Работна виза за Чешка

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Ме интересира дали има некој аплицирано за работна виза за Чешка над 90 денови? Ако има некој нека сподели кога бил на интервју во амбасадата на Чешка во Македонија. И колку чекал со новиот правилник.
На пример јас имам аплицирано на 15.10 на 17.11 бев на интервју и чекам до ден денес без промена.

ПС. Најнова информација од 11.5.2020 почнуваат да ги работат апликациите и ќе може да се аплицира во амбасадите(извор МВР на Чешка). Ако му треба на некој помош во врска со аплицирање, потребни документи и процес за работна дозвола во Чешка, тука сум.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Стопирано е се, нема изработка на визи додека не помине коронава. Од Чешкото МВР имаше некој најави дека ќе се врати во нормала околу средина на Јуни. Инаку јас чекав околу 45-50 дена од интервју до добивање, ама тебе од 10ти месец до 2ри месец 2020 требало да ти ја издадат, тоа е многу чекање. Јави се на броевите и прашај иако не се љубезни баш ако не знаеш Чешки.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Стопирано е се, нема изработка на визи додека не помине коронава. Од Чешкото МВР имаше некој најави дека ќе се врати во нормала околу средина на Јуни. Инаку јас чекав околу 45-50 дена од интервју до добивање, ама тебе од 10ти месец до 2ри месец 2020 требало да ти ја издадат, тоа е многу чекање. Јави се на броевите и прашај иако не се љубезни баш ако не знаеш Чешки.
Ако може да ми кажеш друже кога имаш аплицирано на кому да се обратам за овој проблем? Амбасадата во Скопје ја контактирав ми рекоа дека чекаат одговор од МВР оддел за странци во Чешка.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ако може да ми кажеш друже кога имаш аплицирано на кому да се обратам за овој проблем? Амбасадата во Скопје ја контактирав ми рекоа дека чекаат одговор од МВР оддел за странци во Чешка.
Јас сега кога ја продолжував визата ми рекоа дека поради тоа што имаат премногу луѓе кои аплицираат или продолжуваат виза неможат физички да стигнат да ја завршат целата работа. Аплицирав за продолжување крај на ноември а визата ми истекуваше во јануари. Таму во полиција ми ставија печат дека и без разлика на тоа дали ќе биде продолжена или не три месеци автоматски ја продолжуваат. Дури сега пред некој ден кога проверив на страната https://frs.gov.cz/cs/ioff/application-status видов дека всушност ја одобриле (значи тоа се 5 месеци чекање), но бидејќи е вонредна ситуација никој ми се нема јавено.
Ти имаш аплицирано само во амбасада ?
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Моево е малку комплицирано јас имав виза и работев прво за AT&T па напуштив од тамо и почнав да работам за Edymax како координатор за странци преведував од Српски на Чешки и обратно и кога сменив работно место ги прашав овие од Edymax дали треба да пријавам замена на работно место, тие ми рекоа нетреба ние сме агенција за работа ние ќе средиме и после некое време одам да сменам адреса во МВр ми вика не си пријавен ми одзема картичката и ми вика имаш рок од 10 дена фа напуштиш државата и да ако сакаш поднеси нова аплицирај во амбасада во МК и ја дојдов во мк закажав интервју на 17.11.2019 и исто ми вика на тоа frs гледај што како. Еве до денес пишува во процес. Пишав емаил во амбасада пред една недела ми рекоа дека чекаат одговор од МВР оддел за странци во Чешка. Не знам ова веќе 6 месеци поминаа.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Моево е малку комплицирано јас имав виза и работев прво за AT&T па напуштив од тамо и почнав да работам за Edymax како координатор за странци преведував од Српски на Чешки и обратно и кога сменив работно место ги прашав овие од Edymax дали треба да пријавам замена на работно место, тие ми рекоа нетреба ние сме агенција за работа ние ќе средиме и после некое време одам да сменам адреса во МВр ми вика не си пријавен ми одзема картичката и ми вика имаш рок од 10 дена фа напуштиш државата и да ако сакаш поднеси нова аплицирај во амбасада во МК и ја дојдов во мк закажав интервју на 17.11.2019 и исто ми вика на тоа frs гледај што како. Еве до денес пишува во процес. Пишав емаил во амбасада пред една недела ми рекоа дека чекаат одговор од МВР оддел за странци во Чешка. Не знам ова веќе 6 месеци поминаа.
Јас не би губела надеж, од 17 мај веќе не е вонредна состојба па можеш да се јавиш или да замолиш некој да се јави дирекно во местото каде што си аплицирал. А сега моментално имаш направено апликација врз основа на веќе добиено/ потврдено работно место или ?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Јас не би губела надеж, од 17 мај веќе не е вонредна состојба па можеш да се јавиш или да замолиш некој да се јави дирекно во местото каде што си аплицирал. А сега моментално имаш направено апликација врз основа на веќе добиено/ потврдено работно место или ?
Имам поднесено барање во амбасада на Чешка за работна дозвола на 2 години врз основа на smlouva o budoucí pracovně smlouve со број на работно место дадено од завод за вработување и тие глупости договор за сместување значи од 0 се од почеток кога аплицираш за работа дозвола на 2 години.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Во тој случај незнам што да те советувам. Може да те упатам на една група фб: Македонци во Чешка. Администраторот е многу информиран а во случај да незнае таму се стотици луѓе, можеби некој имал слична ситуација.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Во тој случај незнам што да те советувам. Може да те упатам на една група фб: Македонци во Чешка. Администраторот е многу информиран а во случај да незнае таму се стотици луѓе, можеби некој имал слична ситуација.
Ок, фала ќе ја најдам групата и ќе чекам нема друга опција
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Јас ја продолжував визата сега . И баш во средината на Април проверив на интернет на цизинската полиција дека ми е поволена апликацијата и ми закажаа термин за 5 дена за сликање на биометрија па по 10 дена си ја зедов картичката , а баш ми беше чудно дека се беше стопирано а кај мене испада работата без никакви одолговлекувања и чекања .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom