Работење во грчка фирма. Понижување? Предавство?

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Против сум тоа што некои мислат да не се они ние ќе пропаднеме (плачеме- цитирам). За ефтини пари земаа многу наши фирми кои беа искасапени (знаеме од кого и како ) и сега трупаат огромни профити, а народот работи за некој дебел Грк за 150 евра...
тоа само ми боде очи..а они што со свој капитал од нула створиле фирма тука,тоа е ОК... мада во оние текстилни погончиња по Штип и други градови владее типична "робовладетелска" ситуација
od kogo bea iskasapeni firmite shto grcite evtino gi kupija? da odgovoram, od moite i tvoite lideri makedonci, koi na TV izlagaat so tvrdenje deka se TESHKI PATRIOTISHTA... istite tie na koi kapa im siminjash, te dovedoa do ova deredze da diskutirash dali treba da se sramish ili ne ako rabotish-sorabotuvash so grk vo bilo koj domen... istite tie patrioti vsushnost im dozvolija na tia grci da otvorat firmishta i da zaposlat iljadnici luge, za posle na tv da zborat za namaluvanje na nevrabotenosta kako oni uspeale... i istite tie patriotishta i den denes ti ja polnat glavata vo partiskite shtabovi-klubovi za razonoda i onanuenje vo mozok.

treba da si stvarno so plitki svakanja, za da mozes da podelish dobra biznismen od losh, samo na nacionalna osnova... rekov jas poveke pati... shovinizmot po prashanje grcija i makedonija, go ima kaj nas mnoooooogu poveke odkolku kaj niv... koj ne veruva neka pojde i neka se uveri licno vo grcija... jas sum uveren totalno...
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Еден другар работи во Грчка фирма.Грков кога дошол,рекол ке давам по 300 евричи на човек.АРНО АМА ПЕДЕРИВЕ НАШИ МАКЕДОНСКИ рекле,НЕ БЕЕЕЕЕЕЕ УЛАФФФФ,тука им даваат по 150 евра шо ти е тебе..........
No koment !!!!!!!!!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Еден другар работи во Грчка фирма.Грков кога дошол,рекол ке давам по 300 евричи на човек.АРНО АМА ПЕДЕРИВЕ НАШИ МАКЕДОНСКИ рекле,НЕ БЕЕЕЕЕЕЕ УЛАФФФФ,тука им даваат по 150 евра шо ти е тебе..........
No koment !!!!!!!!!
Па гадови па од такви џубриња не не бива... ако треба на Гркот гзот ќе му го лиже и ќе му се упикува за некое евро повеќе, а за другите не е битно... Жал ми е што сме глуп народ :tapp:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
771
Они се грчки платеници у суштина. Нив им се нудат десетици работни места во македонски фирми, али пусто и клето предавничко срце - сака за Грк да работи бе! А така. Децата дома кога бараат леб викаат „мамо, мамо, немој да работиш за Грк, непатриотке една низаедна!“.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Зошто е предавство да се работи во грчка фирма во Македонија?Тие фирми плаќаат данок на Македонија,им даваат плата на македонски граѓани,придонесуваат за македонската економија.Луѓето стварно глупаво размислуваат.Не е предавство да одиш во Грција бидејќи тоа било наше и сме оделе кај нашинци (а плаќаме данок на Грција),а предавство е ако работиш во грчка фирма во Македонија.Е ајде де.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Не е срамота да работиш...само срамота е шо не те плаќаат толку колку шо треба...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Зошто е предавство да се работи во грчка фирма во Македонија?Тие фирми плаќаат данок на Македонија,им даваат плата на македонски граѓани,придонесуваат за македонската економија.Луѓето стварно глупаво размислуваат.Не е предавство да одиш во Грција бидејќи тоа било наше и сме оделе кај нашинци (а плаќаме данок на Грција),а предавство е ако работиш во грчка фирма во Македонија.Е ајде де.

Jасно..... ама глупи сме ние што гиганти им дадовме за џабе пари.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И Leandra дојде е сега е фул :) Сега сите се тука со кои се тегнев за спомениците, ја ЗА они ПРОТИВ...
Па ќе кажам, не сум против Грчки фирми, мада помило ќе ми беше да се од друга земја, Казакстански на пример,него тоа е јбг

... Против сум тоа што некои мислат да не се они ние ќе пропаднеме (плачеме- цитирам). За ефтини пари земаа многу наши фирми кои беа искасапени (знаеме од кого и како ) и сега трупаат огромни профити, а народот работи за некој дебел Грк за 150 евра...
тоа само ми боде очи..а они што со свој капитал од нула створиле фирма тука,тоа е ОК... мада во оние текстилни погончиња по Штип и други градови владее типична "робовладетелска" ситуација
Ти за секој закон се тегнеш,да можеш во задник ќе им се пикниш и ќе дишеш до крај на живот,без никаков проблем.
150 евра давале,абе нашиве колку даваат?1000000000? Страшна работа.Гркот ја дава онаа плата која ја даваат македонците,да имаме повисок стандард и они ќе покачат.Јас имам работено во грчка фирма,од прв ден си осигуран дали знаеш колку инспекции им доаѓаат неделно.Секој закон го почитуваат,буквално секоја давачка,одмор,патни трошоци.Десет пати повеќе страв имаат од нашиве хоштаплери кој те држи на црно.
Не работел за грк мажов,затоа лежиш дома и како пијавица си на твоите на 24 години.Срамота!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Jасно..... ама глупи сме ние што гиганти им дадовме за џабе пари.
И сеуште им "даваме" :) Сега имаат и 2 банки целосно у Македонија, добри средства за влечење од кај нас во нивни џебови.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ти за секој закон се тегнеш,да можеш во задник ќе им се пикниш и ќе дишеш до крај на живот,без никаков проблем.
150 евра давале,абе нашиве колку даваат?1000000000? Страшна работа.Гркот ја дава онаа плата која ја даваат македонците,да имаме повисок стандард и они ќе покачат.Јас имам работено во грчка фирма,од прв ден си осигуран дали знаеш колку инспекции им доаѓаат неделно.Секој закон го почитуваат,буквално секоја давачка,одмор,патни трошоци.Десет пати повеќе страв имаат од нашиве хоштаплери кој те држи на црно.
Не работел за грк мажов,затоа лежиш дома и како пијавица си на твоите на 24 години.Срамота!
Leandra ,

абе ајде :) има фирма... и фирма, не си единствената Македонка која работела во грчка фирма, како што и не си работела во секоја грчка фирма.

Не сум против работа во грчки фирми, сум против дискриминаторскиот однос доколку има таков случај, особено доколку тие грчки фирми треба да претставуваат некоја повисока култура и стандарди во работењето не би требало да се изедначуваат и оправдуваат со примитивните македонски фирми.

http://www.time.mk/cluster/baf86297f6/grchkite-gazdi-vrshat-teror-vrz-rabotnicite.html

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=17573&egId=13

http://www.australianmacedonianweekly.com/edition/1092_22092009/026_pelagoniska_k.html

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2484&stID=35200

итн. итн.

--- надополнето ---

Во една дискусија со еден член се зачудив на мислењата на луѓево. Хмм предавство било да работиш во грчка фирма, да заработуваш и да го прехрануваш семејството. Подобро било да се моли за леб, него да се работи во грчка фирма. Зар?
Понижување е? Предавство? Непатриотизам?
Не ми е јасно како може во се да се меша политиката. Има многу грчки фирми во Македонија, илјадници вработени луѓе во нив. Без нив којзнае колку би била невработеноста кај нас.
Предавници се оние што работат во Веро, Стопанска банка, Окта, Усје, Жито Лукс, Алфа банка, Пивара ...???

Нема и не треба да станува збор за предавници, тоа се чесно заработени пари и не треба да се меша политиката, како во овој случај така и вице верса.

Имено, вработените или придобивките кои ги добиваат македонските работници во одредени грчки фирми, не треба да се искористуваат за постигнување политички интереси, не треба да објаснувам за што станува збор.

“Тие“ политички интереси се обидуваат постојано да ја одржуваат сликата на Грција како на посилен сосед, кој може да обезбеди многу од она што на Македонија и нејзините граѓаните им треба, но кој бара нешто за возврат.

Оваа слика на Грција е резултат на нејзината позиција во меѓународните организации како што е Европската унија и НАТО кои постојано се користат за докажување на "неопходноста" на прифаќање на Грчките барања, ако сакаме да го видиме долго очекуваниот економски просперитет на нашата земја.

Треба едноставно да се разграничуваат некои работи и да бидеме коректни.
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
ако вработените во грчки фирми се предавници и што уште не, тогаш што сме ние ( вие ), обичниот народ кој јаде леб од жито лукс???????????????????

и сеа миљон постови ке има како сите јадете леб од приватни пекари а кутрите у жито лукс пропаднааа, лебот го фрлаат, али од инат работат и лажат дека се број 1 у продажба... Комуњари се грциве све не лажат....

не лечете комплекси на форум и не мешајте политика каде не и е место

поздрав:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
ако вработените во грчки фирми се предавници и што уште не, тогаш што сме ние ( вие ), обичниот народ кој јаде леб од жито лукс???????????????????

и сеа миљон постови ке има како сите јадете леб од приватни пекари а кутрите у жито лукс пропаднааа, лебот го фрлаат, али од инат работат и лажат дека се број 1 у продажба... Комуњари се грциве све не лажат....

не лечете комплекси на форум и не мешајте политика каде не и е место

поздрав:smir:
Ние купуваме од Уни лукс и Фурна Диме :)

За жито лукс, гркот маме им расплака и на нив...распродаде се што можеше
Грчките менаџери одбија да ги коментираат случувањата во компанијата. Состојбата таму врие веќе подолго време. Работниците и малцинските акционери се незадоволни како директорите раководат со фирмата.
Бројот на вработени откако ја презема грчки „Елбиско“ е преполовен, се затвораат продавници и погони. Се распродава имотот.
Не вработените туку газдите грци -ако ти како македонец пробаш да управуваш со фирма во Грција на сличен начин, мислам дека нема да си минеш воопшто пријатно...мада, не моеш легално да управуваш, според одредени обиди од македонски фирми забележав дека не е дозволено македонски граѓанин да купи/формира деловен субјект у Грција
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Leandra ,

абе ајде :) има фирма... и фирма, не си единствената Македонка која работела во грчка фирма, како што и не си работела во секоја грчка фирма.

Не сум против работа во грчки фирми, сум против дискриминаторскиот однос доколку има таков случај, особено доколку тие грчки фирми треба да претставуваат некоја повисока култура и стандарди во работењето не би требало да се изедначуваат и оправдуваат со примитивните македонски фирми.

http://www.time.mk/cluster/baf86297f6/grchkite-gazdi-vrshat-teror-vrz-rabotnicite.html

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=17573&egId=13

http://www.australianmacedonianweekly.com/edition/1092_22092009/026_pelagoniska_k.html

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2484&stID=35200

итн. итн.

--- надополнето ---




Нема и не треба да станува збор за предавници, тоа се чесно заработени пари и не треба да се меша политиката, како во овој случај така и вице верса.

Имено, вработените или придобивките кои ги добиваат македонските работници во одредени грчки фирми, не треба да се искористуваат за постигнување политички интереси, не треба да објаснувам за што станува збор.

“Тие“ политички интереси се обидуваат постојано да ја одржуваат сликата на Грција како на посилен сосед, кој може да обезбеди многу од она што на Македонија и нејзините граѓаните им треба, но кој бара нешто за возврат.

Оваа слика на Грција е резултат на нејзината позиција во меѓународните организации како што е Европската унија и НАТО кои постојано се користат за докажување на "неопходноста" на прифаќање на Грчките барања, ако сакаме да го видиме долго очекуваниот економски просперитет на нашата земја.

Треба едноставно да се разграничуваат некои работи и да бидеме коректни.
за СЕ си во право,само едно да знаеш-таа коректност не ја добиваме благодарејќи на шефови и менаџери поставени да работат во интерес на грчките газди-тие ги учат газдите колку да дадат дневница и плата,а исто така и за другите работи.....

Македонија доби шанса за независност и суверенитет,меѓутоа како тоа го искористи и како тоа тонеме овие 20тина години,дали е друг крив или самите ние....еве земи ја за пример Словенија која до распадот на СФРЈ го имаше истиот устав и закони како и ние(каде се сега,каде сме ние) и зошто транзицијата во Македонија не се случи како таа во Словенија,туку се одеше да се разграба се што може и никој да не одговара ден-денес
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Ние купуваме од Уни лукс и Фурна Диме :)

За жито лукс, гркот маме им расплака и на нив...распродаде се што можеше

Не вработените туку газдите грци -ако ти како македонец пробаш да управуваш со фирма во Грција на сличен начин, мислам дека нема да си минеш воопшто пријатно...мада, не моеш легално да управуваш, според одредени обиди од македонски фирми забележав дека не е дозволено македонски граѓанин да купи/формира деловен субјект у Грција
можеби неможе, незнам но сепак мислам дека ние не сме тука за да ги менуваме работите, или да кажуваме како треба да се прави, тоа се прави на избори кога ке заокружуваш за кого гласаш и кој може тебе, мене и секој од нас достоинствено да не представи, прмовира, да се бори за нашите права и тн... Доколку е тоа така како што кажуваш јас сум прв кој ке потпише петиција за реципроцитет да им се направи како што бев и за се друго до сега во врска со гејците...

сепак иако викаш дека збориш за газдите и ти и сите тука, темата е за работење во гршка фирма, дали се предавници оние кои работат или не, па во однос на тоа јас прашувам дали сме предавници сите ние што јадеме леб од жито лукс или воопшто што купуваме работи од фирми со грци газди или земаме кредити од стопанска итн...
многу е покомплексно прашањево не етолку просто некого да браниш или да напаѓаш

само ум во главата и револтот за да има ефект се изразува на вистинско место во вистинско време, ни момент пред ни момент по тоа
да не ги етикетираме оние кои работат во таквите фирми и тие работат за леб и пари а не за да предадат некого, со постот мој сакав да кажам дека сите сме исти по тоа прашање, не ги сакаме грчките газди а возиме коли н агрчки бензин, јадеме грчки леб и тн.. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom