Работа преку факултет во странство

Член од
26 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Ако има некој искуство за работа во странство преку факултет нека ми пише, бидеќи ќе ми биде прв пат сакам да слушнам мислеља како и каде да аплицирам бидеќи слушам има доста преваранти
Пишете, секоја информација е добредојдена
Фала однапред
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас имам преку факс работено во Америка и во Германија. Пиши што те занима вака многу ти е општа темата стварно не знам што да ти кажам за преварантите :D
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Нека се развие малку темава, и јас би сакал да знам :)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.754
Поени од реакции
10.460
знам оти у Бугарија секој може да аплицира за у Америка.
ако го примаат оди а работи таму.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Со тоа што си студент, можеш да аплицираш за летна работа во САД - work and travel, има некоја слична програма и за Германија последниве години. Мислам дека генерално со статус на студент можеш да најдеш некоја работа во многу земји низ европа, само треба да бидеш добро информиран како се правилата, кога се аплицира и потребна документација - затоа најчесто одат преку агенции, агенциите ги средуваат овие работи за одреден износ.
За сигурно знам дека студенти од земјоделски имаат одено во Англија за сезонска работа преку летото за земјоделие - берење јагоди. За други факултети дали имаат слични програми не знам.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Некои од тие кои студираат туризам во Штип и во Скопје имаат преку факултетите одено преку лето и работено во хотели во Шпанија и во Германија.
На што позиции работеле не знам, веројатно некои работеле и како собари, чистачи, спасувачи на плажа се по потреба. Во кратки црти, барем ќе прошетаат низ светот и ќе видат нови места, иако сето тоа ќе го работат за помали пари, отколку што би се нафатил тоа некој од Германија да го работи.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Со тоа што си студент, можеш да аплицираш за летна работа во САД - work and travel, има некоја слична програма и за Германија последниве години. Мислам дека генерално со статус на студент можеш да најдеш некоја работа во многу земји низ европа, само треба да бидеш добро информиран како се правилата, кога се аплицира и потребна документација - затоа најчесто одат преку агенции, агенциите ги средуваат овие работи за одреден износ.
За сигурно знам дека студенти од земјоделски имаат одено во Англија за сезонска работа преку летото за земјоделие - берење јагоди. За други факултети дали имаат слични програми не знам.
Milanisimus Дали можеш да ми дадеш повеќе инфо за студентите кои биле на сезонска работа во Англија берење јагоди . Или можеш да ми пишиш порака . Ти благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom