Работа со македонски пасош во Германија, Шведска и Норвешка

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Шест години сум член на форумов, и ги следам случувањата во врска со темите за работа во странство и се што е поврзано околу тоа. Ова е најискрениот и најточен пост кој некој го има напишано (освен приказната за македонецот без бг пасош)
Затоа се вика приказна... :))
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ова медиумиве пробуваат да му ја кренат цената на пасошот македонски... Се тоа поради што според централната кујна на вести одпоќе се цени бугарскиот.. демек еве и македонскиот вреди нешто..


море ајде... да не беше бг пасошот македонскиот народ за леб ќе процркаше.. од пусти дознаки леб јадиме..

Остај ти приказни жито од пелагонија, јаболко од ресен... Треба нафта и милион други ствари што ги плаќаме во евра, кои пак евра ќе ги немавме ако беше кичмата на македонската економија-дијаспората.

Туку да не бегам од темава.. За да некој германец си ја земи бељата со тебе и да почни процедура да те донеси од Македонија..треба..
1, Или многу да знаеш и можиш, повеќе од некој германец (ги нема такви пред се поради трулото образование , а тие што се секоја му чест)
2.ептем никој да не се пријави на огласот, никој да не сака таа работа во германија да ја работи...(пример руален доктор) а не е пример чистач во минхен..
3, За она за што ги бидува повеќето македонци во странсво- рмбачи, чистачи, виљушкаристи и шофери и слично- работи кои не бараат или бараат многу малце јазични или професониални вештини НЕ ИДИ ВО ПРЕДВИД ВИЗА ДА ДОБИЈАТЕ под услов да најдите некој што ќе сака да ве земи... исклучок можеби некој ептем штури занати-треба да се провери..
4, Повеќето од работните позции погодни за емирграни без јазик не се објавуаат на оглас... преку социјално вмрежување т.е од мене до тебе со попрашување се добиваат.а не на оглас..а и да се објават, за оглас за чистач ќе се пријават 1000 луѓе од цела европа... барањето работа по огласи е мртов концепт..
5. Друга алтернатива е агенција да ти најде работа... тука треба да се внимава оти половината се преваранти... треба да се провери кој отишол со нив итн..


За македонец без иднина во македонија а и без бг пасош би му ја кажал следнава приказна:
Оди еден со макеонски пасош. никому не кажва дека е така дојден... бара работа наоѓа, и не му носи документи додека не поработи недела-две...на интервју вели дека со бугарски.. ја влечка работата додека не му запнат салам за документи ама дотогаш веќе е отпоќе докажан во работата... ако работи дирекно за газдата, е голем работник и има малку среќа.. газдата може да му се нафати да ризикува и да работи сезонски по 3 месеци(доволно пари за МК)...
Direktno prashanje,do tebe "tomsaso", pod koja od nabrojanite 5 tochki pripagjash?
Bi te sovetuval za tochka 3, da si go preispitash tekstot i voedno apel do drugite: bidete shkrti na zborovi i golemi na dela. I proshetajte malku do Germanija, namesto non stop po forumi !
Kje Vi koristi, bidete sigurni !
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Direktno prashanje,do tebe "tomsaso", pod koja od nabrojanite 5 tochki pripagjash?
Bi te sovetuval za tochka 3, da si go preispitash tekstot i voedno apel do drugite: bidete shkrti na zborovi i golemi na dela. I proshetajte malku do Germanija, namesto non stop po forumi !
Kje Vi koristi, bidete sigurni !
Мене не ме вреѓа ако одам да работам чистач во Германија. Ама не би се надевал некој да ми дај виза за чистач да бидам. Затоа викам тој што многу многу не го бидува за кариера и слично нека си извади бг пасош. Јас имам познаници низ цел свет со македонски пасоши, ама сите се на врв на својата професија. Имам и такви кои имаат бг пасоши и со него можат да работат и некои од тие помалце стручните работи т.е што не бараат школо, професија или вештини.

Инаку, пошто диреткно ми се обрати ќе морам да ти објаснам дека имам работено на/за запад админстративно сметководствени работи повеќе време и имам и заработувано и напредувано.
Тоа секако ми даде шанса да видам што се случува со Македонци/Бугари што идат во САД без А од Англиски. Фримата имаше 50 вработени повеќето МК/БГ.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Германија, Шведска, Англија и тн. веќе не се тоа што беа порано. Кој го фатил возот пред да дојдат бегалците и заработил нешто, ОК, но сега веќе да се оди таму НЕ.
Мигранти врие. Безбедноста не е стабилна. Не е како што било порано.
Сега за сега само Америка, дур е на нозе.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Германија, Шведска, Англија и тн. веќе не се тоа што беа порано. Кој го фатил возот пред да дојдат бегалците и заработил нешто, ОК, но сега веќе да се оди таму НЕ.
Мигранти врие. Безбедноста не е стабилна. Не е како што било порано.
Сега за сега само Америка, дур е на нозе.
Знаеш, си бил? Зш луѓе се фалат од Шведска, има многу убави мали градови (50-100.000) жители каде нема мигранти и супер им е.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Знаеш, си бил? Зш луѓе се фалат од Шведска, има многу убави мали градови (50-100.000) жители каде нема мигранти и супер им е.
Po prvo kje najdes grad so migranti na Balkanot, otkolku grad bez migranti vo Shvedska :D Ne postoi takvo nesto. Shtom ednas stapnat nema brkanje.
Ziveam vo gradot bash do 100k zhiteli, gi ima nasekade, a sekoj den gi ima se povekje. Se soglasuvam potpolno so postot na @Marick14 , po Zapadna Evropa sekade e taka.

Podobro e vo zemji kako Polska, Ceska i Slovacka, odkolku zapadnite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom