Работа на брод

Член од
24 април 2008
Мислења
8.434
Поени од реакции
7.388
никогаш, НИКОГАШ, не ја користи MICROS картичката за кликање на дисплејот ;)
Хехе, а овие Србиве од Safe Cruise од Белград им барале на кандидатите од Астерија за работа како информатичар на брод на Princess Cruises да имаат познавања од Micros и Linux.

Ај за Линукс е разбирливо, но што е работава со Микрос, толку се распространети на бродовите ?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
326
Поени од реакции
323
Хехе, а овие Србиве од Safe Cruise од Белград им барале на кандидатите од Астерија за работа како информатичар на брод на Princess Cruises да имаат познавања од Micros и Linux.

Ај за Линукс е разбирливо, но што е работава со Микрос, толку се распространети на бродовите ?
од моја гледна точка како вработен во NCL, Микросот беше едноставна влезна единица на серверот (ваљда, пошто толку знам од мрежи и сервери), каде што куцаш што е нарачката, и излага сметка и тоа е тоа. Дека е распространет по NCL, распространет е и тоа многу, фото одделот веќе не ги користи, уплатија аутсорс и си направија своја апликација која ја имплементираа во NCL системите, а Микрос остана за сите други оддели. Не ме чуди дека е распространет на сите бродски (или повеќето) компании, едноставен е, само треба да знаеш кој продукт каде се наоѓа, за да можат да извадат финална сметка на крај да се види што е продадено, и колку.
Линукс ваљда пошто е поотпорен на вируси, или дека е OpenSource....
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645
Тоа што е Микрософт за домашни компјутери, тоа е Микрос за P.O.S. (Point Of Sale) терминали :)
На Дизни сите користевме Микрос (и Дизни и концесионери), а на Ројал не ми текнува што користевме, премалку време поминував во фото галеријата, а и кога бев таму ретко застанував позади каса.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
774
Поени од реакции
2.406
Хехе, а овие Србиве од Safe Cruise од Белград им барале на кандидатите од Астерија за работа како информатичар на брод на Princess Cruises да имаат познавања од Micros и Linux.

Ај за Линукс е разбирливо, но што е работава со Микрос, толку се распространети на бродовите ?
Мајкросот е MUST за ресторан департманот се оди преку него кога правиш нарачка за храна за пијачка за сметка за пакетите кои ги имаат гостите ако е паднат системот тогаш се е закочено исто е и на селебрити крузес а го користевме и во ресторанот кај шо работев и во Дубаи.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
270
Поени од реакции
193
Нели е подобро да се аплицира преку Careers на сајтовите на компаниите?
Не даваш пари на агенциите.
BTW. примаат ли вработени со 18год?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645
Дана Ристиќ, бренд амбасадор за The Onboard SPA by Steiner за Југо-Источна Европа објаснува за се во врска со брод.
Интервјуто трае 38 минути :)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.854
Поени од реакции
6.187
Carnival US and Carnival UK also are using Micros
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645
KOUZON CRUISE SHIP EMPLOYMENT
NEW AND TOP URGENT – JOBS IN DUTY-FREE SHOPS
WE ARE PLEASED TO ANNOUNCE THAT OUR NEW PARTNER HEINEMANN ARE HIRING!

Don’t miss the chance to become a part of the most exclusive EU Duty-Free Company.
They have openings for Sales associates, Sales Specialists, and Shop Managers.
The applications are to be submitted until Thursday.
The start of the interviews is 22nd and 23rd of April.
All successful candidates are to join a ship in June.

Be amongst the first ones to get a cruise ship employment and send us your CV at cruise [at] kouzon.com.mk

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво, планираме со другар да одиме за на брод колкави се шансите за заедно да сме на ист брод?
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
534
Здраво, планираме со другар да одиме за на брод колкави се шансите за заедно да сме на ист брод?
Имате големи шанси....ако сте во брачна заедница :D
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.339
Поени од реакции
4.645


Viking Ocean Cruises are currently looking for an experienced Tailor.
Tailors are responsible for altering and fixing the garments of guests as well as the uniforms of crew members and staff; and are also in charge of making and/or repairing bedspreads, curtains, cushion covers, and other linen. He/she conductshimself/herself in a courteous, friendly, and professional manner during his/her physical and verbal interactions with guests and fellow shipboard employees.

Additional duties include safekeeping and tracking new and recycled uniforms; assisting the Hotel Supply Supervisor in the issuance and collection of uniforms during sign-on/sign-off, and providing assistance to the Inventory Manager and Linen keeper.
A minimum of two years of experience as a tailor or seamstress in a commercial dry cleaning or related establishment is required for this position.

Requirements:

* Minimum of two years previous experience as a tailor or seamstress preferably in an upscale hotel, resort or cruise line (shipboard experience preferred).
* Completion of basic education equivalency required.
* Ability to speak English clearly, distinctly and cordially with guests.
* Must meet all physical requirements, including the ability to participate in emergency life-saving drills and required training.

Benefits:

• Salary: USD 1’137.00 monthly worked
• Accommodation: shared accommodation
• Start date and contract length: 6 months on/ 2 months off
If you are interested to work for one of the best cruise company, DO NOT WAIT, apply now by sending your profile in English at info ет kouzon.com.mk
 
Член од
15 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво дечки, ве молам за повеќе инфо за фотограф на брод, конкретно Карнивал. Дали се исплати да се оди за плата од околу 1100$ со многу работни саати, кои се најчесто работните обврски освен нормално фотографирање гости? Има ли можност за напредување.. Pros and cons? Колку може да се заработи реално од 1 договор? Ви благодарам однапред :)
 
На врв Bottom