Работа на црно во некоја земја во ЕУ

Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
nov sum na forumov i bi sakal da se informiram kade i kako e najlesno da se dojde do rabota na crno ili opsto kakvi se moznostite da se izleze od tuka... dokolku ima istomislenici bi mi bilo cest da si razmenime mislenje...komentatori-postedete me od kritiki...:vozbud:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
nov sum na forumov i bi sakal da se informiram kade i kako e najlesno da se dojde do rabota na crno ili opsto kakvi se moznostite da se izleze od tuka... dokolku ima istomislenici bi mi bilo cest da si razmenime mislenje...komentatori-postedete me od kritiki...:vozbud:
Ќе те поштедам од критики, но не и од прашање...
Мислиш дека работата на црно ќе ти ги реши сите проблеми?!?
И дали размислуваш на последиците од евентуалното откривање дека си на црно?!?
 
П

Пепси_

Гостин
Хммм па има 1 го знам беше во америка 2-3 години на црно работеше таму ама се врати и сеа никад нема да стапне таму има црни печат го бележаа :) можно се такви работи да работиш некаде ама треба да имаш среќа а не секој ја има за тоа пази шо правиш :jaj:
 
A

Auditore

Гостин
Иди во Америка на Тајм Сквер продавај петарди, добар бизнис.
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Hmm pa rabota na crno ne bi mi bilo sekako resenie na moite problemi ali mozebi bi bil dobar start? neznam :(.. ali vo sekoj slucaj mlad sum imam poznavanje od angliski i sakam ova leto da go organiziram za nesto novo, sakam da napravam nekoja prosetka nadvor... i rabota mi dojde kako dobra idea da vidis kako e da rabotis za nekoja od poustesnive zemji da osetis kako e da zarabotis nesto podobro zs sepak kolku i da stedis od nas standard da dvois od se za da edno nesto postignes .. ne e bas ednostavno :P samo sakam da se informiram dali imam nekoja opcija tamu nekade dokolku e i podobro, ne iskazuvam nisto od moj aspekt zosto se osekam kako neiskusen vo ovaa strana. Inace ova so petardive e dosta smesno samo kazi mi koj del od gore navedenata recenica ti bese nejase? zs mislam naglasiv EVROPA ili ti da ne ja smesa so onaa firmata za slatki rab?Inace edno licno prasanje, sto rabotis ti? izigravas kasper?se zaebavas so zivite?ili?
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
433
Hmm pa rabota na crno ne bi mi bilo sekako resenie na moite problemi ali mozebi bi bil dobar start? neznam :(.. ali vo sekoj slucaj mlad sum imam poznavanje od angliski i sakam ova leto da go organiziram za nesto novo, sakam da napravam nekoja prosetka nadvor... i rabota mi dojde kako dobra idea da vidis kako e da rabotis za nekoja od poustesnive zemji da osetis kako e da zarabotis nesto podobro zs sepak kolku i da stedis od nas standard da dvois od se za da edno nesto postignes .. ne e bas ednostavno :P samo sakam da se informiram dali imam nekoja opcija tamu nekade dokolku e i podobro, ne iskazuvam nisto od moj aspekt zosto se osekam kako neiskusen vo ovaa strana. Inace ova so petardive e dosta smesno samo kazi mi koj del od gore navedenata recenica ti bese nejase? zs mislam naglasiv EVROPA ili ti da ne ja smesa so onaa firmata za slatki rab?Inace edno licno prasanje, sto rabotis ti? izigravas kasper?se zaebavas so zivite?ili?
Од Европа само Бугарија и Романија за работа на црно ,а кога ке видиш дека тие се утепани од господ значи многу тешко.Ти треба човек кој ке стои позади тебе во странство и ке знае каде ке може да те прати на работа.До пред некоја година овде имаше многу работа на црно,и сега има ,ама помалку ,поради некои закони кои се променети па не им се исплати многу на газдите за работници на црно .
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.862
Поени од реакции
3.191
Ја еднаш организирав еден другар коа беше кај мене на посета да поработи недела дена... Работеше во мое име (јас сум тука легално вработен) па после откако бев платен за тоа му ги дадов парите... Али ретки се ситуации каде вакво нешто може да успее... Не дека заработи некоја голема пара али онака, колку да не џаболебари цела недела, а колку можеш да заработиш за неколку дена... :)

Исто постои опција да чуваш некое дете дома, тоа не е некоја работа за која ќе треба да те пријават па да има врска дали смееш да работиш или не... Ама тешко да најдеш туку така некоја таква понуда и да те земат, барем јазикот мора топ да го владееш...

Било што друго не би ти препорачал лол
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
humm a najlesen pat do legalen nacin na zarabotka tamu nekade? :D dali vo tie 3 meseci prosetka vo eu zona bi napravil nesto pozitivno? ili da najdam nekoja (iako asalna na toj nacin nema sansi znam bi bila od cunami pogodena) ima nekoj nesto od ova iskuseno na sebe...?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.862
Поени од реакции
3.191
Епа едино нешто што би можел да го работиш легално на тој начин е да чуваш дете, ама треба однапред да најдеш понуда а тоа не иде лесно, башка многу јасно дека прво ќе треба родителите да те упознаат и проверат дали си доверлив, али рачунај нема да бидеш едини кандидат што се пријавил така да реално гледано тешко дека такво нешто ќе најдеш.

Едино ако имаш некој познаник што живее таму па по таа линија полесно да дојдеш до ваква работа али иначе не...
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
1. Прашање до Модераториве може да се договара и разговара за криминал овде? Да не се деси некој и грабеж на банка да организира?
2. Најдобри работи што можеш да ги работиш се проститутка (машка или женска се исто)
дилер на дрога
транспортер на дрога (пожелно е да имаш проширено дебело црево)
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Hmm vo pravo si, sepak tuka nema sto da izgubam pa imam vo plan da dosoberam do leto uste nekoj denar i planiram da se iznasetam kaj bilo niz eu, ne sum siguren dali ke dojde so mene nekoj ali vo sekoj slucaj ke go napravam toa pa i nisto cudno da se najde nekoja senjorita, toa bi mi bilo mislam dobra idea hhh
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
au... vidi sto e do moe mislenje mislam deka odnosot e kluc na uspehot toa znaci bez ogled na se, sekoe fino i kulturno postaveno prasanje zasluzuva prijaten i ljubezen odgovor. Moja rab ne e da podpagam na tvoe nivo da se nadglasuvam so tebe, podobro da si se naglasese sebesi vo poveke negativni imenki za da nekoj ne se trosi DA TE IMENUVA i taka nema IMENKA ZA TEBE. Mislis si naucil nekoe zborce ili recenica i odma ke presuduvas? mr. unistuvac na zabavi ke moze da se vratis vo osnovno obrazovanie pak zs gledam deka slabo si gi svatil rabotite vo tvoeto vreme, a i sega ne si sovrsen izgleda "kako mal bev mnogu umen i si ostanav maloumen" mislam deka GORE UBAVO NAVEDOV ZA "KRITIKI", i nema zaludno da go trosam vremeto so niv nego so sovremeni luge koi ziveat na nacinot i principot na ziveenje vo ovoj 21 vek. Mislam bev jasen ako pak ti e nesto nejasno telepatija neupotrebuvam ali so cest bi ti napravil PDF objasnuvanje mr. gugu gaga gigi :D
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Просто ко 2 и 2.
Нелегален бизнис е ова. За ова можат да те депортираат и никогаш да не ја видиш Европа со очи. Значи Европа, а не фабриката за благи.
А гарант може да те олеснат за неколку илјади евра за твојата нелегална работа. Има земји и каде што можеш да добиеш стотина затворски оброци чисто да не те избркаат неухранет:smir:
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Просто ко 2 и 2.
Нелегален бизнис е ова. За ова можат да те депортираат и никогаш да не ја видиш Европа со очи. Значи Европа, а не фабриката за благи.
А гарант може да те олеснат за неколку илјади евра за твојата нелегална работа. Има земји и каде што можеш да добиеш стотина затворски оброци чисто да не те избркаат неухранет:smir:
hum... :( a druga strana do legalno rabotenje bg pasos nesto bla bla bla, plan B? zs mislam ke mi se dopadne eu ne bi sakal da ne ja vidam pak
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Просто ко 2 и 2.
Нелегален бизнис е ова. За ова можат да те депортираат и никогаш да не ја видиш Европа со очи. Значи Европа, а не фабриката за благи.
А гарант може да те олеснат за неколку илјади евра за твојата нелегална работа. Има земји и каде што можеш да добиеш стотина затворски оброци чисто да не те избркаат неухранет:smir:
hum... :( a druga strana do legalno rabotenje bg pasos nesto bla bla bla, plan B? zs mislam ke mi se dopadne eu ne bi sakal da ne ja vidam pak
 

Kajgana Shop

На врв Bottom