Работа на брод

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.785
Поени од реакции
5.465
zdr
nov sum na forumot.
me interesira za rabota na brod.
na koi kompanii da apliciram i kako.
Оди преку Мајоми,одлични се Јелена и Јована мислам беше .... Ќе ти најдат добри позиции и брод ..... Од Коузон не ми се јави ја .:cautious: Мајоми од барање за брод апликација,иако 14 месеци не ми се јави ја ,не ме заборави ја .Ми јавуваа состојба за брод ....После ми јави ја дека имам од Кјунард договорено интервју:LOL: Затоа препорачувам Мајоми ....Гадно имаат трпение и со тебе се за да те протурка на брод и добра позиција ....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.539
Поени од реакции
12.407
Оди преку Мајоми,одлични се Јелена и Јована мислам беше .... Ќе ти најдат добри позиции и брод ..... Од Коузон не ми се јави ја .:cautious: Мајоми од барање за брод апликација,иако 14 месеци не ми се јави ја ,не ме заборави ја .Ми јавуваа состојба за брод ....После ми јави ја дека имам од Кјунард договорено интервју:LOL: Затоа препорачувам Мајоми ....Гадно имаат трпение и со тебе се за да те протурка на брод и добра позиција ....
На кој брод си сега?
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.785
Поени од реакции
5.465
На кој брод си сега?
Требаше пред 3/4 години ... Јас стопирав цела работа заради здраствени проблеми .Пројдено се процедура ....Значи ја фалам Мајоми зошто навистина доследни беа со подршка за бркање глупости да се качам .... Коузон два пати идев на презентација и никаков повик ....
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
326
Поени од реакции
323
Здраво на сите морнари :D
Ме интересира колку сертификати се добиваат по положувањето на STCW? Дали може некој да ги наброи по име?
Благодарам.
-Од тренинзитe (курсот) во Филип II преку Коузон ги добив:
Fire Aid - Crisis Management and Human Behavior
Fire Aid - Security Awareness
Certificate of Training
Certificate of Proficiency in Personal Survival Techniques; Fire Prevention And Fire Fighting; Elementary First Aid; And Personal Safety And Social Responsibility.

-Од тренинзитe (курсeвите) од NCL:
STCW 95 A-V/2 Paragraphs 4 and 5 Crowd Management
Security Awareness Training
Basic First Aid CRP/AED
A-VI/1.1 Personal Survival Techniques
A-VI/1.3 Elementary First Aid
A-VI/1.4 Personal Safety and Social Responsibilities
Fire Fighting Training (as required by Norwegian Cruise Line)
 

kimi...

Скроман дечко
Член од
13 март 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.926
Iskustva od norwegian cruise lines? Fala
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
13.467
Поени од реакции
9.872

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
326
Поени од реакции
323
вчера бев до Мајоми да видам што како имаат опции за на брод, и имаа, да, али се погоди еден тип што тазе се вратил од Ријад, Саудиска Арабија, и беше прилично импресиониран од работата таму, па ми даде детали за позиции.
Е сега знам дека ова не е на брод, на копно е, али нека оди тука, и тоа е билет надвор од земјава. Трошоците се платени, не се сеќавам дали рече дека ги враќаат парите на почетокот од договорот или се пред договорот, тоа најубаво кој го интересира да отиде у Мајоми или да им се јави за информации.

Ми кажаа у агенцијава дека имаат потреба од персонал, и платите не се воопшто лоши. Епа бујрум,
Lifeguard 2500€ жени,
Housekeeping жени и мажи 2550€,
Team Housekeeper 3500€,
Waiter жени 2500€,
Senior Buttler жени 5500€,
Kichen Helper 1500€,

Знам дека договорите се од по 12 месеци, али еден месец е платен годишен одмор за назад дома ваљда, а тоа е некаде на пола од договорот.
 
Член од
15 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
вчера бев до Мајоми да видам што како имаат опции за на брод, и имаа, да, али се погоди еден тип што тазе се вратил од Ријад, Саудиска Арабија, и беше прилично импресиониран од работата таму, па ми даде детали за позиции.
Е сега знам дека ова не е на брод, на копно е, али нека оди тука, и тоа е билет надвор од земјава. Трошоците се платени, не се сеќавам дали рече дека ги враќаат парите на почетокот од договорот или се пред договорот, тоа најубаво кој го интересира да отиде у Мајоми или да им се јави за информации.

Ми кажаа у агенцијава дека имаат потреба од персонал, и платите не се воопшто лоши. Епа бујрум,
Lifeguard 2500€ жени,
Housekeeping жени и мажи 2550€,
Team Housekeeper 3500€,
Waiter жени 2500€,
Senior Buttler жени 5500€,
Kichen Helper 1500€,

Знам дека договорите се од по 12 месеци, али еден месец е платен годишен одмор за назад дома ваљда, а тоа е некаде на пола од договорот.
А каков ли е животот во С.А? Посебно за женски, дали е безбедно..
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
326
Поени од реакции
323
А каков ли е животот во С.А? Посебно за женски, дали е безбедно..
да, од тоа што ми кажаа, сместувањето било одделно од комплексот каде што се работи, организиран превоз има до работа. Смештајот бил за сите вработени, каде што и таму има луѓе кои работат за вработените. Исто е како во Абу Даби, Доха и Манама. А многу наши има таму.

ne ni pomisluvaj za tamu, racunaj stanuvas robinka. ksa NE E NI PRIBLIZNO SLICNO na oae ili drugite drzavi od zalivot
Да, да, @curious.me , тоа е договорот на влез во државата, ќе те жигосаат за тој што ќе даде највеќе камили за тебе, и одма после тоа ти ги тураат прангите на раце и нозе, ако си машко ќе те кастрираат, ако си женско ваљда ќе те облечат како Принцезата Леа пошто само така мора да се излезе пред Џаба Д Хат. :rolleyes: Џизс.

@kano ....oва од искуство кажуваш, или некој што го знаеш што бил таму? или чисто на стереотип ти е базирано мислењето?
Веќе одат луѓе таму, машки и женски. Не знам што аплицираме на брод, па тоа тоне, нурка, тоне, плови итн.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.250
Поени од реакции
3.610
да, од тоа што ми кажаа, сместувањето било одделно од комплексот каде што се работи, организиран превоз има до работа. Смештајот бил за сите вработени, каде што и таму има луѓе кои работат за вработените. Исто е како во Абу Даби, Доха и Манама. А многу наши има таму.


Да, да, @curious.me , тоа е договорот на влез во државата, ќе те жигосаат за тој што ќе даде највеќе камили за тебе, и одма после тоа ти ги тураат прангите на раце и нозе, ако си машко ќе те кастрираат, ако си женско ваљда ќе те облечат како Принцезата Леа пошто само така мора да се излезе пред Џаба Д Хат. :rolleyes: Џизс.

@kano ....oва од искуство кажуваш, или некој што го знаеш што бил таму? или чисто на стереотип ти е базирано мислењето?
Веќе одат луѓе таму, машки и женски. Не знам што аплицираме на брод, па тоа тоне, нурка, тоне, плови итн.
Не ја жигосуваат, само и го одзимаат пасошот а според локалниот кафала систем мора да има спонзор (господар) кој е одговорен за неа. Е сега за разлика од сите други земји што ја имаат потпишано декларацијата за човекови права каде секој може да ја напушти државата кога сака КСА тоа го нема така да ќе и треба писмена дозвола од господарот за да напушти државата, а таква може и никогаш да не добие или да добие откако ќе потпише декларација за нешто . Ако има амерички пасош може и ќе добие некаква помош од амбасадата или конзулатот во недај боже ситуација ама ако нема тогаш со среќа нека и е, пошто ни ЕУ пасошот саудиците многу не го фермаат а тек нашиот можеш да замислиш.

Казански јас имам живеено долого време низ азија па знам многу убаво како проаѓале филипинки, индонезијки, пакистанки, русинки и ред други таму. Имаше пред некоја година случај една собарица што ја искасапил газдата и ја фрлил во ѓубре зашто била болна и неможеле да исчисти соба во 3 сабајле... Еве ти прочитај си какви се закони и казни имаат...


Еве што вика human rights watch, за нив -


Some migrant workers suffer abuses and exploitation, sometimes amounting to conditions of forced labor. The kafala (visa sponsorship) system ties migrant workers’ residency permits to “sponsoring” employers, whose written consent is required for workers to change employers or leave the country under normal circumstances. Some employers confiscate passports, withhold wages, and force migrants to work against their will. Saudi Arabia also imposes an exit visa requirement, forcing migrant workers to obtain permission from their employer to leave the country. Workers who leave their employer without their consent can be charged with “absconding” and face imprisonment and deportation.

Domestic workers, predominantly women, faced a range of abuses including overwork, forced confinement, non-payment of wages, food deprivation, and psychological, physical, and sexual abuse without the authorities holding their employers to account.

Еве и од amnesty international -


In June, the Committee on the Elimination of Racial Discrimination noted with concern that domestic workers, two thirds of whom were migrant women, continued to face abusive working practices such as long working hours, non-payment of wages, retention of passports and physical and sexual abuse.


КСА е лоша идеја поготово за женско. Ако ти мислиш дека е ОК ризикот, и дека нема да имаш проблем цепај ама да го препорачуваш на други хмм, незнам утре ти ќе ги носиш на душа.
 
На врв Bottom