat da menadziraat so luge, so klientel so vraboteni itn....
Се додека се почитуваат работничките права, тоа што е договорено и секој си ја брка својата работа нема зошто да се лутат ни едната ни другата страна.
Искрено се надевам дека ќе се тргнат рестрикциите од ова короната до крај на оваа година, па во 2021 да почнат повторно да се враќаат работите во колосек, а ако потрае нема да е арно ни за работниците ни за работодавачите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Се додека се почитуваат работничките права, тоа што е договорено и секој си ја брка својата работа нема зошто да се лутат ни едната ни другата страна.
Искрено се надевам дека ќе се тргнат рестрикциите од ова короната до крај на оваа година, па во 2021 да почнат повторно да се враќаат работите во колосек, а ако потрае нема да е арно ни за работниците ни за работодавачите.
И јас се надевав, ама веќе во Август почна здраво да се чувствува сецкањето од Април наваму и изборниот процес. Рално не е на арно уште сега, како ќе биде понатаму, мислам дека знам ама не сакам да си признаам.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
За второто.
Јасен сум до толку што македонец не може да сфати!
Оти сеуште гледаме на работите социјалистички, демек од исто(државно) ќесе се зема, ама газдата има право да зема па ете педер е, нејќе да делиме исто како што делевме пред тоа.
Работникот вика, криза не криза јас идам 8-9 саати на работа, плаќам кирија исто, превоз исто, редно е исто да имам плата!
Газдата има намален прилив на пари, не може да издржи да го плаќа исто како кога било нормално, ама и не сака да го отпушти оти знае дека тешко ќе го замени, плус и работникот е човек има семејство, расходи.... Предлог намалена плата или ако не бива тражи си чаре.
Кој е во право?
Другар, вака сеа,на пример како вработен што живее строго од плата ме боли цеф ако газдата има хациенда 2-3 стана во убави населби, 5-6 возила поскапи од 20 сома ера и слично дур јас на пример на кредит иам земено кола од 2-3к еура и не можам нит кирија и сметки да платам. Значи ствар на договор е, ако јас и ти се договориме јас да го делам ризикот со тебе, на пример мининалец или фиксна плата +% или само % од ќар/тоа што јас ти го заработувам тогаш и да ми намалиш плата ради кризава нема простор за љутиш. Но ако јас, на пример работам за фикс 300 евра и 299 евра ако ми префрлиш те терам у 300 лепе. Ти коа си трупал капитал, коа си идел по одмори, си фрлал пари на луксузи, си имал огромен профит јас сум си работел за фиксна плата, нема зашто сега во криза јас да трпам и да земам помалце пошто ТИ КАКО ГАЗДА НЕ ИМАШ ТОЛКАВ ПРОФИТ. Помала плата НЕ ТИ ПРИФАЌАМ -слободно избркај ме. Не, не споразумно - ИЗБРКАЈ МЕ. Јас си имам кредити ти си имаш капитал. Бугаров Бојко убаво им кажа на газдите коа му плачеа продајте ги скапите коли и исплатете. Да бидеме реални нема газда без пари на сметка барем за 2 месечни плати на нивните вработени, а и банките сеа ПОВОЛНИ КРЕДИТИ ДАВААТ НА СИТЕ ФИРМИ. Ако сакаш да ме задржиш плати ме по договореното доколку сум на фиксна плата.

Ако ЈАС не ти барам со мене да го делиш ќарот, ниту ТИ не треба да бараш од мене со тебе да го делам зијанот. Не е фер така ?
Ти како газда имаш 5 паѕти повеќе од мене 5 пати си финансиски постабилен исто така. Не гледај само од една гледна точка. Знам тебе како ти одговара, знам и мене како ми одговара, треба да гледаме како е фер. :)
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Голем проблем со газдите во Македонија е се пружаат повеќе отколку што можат да си дозволат. Паметен бизнисмен, профитот ќе го инвестира во фирмата, глуп бизнисмен ќе го потроши профитот за да си приушти луксуз. Во нормални држави повеќето бизниси имаат капитал на страна за црни денови еве на пример коронава. Само у Македонија се работи од денес за утре. Затоа и платите се намалуваат, за да можат бизнисите да преживеат.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Другар, вака сеа,како вработен што живее строго од плата ме боли цеф што газдата има хациенда 2-3 стана во убави населби, 5-6 возила поскапи од 20 сома ера и слично дур јас на пример на кредит иам земено кола од 2-3к еура и не можам нит кирија и сметки да платам. Значи ствар на договор е, ако јас и ти се договориме јас да го делам ризикот со тебе, на пример мининалец или фиксна плата +% или само % од ќар/тоа што јас ти го заработувам тогаш и да ми намалиш плата ради кризава нема простор за љутиш. Но ако јас, на пример работам за фикс 300 евра и 299 евра ако ми префрлиш те терам у 300 лепе. Ти коа си трупал капитал, коа си идел по одмори, си фрлал пари на луксузи, си имал огромен профит јас сум си работел за фиксна плата, нема зашто сега во криза јас да трпам и да земам помалце пошто ТИ КАКО ГАЗДА НЕ ИМАШ ТОЛКАВ ПРОФИТ. Помала плата НЕ ТИ ПРИФАЌАМ -слободно избркај ме. Не, не споразумно - ИЗБРКАЈ МЕ. Јас си имам кредити ти си имаш капитал. Бугаров Бојко убаво им кажа на газдите коа му плачеа продајте ги скапите коли и исплатете. Да бидеме реални нема газда без пари на сметка барем за 2 месечни плати на нивните вработени, а и банките сеа ПОВОЛНИ КРЕДИТИ ДАВААТ НА СИТЕ ФИРМИ. Ако сакаш да ме задржиш плати ме по договореното доколку сум на фиксна плата.

Ако ЈАС не ти барам со мене да го делиш ќарот, ниту ТИ не треба да бараш од мене со тебе да го делам зијанот. Не е фер така ?
Ти како газда имаш 5 паѕти повеќе од мене 5 пати си финансиски постабилен исто така. Не гледај само од една гледна точка. Знам тебе како ти одговара, знам и мене како ми одговара, треба да гледаме како е фер. :)
Извини, ама ако си таков работник кој не знае да комуницира нормално и се дере и на форум, можам да замислам каков си у живо! Може кризата е добар знак!
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Извини, ама ако си таков работник кој не знае да комуницира нормално и се дере и на форум, можам да замислам каков си у живо! Може кризата е добар знак!
Од каде тоа дека се дерам и не знам да комуницирам? Капс локот е пошо ме мрзи да болдирам од телефон. Јас имам среќа да работам со одлични менаџери и да иам топ газда. Тоа јас дали сум претрпел минус за коронава - да имам. И си имам и добра причина што, како и зашто. Муабетот тука што ти ги браниш газдите и кривицата цело време ја гледаш у нас, и место со факти нешто да ми го побиеш напишаното ти почнуваш да ме напаѓаш лично мене... ама ај, тоа е, сите својот двор :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Од каде тоа дека се дерам и не знам да комуницирам? Капс локот е пошо ме мрзи да болдирам од телефон. Јас имам среќа да работам со одлични менаџери и да иам топ газда. Тоа јас дали сум претрпел минус за коронава - да имам. И си имам и добра причина што, како и зашто. Муабетот тука што ти ги браниш газдите и кривицата цело време ја гледаш у нас, и место со факти нешто да ми го побиеш напишаното ти почнуваш да ме напаѓаш лично мене... ама ај, тоа е, сите својот двор :)
Епа уживај, со среќа нека ти е работата!
Јас Ванѓа да не сум да ти тумачам зошто ти се големите букви? Не бранам јас никого,па најмалку сум окривувал некого. Прочитај што сум пишал, ама извади го осигурачот за висок напон што те спрачува да помислиш пореално!
Автоматски споено мислење:

Голем проблем со газдите во Македонија е се пружаат повеќе отколку што можат да си дозволат. Паметен бизнисмен, профитот ќе го инвестира во фирмата, глуп бизнисмен ќе го потроши профитот за да си приушти луксуз. Во нормални држави повеќето бизниси имаат капитал на страна за црни денови еве на пример коронава. Само у Македонија се работи од денес за утре. Затоа и платите се намалуваат, за да можат бизнисите да преживеат.
Еве јас пошто сум повозрасен не трчам по скапи коли, за к*рви веќе ми пројде времето.....све што падне намирувам давачки, плата и инвестирам во роба. Фала богу четири месеци како е кризава не сум намалил ни плата ни бенефиции. Проблемот е што државата ни живее од денес за утре, имаме избори секои пола година. Па влада додека се формира, а цела економија ни е посредно или непосредно на државна цицка, нема систем кој би функционирал независно од промените во власта. Така престануваат плаќањата од државата кон стопанствениците ( мене градежниците ми се таргет) и почнува врзино коло. Плус не сме ние стара економија со здрави резерви, па да се потпреме на нив. Нас една шајка да ни извадиш ќе се урнеме од страв и немоќ :toe:
Изгледа дека ти ги гледаш ИТ секторот, градежната мафија и полулегалните бизниси, па таква слика ти се прави. Повеќето е услужни дејности, трговија и микро бизниси, кои не се моќни да издржат подолготрајна рецесија!
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Ги читам одговориве и многу доминира менталитетот на дефитизам. Искрено, као да сте од вчера, до тие дечки. Не е овде местото за кукање, одговорот е - снајди се. Ако не ти се свиѓа што прават приватните работодавци иди вработи се државно. Ако се жалиш од тие со партиска книшка, земи си и ти. Ако не ти се свиѓаат условите во мк, вработи се во странство. Струката во која работиш ако не ти испаднала по меракот, смени ја, научи нешто ново. Аман. Иди снајди се и просперирај ако можеш, само немој да ми кукаш по форуми. Дечково што го започна постов изгледа арно мислеше, си тражеше да споделиме мислења, искуства и совети. Да се подучиме еден друг, ама само кукања и жалења прочитав. Порано македонскиот народ се сметаше за жилав и снаодлив. За издржлив.
Сеа све со м*чка е праено, па ај демантирајте ме кој не се согласува.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Mile Vuna

Majstor
Член од
21 јули 2011
Мислења
68
Поени од реакции
94
Ги читам одговориве и многу доминира менталитетот на дефитизам. Искрено, као да сте од вчера, до тие дечки. Не е овде местото за кукање, одговорот е - снајди се. Ако не ти се свиѓа што прават приватните работодавци иди вработи се државно. Ако се жалиш од тие со партиска книшка, земи си и ти. Ако не ти се свиѓаат условите во мк, вработи се во странство. Струката во која работиш ако не ти испаднала по меракот, смени ја, научи нешто ново. Аман. Иди снајди се и просперирај ако можеш, само немој да ми кукаш по форуми. Дечково што го започна постов изгледа арно мислеше, си тражеше да споделиме мислења, искуства и совети. Да се подучиме еден друг, ама само кукања и жалења прочитав. Порано македонскиот народ се сметаше за жилав и снаодлив. За издржлив.
Сеа све со м*чка е праено, па ај демантирајте ме кој не се согласува.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Комплетно ја промашија темата, ама ај...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Другар, вака сеа,на пример како вработен што живее строго од плата ме боли цеф ако газдата има хациенда 2-3 стана во убави населби, 5-6 возила поскапи од 20 сома ера и слично дур јас на пример на кредит иам земено кола од 2-3к еура и не можам нит кирија и сметки да платам. Значи ствар на договор е, ако јас и ти се договориме јас да го делам ризикот со тебе, на пример мининалец или фиксна плата +% или само % од ќар/тоа што јас ти го заработувам тогаш и да ми намалиш плата ради кризава нема простор за љутиш. Но ако јас, на пример работам за фикс 300 евра и 299 евра ако ми префрлиш те терам у 300 лепе. Ти коа си трупал капитал, коа си идел по одмори, си фрлал пари на луксузи, си имал огромен профит јас сум си работел за фиксна плата, нема зашто сега во криза јас да трпам и да земам помалце пошто ТИ КАКО ГАЗДА НЕ ИМАШ ТОЛКАВ ПРОФИТ. Помала плата НЕ ТИ ПРИФАЌАМ -слободно избркај ме. Не, не споразумно - ИЗБРКАЈ МЕ. Јас си имам кредити ти си имаш капитал. Бугаров Бојко убаво им кажа на газдите коа му плачеа продајте ги скапите коли и исплатете. Да бидеме реални нема газда без пари на сметка барем за 2 месечни плати на нивните вработени, а и банките сеа ПОВОЛНИ КРЕДИТИ ДАВААТ НА СИТЕ ФИРМИ. Ако сакаш да ме задржиш плати ме по договореното доколку сум на фиксна плата.

Ако ЈАС не ти барам со мене да го делиш ќарот, ниту ТИ не треба да бараш од мене со тебе да го делам зијанот. Не е фер така ?
Ти како газда имаш 5 паѕти повеќе од мене 5 пати си финансиски постабилен исто така. Не гледај само од една гледна точка. Знам тебе како ти одговара, знам и мене како ми одговара, треба да гледаме како е фер. :)
баш така 100% се согласувам и размислувам исто како тебе, ми се полни срцето кога ќе прочитам размислување на место како твоево, каму да не имаше повеќе вакви вработени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom