Работа на брод

Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Дали знаеш и имаш повеќе информации за Shore Excursions?
Jас имам работено како туристички водич 5 години во Македонија и Албанија.
Shore Excursions имаат многу малку отворени позиции, јас работев на брод со капацитет од 4000 патници и на цел брод беа 4-5 вработени. Јас имав другар кој има работено исто како водич и зборува перфектен англиски и аплицираше за Shore Excursion и му рекоа дека ќе треба да чека многу долго за да се качи на брод. На крај пошто не му се чекаше отиде да работи во ресторан. Ова беше пред ковид но не верувам дека сега нешто се има променето.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Shore Excursions имаат многу малку отворени позиции, јас работев на брод со капацитет од 4000 патници и на цел брод беа 4-5 вработени. Јас имав другар кој има работено исто како водич и зборува перфектен англиски и аплицираше за Shore Excursion и му рекоа дека ќе треба да чека многу долго за да се качи на брод. На крај пошто не му се чекаше отиде да работи во ресторан. Ова беше пред ковид но не верувам дека сега нешто се има променето.
А можеш конкретно да ми кажеш што правеше на таа позиција. Кои беа твоите работни задачи и обврски? И колку е платата за таа позиција?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
А можеш конкретно да ми кажеш што правеше на таа позиција. Кои беа твоите работни задачи и обврски? И колку е платата за таа позиција?
Не рaботев јас на таа позиција, но знам дека платата им беше околу 2000-2500$ месечно, имаа некои бонуси колку повеќе екскурзии ќе се продадат.

A Day In The Life Of A Shore Excursions Staff Onboard Cruise Ship
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
моја колешка чекаше два договори да се префрли од ресторан во екскурзија еден договор е околу 8-9 месеци и плус 2 месеца одмор. станува збор за НЦЛ иако се брзо растечка компанија која секоја година пушта нов брод. среќно
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
Shore Ex ти е една од подобрите позиции на NCL, платата ти е 1900$мин со тоа што колку повеќе екскурзии продадеш, толку повеќе % земаш.(просек 2500$)
Работно време ти е 7-9 дневно, коа ке споредиш со бар или ресторант депт е смешно.
Би ти ја препорачал Цветанка од коузон ако планираш да аплицираш или на ncl.com/careers има отворена позиција. Среќно
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Дечки пак јас :) За NCL каде се вади медикал во мк и колку чини? Разбрав дека во неуромедика прават и дека е 30 000? Ме излажале или вистина е? Некако цифрава ми е голема, порано вадевме за 250/300 евра за други компании. Дали има попуст ако одиш преку агенција?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Знам дека НЦЛ освен неуромедика имаше признаено уште една ама никако не ми текнува името како беше, а прашај го администраторот на бродот ако имаш доделен брод на кој треба да се качиш, не е чудно да е оскапено покрај сите цени кои одат нагоре мислам јас последно кога вадев беше околу 21000 а и не е битно и онака че ти ги вратат кога че се качиш само прикажи сметка во финансии. поздрав
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
Дечки пак јас :) За NCL каде се вади медикал во мк и колку чини? Разбрав дека во неуромедика прават и дека е 30 000? Ме излажале или вистина е? Некако цифрава ми е голема, порано вадевме за 250/300 евра за други компании. Дали има попуст ако одиш преку агенција?
Јас одев во Тоспаш, (ваљда @Flikson на таа не му текнува), и лекарското беше 150-200 јурци тогаш (пред 5-10 години). За Неуромедика е поново, немам информации за таму, и порано знам со сигурност дека тие пари што ќе ги дадеш сега за лекарско ќе ти ги вратат со прва плата (заедно со трошоци ако имаш на аеродром, мислам дека беа $20 на ден, јадење и неалкохолни пијалоци), и ова се информации за NCL. Последниот договор ми беше за MSC и тогаш ги направив сите лекарски прегледи преку закажување термини од кај матичниот лекар, пошто MSC не ти плаќаат ни курац. А преку агенција ако одиш немаш никаков попуст, тоа е лекарското. И агенцијата нема ќар од здравствената установа.

едит: од кај матичниот закажување различни термини во Државна, Воена и Толовски, трошок некои 1500 денари од кои третина за бензин.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Ахааа, знам дека тоспаш беа за карнивал, не знаев дека и за NCL може кај нив, ги барав денес, ама таа што била одговорна не била на работа :) Не можеа да ми качат цена. Баш ме интересира колку ќе искочи. Малце се шокирав коа ми кажаа 30 000, знам дека ќе ми ги вратат ама јас еве црни сценарија си правам, ако не ми дадат виза случајно, многу пари ќе отидат у ветер :)
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Дечки пак јас :) За NCL каде се вади медикал во мк и колку чини? Разбрав дека во неуромедика прават и дека е 30 000? Ме излажале или вистина е? Некако цифрава ми е голема, порано вадевме за 250/300 евра за други компании. Дали има попуст ако одиш преку агенција?
Мене ми кажаја за медикал дека е 12.800 денари само незнам во која болница, може да е и Неуромедика. И трошоците за медикал и виза ги враќаат кога ќе се качиш на брод и кога ќе почнеш да работаш,ова е за NCL.
Автоматски споено мислење:

Јас одев во Тоспаш, (ваљда @Flikson на таа не му текнува), и лекарското беше 150-200 јурци тогаш (пред 5-10 години). За Неуромедика е поново, немам информации за таму, и порано знам со сигурност дека тие пари што ќе ги дадеш сега за лекарско ќе ти ги вратат со прва плата (заедно со трошоци ако имаш на аеродром, мислам дека беа $20 на ден, јадење и неалкохолни пијалоци), и ова се информации за NCL. Последниот договор ми беше за MSC и тогаш ги направив сите лекарски прегледи преку закажување термини од кај матичниот лекар, пошто MSC не ти плаќаат ни курац. А преку агенција ако одиш немаш никаков попуст, тоа е лекарското. И агенцијата нема ќар од здравствената установа.

едит: од кај матичниот закажување различни термини во Државна, Воена и Толовски, трошок некои 1500 денари од кои третина за бензин.
Кои прегледи се прават за работа на брод?
Затоа што една девојка ми кажа дека имала недостаток на железо во организмот и пропаднале парите за медикал и нормално не добила работа на брод.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Мене ми кажаја за медикал дека е 12.800 денари само незнам во која болница, може да е и Неуромедика. И трошоците за медикал и виза ги враќаат кога ќе се качиш на брод и кога ќе почнеш да работаш,ова е за NCL.
Автоматски споено мислење:


Кои прегледи се прават за работа на брод?
Затоа што една девојка ми кажа дека имала недостаток на железо во организмот и пропаднале парите за медикал и нормално не добила работа на брод.
Да, се јавив денес во тоспаш, 14.700 ми кажаа дека е, зависи за која позиција мислам, мислам дека бар и ресторан малце подетални прегледи имаат поради бактерии и чуда.

Мене неуромедика на телефон ме извадија од памет дека е 30.000, инаку знам дека враќаат, проблемот е ако не добиеш виза а си платил медикал 500 евра, доста пари у ветер се тоа, ама да не си праиме црни сценарија :)

Инаку комплет систематски се прави плус тестови за дрога. Мене ми е малце чудно дека поради железо ја одбиле, не знам колку е тоа релевантно ама ок, нека кажат искусните на таа тема.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Се прави комплетна крвна слика, ако имаш покачени шеќер, масти или триглицериди нема да те земат на рабита, тест за дрога, хив, притисок, екг, ехо на абдомен, снимка на срце и бели дробови, слух, вид, комплетна проверка на урина, исто камен во бубрези е проблем, за ресторан и бар плус проверка на измет.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Да, се јавив денес во тоспаш, 14.700 ми кажаа дека е, зависи за која позиција мислам, мислам дека бар и ресторан малце подетални прегледи имаат поради бактерии и чуда.

Мене неуромедика на телефон ме извадија од памет дека е 30.000, инаку знам дека враќаат, проблемот е ако не добиеш виза а си платил медикал 500 евра, доста пари у ветер се тоа, ама да не си праиме црни сценарија :)

Инаку комплет систематски се прави плус тестови за дрога. Мене ми е малце чудно дека поради железо ја одбиле, не знам колку е тоа релевантно ама ок, нека кажат искусните на таа тема.
Незнам колкави се шансите да не ти дадат виза. Aко пројдеш медикал и ако немаш никакво криминално досие тука, не гледам причина да не ти дадат виза, затоа што имаш документи од бродска компанија и мислам дека процесот е многу брз и се добива виза за кратко време. Некој ако знае и го поминал ова нека каже :)
Ти имаш аплицирано за некоја позиција ?
Јас денеска имав интервју со NCL за Cruise Staff - Entertainment и беше позитивно. Во рок од 3 дена треба да прифатам дали прифаќам или не.
Дали има некој искуство како Cruise Staff - Entertaiment ?
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Се прави комплетна крвна слика, ако имаш покачени шеќер, масти или триглицериди нема да те земат на рабита, тест за дрога, хив, притисок, екг, ехо на абдомен, снимка на срце и бели дробови, слух, вид, комплетна проверка на урина, исто камен во бубрези е проблем, за ресторан и бар плус проверка на измет.
Аман бе? Прв пат слушам толку да се строги за покачени масти да те враќаат, обично нели викаат среди се па дојди пак или се лажам?

Незнам колкави се шансите да не ти дадат виза. Aко пројдеш медикал и ако немаш никакво криминално досие тука, не гледам причина да не ти дадат виза, затоа што имаш документи од бродска компанија и мислам дека процесот е многу брз и се добива виза за кратко време. Некој ако знае и го поминал ова нека каже :)
Ти имаш аплицирано за некоја позиција ?
Јас денеска имав интервју со NCL за Cruise Staff - Entertainment и беше позитивно. Во рок од 3 дена треба да прифатам дали прифаќам или не.
Дали има некој искуство како Cruise Staff - Entertaiment ?
Ме имаат одбивано за виза од банални причини пред 5 години па логично е да стравувам :) Честито работна понуда! :) Прифаќај тоа и бегај од тука :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom