Работа на брод

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.234
Поени од реакции
1.222
ке сака ли некој да ми каже и објасни која и каде е агенцијата АВЕНИЈА,нешто за вработување била??!?!
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво друштво, ми треба инфо за Celebrity cruises, општо за компанија и Bar department. Поздрав
 
Член од
7 јули 2016
Мислења
14
Поени од реакции
3
Здраво друштво, ми треба инфо за Celebrity cruises, општо за компанија и Bar department. Поздрав
Ја идам сеа у декември на Equinox, па ќе ти раскажам тогаш. (y)
А некој друг ако знае нешто нека ти каже.
 
Член од
11 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки, имам неколку прашања...преку која агенција е нај добро да се аплицира за работа на брод, околу потполнување на CV дали е пресудно ако немам препорака од фирмите за кој што сум работел (единствена препорака од моменталната работа која ја работам 9г.), меѓународно признат сертификат за англиски и германски јазик немам но ги знам перфектно и двата јазици. Потребните сертификати и лекарски прегледи треби да се правет пред или после итервју. ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.926
Поени од реакции
2.748
Здраво дечки, имам неколку прашања...преку која агенција е нај добро да се аплицира за работа на брод, околу потполнување на CV дали е пресудно ако немам препорака од фирмите за кој што сум работел (единствена препорака од моменталната работа која ја работам 9г.), меѓународно признат сертификат за англиски и германски јазик немам но ги знам перфектно и двата јазици. Потребните сертификати и лекарски прегледи треби да се правет пред или после итервју. ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
Знаеш перфектно германски јазик и ќе идеш на брод да работиш?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.256
Поени од реакции
4.431
На брод немаш никакви трошоци, се ти е покриено од компанијата, плус тоа секој ден на различен порт си.
Искуството на брод што го добиваш не можеш на ниту едно друго место да ого добиеш ;)

Архангел87, од агенции во МК, Коузон и Мајоми. Додека да ја добиеш работата и двете агенции наплаќаат некоја ситна сума која што им е филтер за сериозни и несериозни барачи на работа.
Лекарски, визи, STCW сертификати (ако се потребни) сето тоа се плаќа откако ќе пројдеш на интервју со работодавец од бродската компанија. Генерално трошоците се околу 1000 евра, пари што ќе си ги повратиш веќе со првата плата.
 
Член од
11 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
На брод немаш никакви трошоци, се ти е покриено од компанијата, плус тоа секој ден на различен порт си.
Искуството на брод што го добиваш не можеш на ниту едно друго место да ого добиеш ;)

Архангел87, од агенции во МК, Коузон и Мајоми. Додека да ја добиеш работата и двете агенции наплаќаат некоја ситна сума која што им е филтер за сериозни и несериозни барачи на работа.
Лекарски, визи, STCW сертификати (ако се потребни) сето тоа се плаќа откако ќе пројдеш на интервју со работодавец од бродската компанија. Генерално трошоците се околу 1000 евра, пари што ќе си ги повратиш веќе со првата плата.
Благодарам на одговорот
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.926
Поени од реакции
2.748
Благодарам на одговорот
Ало момак.
Пиши ми во приватна порака не си го троши талентот за со германски да идеш да рмбачиш на брод како филипинец/пакистанец.
Не си свесен колку е потребен тој јазик во гејминг индустријата.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.256
Поени од реакции
4.431
Ало момак.
Пиши ми во приватна порака не си го троши талентот за со германски да идеш да рмбачиш на брод како филипинец/пакистанец.
Не си свесен колку е потребен тој јазик во гејминг индустријата.
Поздрав од Палма де Мајорка

Поздрав од Бахамите

Поздрав од Малага
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.926
Поени од реакции
2.748
Поздрав од Палма де Мајорка

Поздрав од Бахамите

Поздрав од Малага

Едино за тоа вреди работа на брод.
Кариера никогаш нема да имаш со работа на брод. Кога тогаш ќе престанеш да одиш, и што потоа?
Вака може да започне нешто што ќе го работи цел живот, работни часа 40, не како на брод 140.
Социјален живот имаш, и добро заработуваш. Има време за патување, ќе го видиш и вака светот.
Мене бар тоа ми е побитно отколку да едвај чекам да излезам од брод зашто сум прегорел од работа.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.256
Поени од реакции
4.431
Едино за тоа вреди работа на брод.
Кариера никогаш нема да имаш со работа на брод. Кога тогаш ќе престанеш да одиш, и што потоа?
Вака може да започне нешто што ќе го работи цел живот, работни часа 40, не како на брод 140.
Социјален живот имаш, и добро заработуваш. Има време за патување, ќе го видиш и вака светот.
Мене бар тоа ми е побитно отколку да едвај чекам да излезам од брод зашто сум прегорел од работа.
За ова со болдираното. Имаш малку информации за тоа како е на брод и имаш вишок предрасуди.
Ако останеш доволно долго на брод и нормално ако те бива идеш во менаџмент позиции, тука веќе правиме муабет за 30-100 илјадарки $ годишен приход.
Плус тоа, знаењето и вештините стекнати на брод лесно се префрлаат на копно и тоа низ цел свет.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.926
Поени од реакции
2.748
За ова со болдираното. Имаш малку информации за тоа како е на брод и имаш вишок предрасуди.
Ако останеш доволно долго на брод и нормално ако те бива идеш во менаџмент позиции, тука веќе правиме муабет за 30-100 илјадарки $ годишен приход.
Плус тоа, знаењето и вештините стекнати на брод лесно се префрлаат на копно и тоа низ цел свет.
Тоа е тоа, само една опција е вредна да правиш кариера а тоа е да стигнеш до менаџмент позиција.
Гзот да си го искинеш 10 години, а и колкумина стигаат до тоа место? Еден или двајца нели?
Поентата ми е дека кога би имал избор, сигурно е подобро ова јас што го нудам отколку работа на брод.
Работа во канцеларија, годишни одмори...платено пензиско, здраствено....можност да се имплементираш во системот и се останато. Значи милијарда други опции. Плата, па јас сум скоро до 30к годишно а сум само една година. Буквално на трето одоздола место во хиерархијата. А ги има 10-11. Јас да стигнам на врвот на хиерархијата тие менаџерите на брод ќе ги мочкам со парички.

А со ова дека знаењето и вештините лесно се префрлале на копно неможам да те сфатам што сакаш да кажеш.
Што работиш таму?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.256
Поени од реакции
4.431
SK-92 Очигледно имаш недостаток од информации и вишок предрасуди. Најверојатно имаш и другар или два кои пробале брод па се откажале.
Инаку јас работев на брод првин како фотограф, а сега сум продавач во фри-шоп.

Кажи ти што нудиш :)
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
534
Инаку јас работев на брод првин како фотограф, а сега сум продавач во фри-шоп.
Старееш другар..не ти фаќа окото на апарато појке а ? :P :D
 
На врв Bottom