Работа на брод

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
66
Поени од реакции
113
Прашај во агенција за посигурно.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Tetovazite mi se na racete...T.e desnata raka mi e cela (cel rakav ) i na levata do pola...Ipak rabotam vo ugostitelstvo veke 8 godini sum nemal problem bidejki se raboti pretezno na dolgi rakavi...
И јас имам на десната рака, работев на Карнивал во ресторан департмент и преку ден ако работиш на бифето униформата ти е на кратки ракави и тетоважата мора да ти биде покриена со стегач или слично. За вечера обично се користи униформа на долги ракави.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
на NCL за F&B department не претставуваше проблем и можеа да се гледаат, но пред 2 години го изменија кодот и правилата и секоја тетоважа што е на видливо место мора да биде покриена, најчесто со стегачи и оние "стреч блузи" што се носат при тренинг. Кога се плови на студени места како Алјаска се носат долги ракави по цел ден и не е проблем! ))))))))))))))))
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Ако може некој од управата нека ја спои оваа тема со старата работа на брод-фала однапред :icon_lol: @Acid , инаку ова ако не се лажам е веќе дискутирано таму...

Прво зависи од типот на тетоважата, второ зависи од компанијата а трето зависи од сениор офицерите на самиот брод...

Еве еден комплетен документ за Carnival UK (Cunard & P&O), но генерално 99% е истиот за цела Carnival Corporation PLC, ако го имам за Royal Caribbean Group ќе го поставам и тој, тие се нешто полабави во поглед на тетоважи, пирсинг и личен изглед генерално.

Tattoo.PNG
Автоматски споено мислење:

Еве го и за Royal Caribbean Group, двете најголеми корпорации се покриени.
Автоматски споено мислење:

RCL Tattoo.PNG
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
1.501
Fala na odgovorite decki....
Совет е да си купиш од овде еден кожа боја ракав и да го носиш ако работиш на отворено, но додека си внатре во ресторан нема да имаш мака оти цело време ќе носиш со долги ракави.
Како и да е мирно море и да го оствариш тоа шо го имаш наумено.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Или ако си среќлија па да успееш да се качиш на Вирџин брод. Кај нив единствено правило е да немаш ништо навредливо истетовирано.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.209
Знам дека пишува на претходната страна но сепак да прашам, дали ќе има работа летово ако не кога и од што зависи?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Знам дека пишува на претходната страна но сепак да прашам, дали ќе има работа летово ако не кога и од што зависи?
Јас го следам La Lido Loca каналот на ЈуТјуб https://www.youtube.com/channel/UCqFivW2VWJtGfvrMreyjNbw
Типот се вика Тони и прави многу добар пресек на сите вести поврзани со круз индустријата. Жена му е травел агент.
Исто и The Shipife https://www.youtube.com/channel/UC404kEt4oyD8CNsMU735dvg
Џеј има работено на NCL како круз стаф и ги коментира работите од перспектива на кру.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Кога ќе ме прашаат зошто сакам да идам на брод
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
поздрав до вас дечки пошто не сум от скопје дали може да прашам да ми каже некој дали бил некој до коузон што работни позиции нудат и какви услови треба да се исполнат благодарам однапред
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
поздрав до вас дечки пошто не сум от скопје дали може да прашам да ми каже некој дали бил некој до коузон што работни позиции нудат и какви услови треба да се исполнат благодарам однапред
Kajsibe @Pepibe uste ke trolas na temava?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
Коузон нудат бајаги, ама ако си одлучен да не одиш од старт, џабе ќе ги замараш, а и себе.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Коузон нудат бајаги, ама ако си одлучен да не одиш од старт, џабе ќе ги замараш, а и себе.
зошто се жалат от нив,се навистина лоши или е несто друго,те фака страв ко ги слусаш??!!
Автоматски споено мислење:

Kajsibe @Pepibe uste ke trolas na temava?
да не работиш таму случајно ако работиш што нудите чисто информативно??!!??!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom