Работа на брод

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.644
Поени од реакции
5.222
зошто се жалат от нив,се навистина лоши или е несто друго,те фака страв ко ги слусаш??!!
После 5 години на брод ме фаќа страв од некои луѓе кои ќе успеат да се качат на брод.

да не работиш таму случајно ако работиш што нудите чисто информативно??!!??!
Не.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
833
Поени од реакции
750
Навистина и јас ќе се надоврзам со членот, сум слушнал дека зимаат пари пример 1000 евриќи, а не е сигурно дека ќе си селектиран вистина ли е ова?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.644
Поени од реакции
5.222
Навистина и јас ќе се надоврзам со членот, сум слушнал дека зимаат пари пример 1000 евриќи, а не е сигурно дека ќе си селектиран вистина ли е ова?
Целосно неточно.

Наплаќаат 500 денари за да те стават на нивната листа на потенцијални кандидати.
Едно време имаше тренинзи пред интервјуа кои ги наплаќаа 4500 или 6000 денари, во зависност дали е еден или два дена. Тука се учат еден куп работи како подобро да се претставиш на интервју со бродска компанија.
Некои компании бараат и Marlins Test of English knowledge, кој чинеше 1500 денари ако не грешам.

Трошењето пари оди после и тоа не го бара Коузон туку бродската компанија која ќе те прими на работа и се за документи кои се ЗАДОЛЖИТЕЛНИ да се имаат пред да се качиш на брод. Ако не ги збереш сите документи до денот кога те одбрале да се качиш на брод или бродската компанија те одложува или целосно се откажува од тоа да те качи на брод.
Тука спаѓаат:
- медицински преглед
- визи
- вакцини доколку се потребни
- STCW сертификати доколку се потребни
- Авионска карта доколку компанијата не го покрива тој трошок

И потоа компаниите вршат рефундација на никој, некој или сите трошоци. Ова зависи од компанија до компанија и од позиција до позиција.

ОВА ВТОРОТО Е ПРОЦЕДУРА КАЈ СИТЕ АГЕНЦИИ ЗА РЕГРУТАЦИЈА И СИТЕ БРОДСКИ КОМПАНИИ!!! Сумите се разликуваат од компанија до компанија и од позиција до позиција, но, ТРОШОЦИТЕ СЕ ПРАВАТ ОТКАКО УСПЕШНО ЌЕ ПОМИНЕТЕ ИНТЕРВЈУ. И у принцип веќе со прва плата ги покривате сите трошоци кои сте ги направиле до тогаш за да се качите на бродот, и ви остануваат 5-8 месеци за чиста заработка.

Првиот пат кога заминав на брод преку Мајоми, откако го пројдов интервјуто како ми стигаа платите од местото каде што тогаш работев така покривав трошоци еден по еден.
Вториот пат кога заминав на брод преку Коузон земав кредит бидејќи ми дадоа месец дена за да извадам и американска и британска виза. Медикалот за среќа беше ист како и за Имиџ каде што оригинано планирав да се вратам и го имав извадено месец дена пред интервјуто кое што го организираше Коузон.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.933
Поени од реакции
6.012
зошто се жалат от нив,се навистина лоши или е несто друго,те фака страв ко ги слусаш??!!
Автоматски споено мислење:


да не работиш таму случајно ако работиш што нудите чисто информативно??!!??!
работеше а и сега ако не работи сигурно е доста информиран…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 март 2014
Мислења
833
Поени од реакции
750
Целосно неточно.

Наплаќаат 500 денари за да те стават на нивната листа на потенцијални кандидати.
Едно време имаше тренинзи пред интервјуа кои ги наплаќаа 4500 или 6000 денари, во зависност дали е еден или два дена. Тука се учат еден куп работи како подобро да се претставиш на интервју со бродска компанија.
Некои компании бараат и Marlins Test of English knowledge, кој чинеше 1500 денари ако не грешам.

Трошењето пари оди после и тоа не го бара Коузон туку бродската компанија која ќе те прими на работа и се за документи кои се ЗАДОЛЖИТЕЛНИ да се имаат пред да се качиш на брод. Ако не ги збереш сите документи до денот кога те одбрале да се качиш на брод или бродската компанија те одложува или целосно се откажува од тоа да те качи на брод.
Тука спаѓаат:
- медицински преглед
- визи
- вакцини доколку се потребни
- STCW сертификати доколку се потребни
- Авионска карта доколку компанијата не го покрива тој трошок

И потоа компаниите вршат рефундација на никој, некој или сите трошоци. Ова зависи од компанија до компанија и од позиција до позиција.

ОВА ВТОРОТО Е ПРОЦЕДУРА КАЈ СИТЕ АГЕНЦИИ ЗА РЕГРУТАЦИЈА И СИТЕ БРОДСКИ КОМПАНИИ!!! Сумите се разликуваат од компанија до компанија и од позиција до позиција, но, ТРОШОЦИТЕ СЕ ПРАВАТ ОТКАКО УСПЕШНО ЌЕ ПОМИНЕТЕ ИНТЕРВЈУ. И у принцип веќе со прва плата ги покривате сите трошоци кои сте ги направиле до тогаш за да се качите на бродот, и ви остануваат 5-8 месеци за чиста заработка.

Првиот пат кога заминав на брод преку Мајоми, откако го пројдов интервјуто како ми стигаа платите од местото каде што тогаш работев така покривав трошоци еден по еден.
Вториот пат кога заминав на брод преку Коузон земав кредит бидејќи ми дадоа месец дена за да извадам и американска и британска виза. Медикалот за среќа беше ист како и за Имиџ каде што оригинано планирав да се вратам и го имав извадено месец дена пред интервјуто кое што го организираше Коузон.
Фала брат на одговорот, се надевам дека од септември ќе почнат.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.851
Поени од реакции
5.561
Фала брат на одговорот, се надевам дека од септември ќе почнат.
ако толку сакаш да одиш што има агенции да чекаш аплицирај си тука интервју преку скајп
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.644
Поени од реакции
5.222
ако толку сакаш да одиш што има агенции да чекаш аплицирај си тука интервју преку скајп
Seabourn не вработуваат луѓе без претходно бодско искуство. Евентуално 5* хотели во Абу Даби, Дубаи и слично.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.644
Поени од реакции
5.222
Значи ко што сега имаат оворени позиции во Коузон, не памтам кога последен пат имало толку многу побарувачка за персонал.

Прво идеме со НЦЛ:
Guest Service Associate
Receptionist
Second Purser
Night Auditor
Bartender
Bar Waiter
Wine Steward
Shore Ex-Staff
Destination Staff
Dealer (Dealer/Dice)
Cashier
Photographer
Technician (Broadcast/Automation/Lighting/Audio/Lounge/Stage)
If you are looking to develop your international career on a Cruise Ship, get in touch with us TODAY!
Dream it, believe it, achieve it – with Kouzon Corporation!!!
In order to get more information about salary and contract length for the above positions, please send us your CV in English to info@kouzon.com.mk with a Subject Line: "For NCL"

Рецепционери на Азамара.
Казино персонал на Ројал

И на крај:
For a very well-known luxury Cruise Ship company, Kouzon offers you the opportunity to hire for a 5-month job project.
If you have relevant work experience, please feel free to send us your CV and a recommendation from previous employment.
We will send you to work in Italy immediately.
THESE ARE THE JOBS POSITIONS THAT WE NEED WORKERS FOR :
Carpenters
Deck Fitters
Plumbers
Fitter Mechanic
Asst. Electricians
Refer Technician
Wipers
2nd Engineers
Sailors AB/OS
Hotel Department:
Utility / Cleaners / Basic labors
Asst. Waiters
Room Attendant
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.273
Поени од реакции
1.236
не за друго незнам по казувањето от други за КОУЗОН велат дека имаат многу малтретирање и многу давачки како два три тренинзи\курсеви кој коштаат околу 15 000 ден плус устееден кој сеуште тогаш небеше уведен и 5/6000 ден за медицински преглед само во СИСТИНА неважеле от други места но ова беше тогаш незнам како е сега можеби е нешто сменето????
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.644
Поени од реакции
5.222
не за друго незнам по казувањето от други за КОУЗОН велат дека имаат многу малтретирање и многу давачки како два три тренинзи\курсеви кој коштаат околу 15 000 ден плус устееден кој сеуште тогаш небеше уведен и 5/6000 ден за медицински преглед само во СИСТИНА неважеле от други места но ова беше тогаш незнам како е сега можеби е нешто сменето????
Ај те молам фино лепо кажи си дека си дојден на темава да шириш невистини за Коузон, за ништо друго.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.273
Поени од реакции
1.236
Ај те молам фино лепо кажи си дека си дојден на темава да шириш невистини за Коузон, за ништо друго.
nese nesto usluzlivi odvaj zborea na telefon nesakaja nisto da mi objasnat barem taka mi kazaja citiram (NEDOAGAJTE TUKA APLICIRAJTE PREKU INTERNET STRANICA) zasega stopirani bile vrabotuvanata do septemvri za na brod zaradi pandemijava nudat samo na farmi vo britanija
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.644
Поени од реакции
5.222
nese nesto usluzlivi odvaj zborea na telefon nesakaja nisto da mi objasnat barem taka mi kazaja citiram (NEDOAGAJTE TUKA APLICIRAJTE PREKU INTERNET STRANICA) zasega stopirani bile vrabotuvanata do septemvri za na brod zaradi pandemijava nudat samo na farmi vo britanija
@Pepibe го читаш ли мојот пост од понеделникот или не?
Тоа не доаѓајте тука аплицирајте преку интернет е поради короната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom