Работа на брод

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
kako fotograf? na nitu edna. Polesno mi e da zboruvam so Fuji i Konica printeri otkolku so gosti. Vo NCL se smeni neshto vo menadzmentot ali se e po staro, ne vikam deka e losho, no vo posledno vreme vadat se nekoi zdanija od brodovi, socijalen zivot koga-kako za razlika od malite brodovi kade shto se e blisku. Od kabina do menza pa nazad do pushalna mi trebaat 15 minuti... Kafeto pola sum go isturil nekade po koridorite, a pushalnata shto da ti zboram.... nego pochnav ja pak da kenjam taka da kje se odlogiram
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Ова со гостите зависи од човек до човек, Мене воопшто не ми беше проблем да бидам со гости. Чат пат капнуваше бакшиш, јапонците ми даваа поклони (нивен начин да се заблагодарат), ме пишуваа у картичките на крај на крстарењето (повторно американците, бидејќи они се навикнати на секакви листи во кои пишуваат како им се допаднало, во овој случај крстарењето).

За фото компанија, некако не ми се работи пак. Според она што иам правено муабет со луѓе кои фоткаат за разни компании моментално најдобро е да си на МСЦ, а најлошо е да работиш за Оушн Имиџис (Холанд Америка, и не знам дали покриваат уште круз компании).

Имиџ на времето беа супер ако ти се погоди голем брод Оејзис класа на Ројал или Дрим класа на Дизни, имаше доста пари. Ако те пратат на селебрити брод немаше пари ама имаше уживанција. У принцип беше или добиваш брод на кој правиш пари или брод на кој уживаш. Сега ја израмнија платата (читај значително ја скратија), а малку места има на бродови на кои работиш малку.

И бидејќи мнооогу народ даде отказ од Имиџ сеа имаат потреба од нови луѓе. Тоа воедно значи дека враотуваат луѓе кои на англиски знаат само да се претстават и не знаат, повторувам, не знаат да држат апарат во рака. Така да, можеш да истераш еден договор како фотограф на Имиџ, па после ќе видиш што понатаму. Ќе имаш јасна претстава за што се случува на море, каде би можел да се вклопиш.

Јас аплицирав за детска грижа на Дизни, ама уште немам никаков одговор од нивна страна. Воедно бркам работа да се преселам америка/австралија, што попрво ќе се отвори.
 

saltwater

El Nino
Член од
18 декември 2012
Мислења
14
Поени од реакции
3
So sreka . Slusam deka sega vo Australia se zivee dosta kvalitetno i poubavo od drugite zemji. Plus e izolirana od vojni, begalci i nedorasnati politicari.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
So sreka . Slusam deka sega vo Australia se zivee dosta kvalitetno i poubavo od drugite zemji. Plus e izolirana od vojni, begalci i nedorasnati politicari.
Ноп... само од војни е изолирана, ама да не забегувам офтопик. Кој пат прв ќе се отвори, таму фаќам :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да ве прашам дали е подобро да аплицирам онлајн, или да одам преку агенција, конкретно за работна позиција - фотограф? Искуство - аматерско фотографирање за своја душа. :)
Благодарам однапред.
 

ovoj i onoj

Stand up and live.
Член од
31 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Добро се прочитав натемава но за плаќање не видов ништо, па дечки може ли да кажете како ве плаќале таму пари на рака? Дали од таму можеш да праќаш пари тука, или собираш па носиш тука и колку можеш да донесеш?
2. Што смееш да носиш од опрема за комуницирање :
- телефон
-лап топ
Како и од каде наоѓаш интернет за да комуницираш, и дали во телефонот користиш амеро бројче?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Добро се прочитав натемава но за плаќање не видов ништо, па дечки може ли да кажете како ве плаќале таму пари на рака? Дали од таму можеш да праќаш пари тука, или собираш па носиш тука и колку можеш да донесеш?
2. Што смееш да носиш од опрема за комуницирање :
- телефон
-лап топ
Како и од каде наоѓаш интернет за да комуницираш, и дали во телефонот користиш амеро бројче?
Плаќање сеа скоро сите поморски фирми прават преку картичка. Уште има фирми кои плаќаат на рака, ама ко што знам јас сите се префрлаат на картичка.
Конкретно у мој случај, си имав VISA картичка од OceanPay а за вадење пари и префрлање имаш неколку опции, една од нив вклучува праќање на втора картичка кај тебе дома па твоите со неа да вадат пар на македонски банкомат. Тоа е најбезболна опција со оглед на тоа што фирмите за трансфер на пари наплаќаат опасни провизии ако сакаш да праќаш пари во Македонија. Ако мислиш да си го чуваш кешот со себе, ако спечалиш повеќе од 10.000 долари мораш да ги пијавиш на царина на секој аеродром, или на почетниот и крајниот, не сум сигурен за ова, јас све на пластика си чував или трошев.

Од опрема за комуникација можеш колку сакаш да имаш лап топи, телефони и таблети :) Компјутер, не е баш згодно. Интернет имаш на бродот кој се плаќа, и тоа скапо, или по пристаништата имаш две опции, едно се интернет кафеа, другото е кафичи и ресторани со гага ви-фи. Американско бројче според мене и не е баш фина опција, посебно ако бродот е во американски порт еднаш неделно, уште помалку доколку работиш додека бродот е во тоа пристаниште. Јас за време на мојот прв и втор договор имав американско бројче и го коистев само за договарање со колегите кога имавме слободен ден во Порт Канаверал (шансите да се случи тоа на било кој број се мноооооооооооооогу мали).

Како и да е светот се менува на подобро, технологијата иде напред, така да не бери гајле, само качи се на брод и шибај ако телото и душата ти држат :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да го споделам моето искуство со двете најголеми агенции за посредување за работа на брод
Отидов во Коузон,прво што направија ми земааа 500 ден за пријава и некое си предавање од дечкото по име Атанас,кое наликуваше повеќе на курчење и фалење како тоа тој бил прошетал виделдобив 10тина пораки од нив,дека морам да поминам некаква си обука,која ја платив нешто повеке од 100 евра,обуката се состоеше во материјал ископиран со инструкции за Housekeeping,иако имав работно интернационално искуство како Хаускепер ми рекоа дека МОРАЛО да поминам тренининг или со други зборови,мора да им ги дадам парите,интересно е кога плакаш за таа обука потпишуваш дека се согласуваш дека коузон нема никаква обврска да ти обезбеди интервју за работа на брод.Помина обуката,ми понудија интервју за на една компанија ( како што им нудеа на сите други затоа што речиси само тоа го имаа да понудат.Дојде интервјуто го поминав,но пред тоа ми побараа околу 50 евра за превод на документи(требаше да се преведе само документот - уверение за неосодуваност),50 евра за превод на еден документ !!!Откако помина интервјуто ни кажааа дека ке треба дополнително практично интервју некаде во текот на летото,во мегувреме истата компанија имаше ново интервју и кога ги контактирав ми рекоа дека сега само собираат кандидати за да имаат повеке за на второто интервју,и после завршувањето на тоа интервју имаше дечки што лично ги познавам заминаа на брод,а ние што го поминавме ова првото не извисија и излажаа дека ке треба второ.После некое време отидов да прашам што ке се случи господинот зоки и никој од неговите вработени незнаеше дека сум поминал интервју.....По некое време добив е-маил дека ако не научам барем уште еден свеетски јазик да се збогувам од помислата за одење на брод,имаше интервју за една компанија ,ми викаат мораш да знаеш германски плус,отидов во Мајоми,никој не спомна ни германски и турски и тунгузиски ,за период од 4 месеци ми организраа 3 интервјуа,од кое поминав на две и чекам датум....а им платив само 3 000 ден,а коузон....Не ми е целта да рекламирам некого,само решив да го споделам моето искуство,аплицирав во мај 2014,еве сега е септември 2015...

Same shit here..... истот ама потполно истото искуство, и сега еве пробувам со Мајоми. Поминав се,само чекам за главно интервју. Далеку попријатни од Коузон и поспуштени на земја,не како господинот Атанас што место да помогне на кандидатите, се правеше дека појма нема ништо на главното интервју за Викинг,и на крај си отиде дечкото на Викинг на позција Бар менаџер.[DOUBLEPOST=1447727304][/DOUBLEPOST]
Aleksandar Nedanovski fb
Александар, извини вака упаѓам...те најдов на фб ама ептен незгодно ми е да ти пишам па ќе си речеш која е оваа будала :icon_lol: .. него муабетот ми е дали ќе можеш да ми кажеш нешто подетално за тоа како успеа заедно со вереницата да се качите на исти брод? Пошто и јас имам процедура кај Јовка во Мајоми, се е ок, меѓутоа нема ветување дека би отишле заедно и тоа на исти брод со вереникот. Мене ке ми биде прв пат на брод (ако успеам нели:semolam:) додека момчето има работено на Селебрити 3 години. Би ти била благодарна доколку ми дадеш малку подетално инфо Тенкју (y)
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Некое искуство со Bar Department на MCS, гледам коузон организира интервју за 14дек.
Па ме интересира нешто околу работата на оваа компанија.
 
I

INFECTED

Гостин
Дали постојат шанси за работа на брод со македонски пасош и 80% англиски јазик?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Дали постојат шанси за работа на брод со македонски пасош и 80% англиски јазик?
80% не знам и самите англичани дали знаат (така иде зборот де) :D
Скоро сите се со македонски пасош отидени, така да има шанси.
 
I

INFECTED

Гостин
80% не знам и самите англичани дали знаат (така иде зборот де) :D
Скоро сите се со македонски пасош отидени, така да има шанси.
Како оди цел процес? Ај ако знаеш помош... инаку имам лиценца за обезбедување, искуство како физ.терапевт (2месечна пракса) и година дена работа со дресура на кучиња. Немам црно на бело за ништо од овие работи како доказ... доколку знаеш односно некој знае како се стигнува до таква работа (на брод, макар и хигиеничар) молам за одговор.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Доообро е ова 80% англиски :) Според кој тест знаеш 80%? Кога аплицирав за Имиџ правев Марлинс тест и имав 96% за 19 и пол минути. Пред два месеца правев ИЕЛТС и добив 6, 7, 6, 7 оценки.

За да отидеш на брод најлесен начин е преку една од двете агенции во Скопје. Мајоми се сеа спроти Универзална сала, позади Броз кафе. Имаат реклама Uspinjaca нешо, а-у, затоа што се партнери на агенција од Хрватска. Втората опција ти е Коузон кои се на бул. Климент Охридски.

И за крај да ти пишам дека ни на најголмиот душман не би му посакал да работи хигиеничар на брод. Верувам дека можеш да работиш нешто покултурно од тоа. Инаку со лиценцата за обезбедување можеш да побараш после трансфер од кој и да е оддел во обезбедување. Ако успееш да збркаш нешто да земеш сертификат за масер, тогаш можеш да аплицираш во Steiner како масер. Фино платено, еден куп колешки од цел свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom