Работа на брод

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.952
kruz industrijata nema da se oporavi bar 2025ta... i utre vakcina da izleze tesko deka golem broj luge ke se kacat na brod odma pogotovo pa i starcite sto im bea golem % za zarabotka. barajte si recni kruzovi, toa podobro ke ide
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.192
Поени од реакции
7.149
Safe healthy plans NCLH & RCCL 2020-2021
(crew position changes)

ENGINE--
no more engine cadets.
No more ass.repairman.
No more scrubber engineer 2/e.
No more 2nd elecrician.
No more elecronics/entertainment electrician.
No longer sr.repairman position.

DECK--
no more deck cadets.
No more ass. Carpenters.
No more scurity supervisers.

All Ab will be now a quarter master.No longer quarter masters position.

No more fire fighters(all fire fighters going down as a fire man)

No more environmental supervisor.

The ass.personal manager will now be the deck, engine and safty secretary.

MEDICAL---

Ncl adding 4doctors each ships
2sr doctors(6to12)(12-18)hrs
2doctors24 hrs Covid-19special duty

4 nurse will be assist sr.doctor
Medical secretary (D/E secretary will move to medical)

IT--
One IT officer and one ass.it officer will remains.

GALLY--
No longer utility gally supervisors.

No longer chef tournant (+/-position) each station incharge person is sous cheff.
No longer chef de cuisine.
No longer ass.pastry.
No longer ass. baker.

BAR---
No more bar utility.
(Bar waiter in charge for bar utility)
No longer ass bar manager.
Gally /Bar secretary will be same.
No more mixologist.

HOUSEKEEPING--
Added 20 more utility house keepers each ships.
Add 20 more sanitizer utility (washi washi )every ships.

RESTAURANT --

No more restaurant stewards.
No more restaurant manager
(maître D will be take a role for Rea. manager)

Ass maitre d incharge for Res. secretary position.

No more revenue Mgr.

Crew staffs, casinos, photographers crew count will be short. For Safe healthy sail plans.

More updates will be soon..
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.530
Поени од реакции
5.009


Еве како изгледа моментално крстарењето на МСЦ Грандиоза.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.952


Еве како изгледа моментално крстарењето на МСЦ Грандиоза.

zalosno... ne znam kako e vo drugite zemji ama vo AUS totalno se izgubi interesot. ovde vo momentov luge se preoprentiraa na kamp prikolki... tesko deka pak ke ima takva pobaruvacka, na nikoj ne mu se rizikuva da zaglavi so meseci na voda
 
Член од
7 март 2009
Мислења
961
Поени од реакции
607
Здраво,
Сакам да прашам дали може преку рсбота на брод да мигрираш во САД, дали е изводливо да избегсш од брод и да рсботиш во некоја друга земја.
Да,возможно е,баш тоа ама од поодамна(пред 12-тина години)го направи еден мој колега од факс,типот едноставно му ја скидна од бродот на кој работел кога овие биле укотвени на некое америчко пристаниште,после кажуваше дека илегално избегал за Канада и сега работи во Онтарио,како го направил сево ова у детал не знам пошто повеќе не контактирам со типот,ама знам дека ова е вистинита приказна
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.734
Поени од реакции
5.299
Пловат ли некои компании или уште е застој?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.530
Поени од реакции
5.009
Пловат ли некои компании или уште е застој?
Коста исто така во Италија, Мајн Шиф во Германија, Гентинг во Кина, Ројал Карибиан треба да почне наскоро во Сингапур.
И плус уште неколку мали компании чии бродови имаат 100-300 гости.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.530
Поени од реакции
5.009
Интервју со Сабина Етем (сега Кириловски), која од 2012 до 2018 има работено за Селебрити и НЦЛ.
#ТоплоПрепорачувам :)
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.906
Поени од реакции
5.672
Интервју со Сабина Етем (сега Кириловски), која од 2012 до 2018 има работено за Селебрити и НЦЛ.
#ТоплоПрепорачувам :)
Тончи,чекај на 31 година ?!!! Вауууу ..... Може и на тие години ?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
961
Поени од реакции
607
Овој Угро пред 20-тина години во Скопје снимаше спотови со VW буба,ама од оние помодерните,тој оди накај 50 години гарант,чим он може да работи на брод значи примаат и постари
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
353
Поени од реакции
351
Овој Угро пред 20-тина години во Скопје снимаше спотови со VW буба,ама од оние помодерните,тој оди накај 50 години гарант,чим он може да работи на брод значи примаат и постари
моето мислење за работата на брод е, дека ако знаеш да го работиш тоа за што аплицираш, и си добар во тоа, ќе те примат.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.530
Поени од реакции
5.009
Тончи,чекај на 31 година ?!!! Вауууу ..... Може и на тие години ?
Јес оф скроз. Сега коа се качив на Индепенденс оф д Сиис имав колега, Liquor & Tobacco Specialist кој имаше 42 години. Ама терсене карактер беше, никој од тимот не го сакаше и на крај реши после комплетиран договор да не се враќа назад.

На Дизни Меџик имаше асистент келнер, Валентин од бугарија. Типот имаше бела коса. Беше прастар, најстар у цел F&B тим.

Можеби на времето некои компании поставувале таков услов за одредени позиции. Сега официјално нема ејџ-лимит. Неофицијално знаат од време на време регрутерите да кажат на пример ни требаат млади девојки за у бар.
Мада ако е кандидатот квалитетен регрутерите од компаниите само викаат, нека направи прво медикал (за секој случај да не има некоја болештија која ќе го/ја спречи да ја врши работата) и веднаш праќаме датум за качување.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.906
Поени од реакции
5.672
Јес оф скроз. Сега коа се качив на Индепенденс оф д Сиис имав колега, Liquor & Tobacco Specialist кој имаше 42 години. Ама терсене карактер беше, никој од тимот не го сакаше и на крај реши после комплетиран договор да не се враќа назад.

На Дизни Меџик имаше асистент келнер, Валентин од бугарија. Типот имаше бела коса. Беше прастар, најстар у цел F&B тим.

Можеби на времето некои компании поставувале таков услов за одредени позиции. Сега официјално нема ејџ-лимит. Неофицијално знаат од време на време регрутерите да кажат на пример ни требаат млади девојки за у бар.
Мада ако е кандидатот квалитетен регрутерите од компаниите само викаат, нека направи прво медикал (за секој случај да не има некоја болештија која ќе го/ја спречи да ја врши работата) и веднаш праќаме датум за качување.
Суууппееерррр:):):):):)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
13.671
Поени од реакции
10.589
На Карнивал има доста и по 60+ години, посебно во хаускипинг и ресторан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom