Работа на брод

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.255
Поени од реакции
4.924
Ехее колку ги има посебно филипинци тераат до 50+ години ко из шала ..
 
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
За 2-3 евентуално 4 години тие 1000 евра пораснуваат на 2-5 илјади.

Башка уникатен лајфстајл е. Не за џабе имаш луѓе од цел свет (вклучувајќи ги и земјите како САД, Англија, Германија, Австралија...) на брод.
Паѓа ебачина меѓу интернационалава на овие бродови? Или нема време за тоа од претрупаност со работа,мој школски ми кажуваше како имал шанси да опне нешто со бугарки,романки ама пошто е проверена шушумига знаев дека не е направил ништо
Автоматски споено мислење:

Ехее колку ги има посебно филипинци тераат до 50+ години ко из шала ..
Јас минав 45,имам шанси да идам на работа т.н. позорникар или фајервочер преку Коузон? Имаш вакво искуство? Ми пропадна фирмата у која работев(у превод ја опљачкаа) па сега мора да се снаоѓам,семеен човек сум
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.531
Поени од реакции
5.009
Паѓа ебачина меѓу интернационалава на овие бродови? Или нема време за тоа од претрупаност со работа,мој школски ми кажуваше како имал шанси да опне нешто со бугарки,романки ама пошто е проверена шушумига знаев дека не е направил ништо
Секој со своите преференци, знаења и вештини.
Мене никогаш не ми биле интересни балканските жени. Романка опнав на паузата помеѓу фотограф и шоп селер.

Пред првиот пат пред да заминам на брод, драг другар и колега со кого имам работено заедно и во приватно и во државно ми кажа: Тони, оди, истражувај, пробај ги сите бои и вкусови на светот. И мене ми остана уште азија непробана.
Како и да е, знам луѓе што опнале многу повеќе од мене, ама има многу и што си останале суви ко барут.
Енивејз, кај мене листата на земји идеше вака: САД (црнкиња), Јамајка, Перу, Нов Зеланд, Зимбабве.
Јамајканката за малку ќе ја земев за жена, ама ја правевме циганската и на крај ништо.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
Секој со своите преференци, знаења и вештини.
Мене никогаш не ми биле интересни балканските жени. Романка опнав на паузата помеѓу фотограф и шоп селер.

Пред првиот пат пред да заминам на брод, драг другар и колега со кого имам работено заедно и во приватно и во државно ми кажа: Тони, оди, истражувај, пробај ги сите бои и вкусови на светот. И мене ми остана уште азија непробана.
Како и да е, знам луѓе што опнале многу повеќе од мене, ама има многу и што си останале суви ко барут.
Енивејз, кај мене листата на земји идеше вака: САД (црнкиња), Јамајка, Перу, Нов Зеланд, Зимбабве.
Јамајканката за малку ќе ја земев за жена, ама ја правевме циганската и на крај ништо.
Аман бе,ти ептен нашетан си бил,браво
За Коузон драј-доковите што ќе кажеш? Имам јас шанси без бугарски пасош или не?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.531
Поени од реакции
5.009
Аман бе,ти ептен нашетан си бил,браво
За Коузон драј-доковите што ќе кажеш? Имам јас шанси без бугарски пасош или не?
Не сум нашетан, само сум се дружел со луѓе од сите краеви на планетата :)

Коузон драј-доковите се фина активност.
Бугарски пасош беше потребен само за 1 или 2 пристаништа кај што се случуваат драј докови, мада мислам дека тоа го заобиколија со сиимен букови. За детали најубаво да пуштиш ЦВ па ќе ти кажат какви ти се шансите да те вклучат во таа екипа.
 
Член од
5 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
Има некаква шанса за момак што нема работено на крузер да аплицира преку агенцииве??? Какви се шансите за прв договор, поготово сега со Ковид рестрикцииве и забраните за пловидба на големите бродови??
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
13.678
Поени од реакции
10.639
Има некаква шанса за момак што нема работено на крузер да аплицира преку агенцииве???. Какви се шансите за прв договор, поготово сега со Ковид рестрикцииве и забраните за пловидба на големите бродови??

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Никакви, моментално ниту една од поголемите компании не пловат, сите ги имаат откажано крузевите до некаде крајот на април. За нови вработувања не знам, но кога ќе почнат да пловат најпрво компаниите ќе сакаат да ги вратат оние што веќе работеле претходно. Тешко дека во блиска иднина ќе има интервјуа за нови вработувања.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.205
Поени од реакции
7.195
Згора на тоа еден куп постари бродови беа продадени, доста екипаж беше исфрлен од ротација токму поради тоа, едно добри две години отсега тешко за најмување нови без искуство на брод, комплет со сите сертификати, визи итн. Предност ќе имаат тие шо се исфрлени од редовна ротација моментално.
Сега со новата администрација, федералните власти во САД ќе бидат уште поригорзни према круз компаниите, плус и да има рестарт ќе биде етапно, брод по брод, значи не цела флота наеднаш.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
302
Поени од реакции
235
Види, малце позитивно гледање на работите. Сеа коа ќе треба да се вакцинира екипажот обавезно пред качување на брод, ќе се ослободат некои работни места што ги држеле антиваксери па можеби ќе имаш шанси :) Плус и луѓето што седеле дома и им се уарнила работа на копно можда нема да сакаат да се вратат :)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.205
Поени од реакции
7.195
Total 7000 Termination Letters handed over to Carnival Crew Members. 8 Captains 5 Staff Captains 5 GSM, 6 executive Chefs 120 Bridge Staff and 6 Hotel Directors among top positions laid off. They were sent letters at home followed by individual Calls to allBuFYI repost
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.742
Поени од реакции
5.307
Кој бродови моментално пловат има или јок ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.531
Поени од реакции
5.009
Коста Смералда е во медитеран заедно со уште еден МСЦ брод.
Има два брода околу арапскиот полуостров, мислам дека еден беше на МСЦ а другиот не сум сигурен.
Антем оф д Сиис е во Сингапур и има два брода на Стар Крузис кои што пловат од Кина.

Ова е за бродови со над 250 патници.
Под 250 има неколку големи јахти ама не знам детали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom