Работа на брод

Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.623
Поени од реакции
3.998
Вистина ли е дека на брод се работи просек 70 саати неделно, без ниту еден ден слободен се така до крајот на договорот 6-7 месеци ? :eek:
Што луѓе ќе бевте да може да издржите такво темпо..
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.227
Поени од реакции
4.222
Вистина ли е дека на брод се работи просек 70 саати неделно, без ниту еден ден слободен се така до крајот на договорот 6-7 месеци ? :eek:
Што луѓе ќе бевте да може да издржите такво темпо..
da
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.284
Поени од реакции
2.780
Вистина ли е дека на брод се работи просек 70 саати неделно, без ниту еден ден слободен се така до крајот на договорот 6-7 месеци ? :eek:
Што луѓе ќе бевте да може да издржите такво темпо..

Зависи јас работев по 4-5 часа на ден :) кој како ќе и ја нареди. Во принцип се работи по толку али така е распоредено работното време што нема да осетиш. Инаку ако нема што да работиш ќе пукнеш од досада.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645
Вистина ли е дека на брод се работи просек 70 саати неделно, без ниту еден ден слободен се така до крајот на договорот 6-7 месеци ? :eek:
Што луѓе ќе бевте да може да издржите такво темпо..
Еве туркам 6ти договор. Не се жалам ☺ првиот месец е трики додека да се навикнеш, после тоа влагаш у шема и шибаш. Овој договор додуша ми е полесно отколку додека работев во Македонија.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.623
Поени од реакции
3.998
Зависи јас работев по 4-5 часа на ден :) кој како ќе и ја нареди. Во принцип се работи по толку али така е распоредено работното време што нема да осетиш. Инаку ако нема што да работиш ќе пукнеш од досада.
Што позиција конкретно работеше само 4-5 часа на ден, дајте повеќе детали
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.284
Поени од реакции
2.780
Што позиција конкретно работеше само 4-5 часа на ден, дајте повеќе детали
Print shop technician. Заминав како фотограф но се префрлив од втор ден. Предност имаш многу слободно време, немаш скоро никаков контакт со гости, имаш информации од прва рака :) и ножеш да работиш на страна претежно со супер шоперите. Јас од нив ваден плус нешто повеќе од пола плата. Но тоа зависи од супер шоперите колку им требаш. Негативно: немаш бонуси, платата е таа и единствено унапредување е само во график дезајн тим или менаџер но тоа не е едноставно и ако не си ја знаеш работата и незнаеш да се организираш многу е тешко, многумина се откажуваат за брзо време.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Фала дечки за исцрпните одговори. :) некој инфо која бродска компанија покрива патни трошоци? Карнивал знам дека само визата ја рефундира
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645
Фала дечки за исцрпните одговори. :) некој инфо која бродска компанија покрива патни трошоци? Карнивал знам дека само визата ја рефундира
Viking, NCL... MSC мада мсц се чкарт компанија може и ќе ти се погоди добра комбинација.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.227
Поени од реакции
4.222
Фала дечки за исцрпните одговори. :) некој инфо која бродска компанија покрива патни трошоци? Карнивал знам дека само визата ја рефундира
Seabourn,аплицирај онлине не ти треба ниедна компанија од кај нас за да ти лапнат пари
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
197
Поени од реакции
71
Viking, NCL... MSC мада мсц се чкарт компанија може и ќе ти се погоди добра комбинација.
19 години имам,дај ми предлог за што да аплицирам за работа на брод.Неможам да работам како Waiter или нешто слично оти сум немал 21год,неможам да служам алкохол,а сакам што побрзо да ја летнам на брод.Yes,I know it will be hard as fuck,lotta work n stuff but Im ready.Предложи ми што да направам во ситуацијава?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645
Билдај искуство во македонското угостителство, или иди на курс за фото, крупие... Шо и да е ама да биде приближно на она што би сакал да го работиш на брод.
Од мое искуство како регрутер само МСЦ вработуваат под 21 година. Американските компании вработуваат само во ентертејнмент помлади од 21 година.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
А ние што имаме motion sickness дали би имале проблем на брод без земање на лекови (лековите секако не се опција на долгорочен план)?
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.284
Поени од реакции
2.780
А ние што имаме motion sickness дали би имале проблем на брод без земање на лекови (лековите секако не се опција на долгорочен план)?
Мислам дека неколку дена и после се навикнуваш. Инаку некои користеа стегачи кои се ставаат на рака или имаше едни како налепнице позади уши.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
На врв Bottom