Работа на брод

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.845
Здраво @Kristijan95 , ако веќе си бил во Мајоми тогаш најдобра препорака за прв договор од мене би била да одиш за Карнивал и тоа исклучиво Bar waiter, затоа што компанијата има систем за сите кои одат прв договор на брод, исто така ќе бараш да одиш во период кога има Carnival bar college кој трае околу месец дена, и каде ќе научиш доста работи во атмосфера соодветна за почетник на брод.За време на обуката си на 50% од плата. Униформата сега за сите оддели комплетно е бесплатна на Карнивал, порано како tipping positions ја плаќавте.

Вообичаено обуката е на некоја од 8те Фантази класа бродови, тоа не можеш да бираш а по завршувањето на обуката ќе добиеш vessel transfer и само ако си најдобар во класата, мислам само тогаш ќе добиеш право да бираш брод ;) иако сега не ти менува многу, тогаш отприлика ќе знаеш кој брод се на се одговора повеќе за твојата работна позиција од тоа шо ќе го чуеш дури си на обука. Бидејќи веќе имаш искуство од тој аспект нема да имаш никаков проблем, единствено зависи и може да биде пречка степенот на познавање на англискиот бидејќи одиш на позиција со која нонстоп си во директен контакт со гости.

Патем речено ако одиш на оваа позиција купи си убави анатомски влошки и по еден пар квалитетни со максимално едноставен изглед црни и бели патики затоа шо ќе бидеш цело време на нозе и некогаш ќе покриваш огромен простор.Не би било лошо истото да го направиш и со еден пар класични чевли за формалната униформа, ќе ти треба :icon_lol:

Се ова шо сум пишал се однесува исклучиво на Carnival Cruise Lines, да нема забуна,

Среќно (y)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
Здраво,имам искуство како Келнер,а женската има искуство како физиотерапевт/spa therapist.Во која агенција би ни препорачале да аплицираме ? Англискиот ни е на врвно ниво.
Од колку се движи платата за spa therapist? За келнерите знам дека земаат и многу пари од бакшиж.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Здраво,имам искуство како Келнер,а женската има искуство како физиотерапевт/spa therapist.Во која агенција би ни препорачале да аплицираме ? Англискиот ни е на врвно ниво.
Од колку се движи платата за spa therapist? За келнерите знам дека земаат и многу пари од бакшиж.
Здраво Lusting Vertigo,
За работа во СПА департмент, преку 90% од бродовите ги држи Стајнер. Во Македонија застапник им е Коузон.
За Бар... исто аплицирај си во Коузон :)

Бај д веј, да те прашам многу побитно прашање: Дали би отишле ти и девојка ти на различни бродови?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
Здраво Lusting Vertigo,
За работа во СПА департмент, преку 90% од бродовите ги држи Стајнер. Во Македонија застапник им е Коузон.
За Бар... исто аплицирај си во Коузон :)

Бај д веј, да те прашам многу побитно прашање: Дали би отишле ти и девојка ти на различни бродови?
Тоа е проблемот.Би сакале да бидиме на ист брод.Двајцата имаме потенцијални професии за да има шанси да бидиме на ист брод.Просветли ме ако знаеш нешто повеќе.
п.с. Да,бевме во Коузон и ни рекоја дека можиме преку нив да аплицираме.Иначе да не знаеш колку се движи платата/salary за spa therapist/massage therapist ?.
Фала ти однапред.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Тоа е проблемот.Би сакале да бидиме на ист брод.Двајцата имаме потенцијални професии за да има шанси да бидиме на ист брод.Просветли ме ако знаеш нешто повеќе.
п.с. Да,бевме во Коузон и ни рекоја дека можиме преку нив да аплицираме.Иначе да не знаеш колку се движи платата/salary за spa therapist/massage therapist ?.
Фала ти однапред.
800 USD basic salary + commission + tips - отприлика 2-4 илјади долари. мада знам масерки што имат идено преку 6 илјади месечно.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
800 USD basic salary + commission + tips - отприлика 2-4 илјади долари. мада знам масерки што имат идено преку 6 илјади месечно.
Не знаев дека и на масерки оставаат типс.Се чудам од нето плата одприлика 800 долари како крева на 2к+...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Не знаев дека и на масерки оставаат типс.Се чудам од нето плата одприлика 800 долари како крева на 2к+...
Имаш процент на сите услуги и на сите продукти кои ги продаваш.
Масажите за гостите се 100-300 долари, плус продукти за нега на кожа кои што се исто така пристојно скапи, и се збира :)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
Имаш процент на сите услуги и на сите продукти кои ги продаваш.
Масажите за гостите се 100-300 долари, плус продукти за нега на кожа кои што се исто така пристојно скапи, и се збира :)
Ако можи да те прашам уште бар неколку прашање во приватна порака,ако ми одговориш би ми било мило.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Сајбер ШТО?

Енивејз, додека да се открие што е позади ова, да споделам една фотографија:

Кога во Џоб Дискрипшн ти е да куглаш на еден од нјаубавите бродови на свет ;)
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Tonci preku koja agencija prv pat se kaci na brod ti ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@Тончи без навреда :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:


се повеке и повеке слушам Мајоми е најдобра агенција(СО РЕАЛНИ УСЛОВИ) а КОУЗОН биле и ОСТАНАЛЕ КАЧАЦИ и ЛАЖГОВЦИ,за греота луге поминуваат по 300-500km ги молат за работа и на крајот само се финнасиски ОЛЕСНЕТИ и ФИЗИЧКИ И ПСИХИЧКИ измалтретирани СРАМ и АРАМ да им е.но слушам и уште подобри и најреални околните от соседите агенциите малтретирање немало многу процедурите биле кратки,иако имав ГОЛЕМА желба за работа на брод никогаш недобив шанса,единствена агенција која пробав беше КОУЗОН која двапати ме одбија би додал уште нешто но незнам да објасна и плус погрешно ке бидам сватен,СОВЕТ ДО СИТЕ кој сакате за работа на брод.барајте во околните агенции како на приимер многу добри агенции Хрвацка,Словенија,Србија,,нашите агенции се само перални за пари и собирачи на пари..поз до сите
 
Член од
4 февруари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да сподели некој искуство што работел-работи во ОАЕ како обезбедување
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Tonci preku koja agencija prv pat se kaci na brod ti ?
Јас првиот пат заминав преку Мајоми затоа што Принцес тогаш ги имаше забрането македонците, а Коузон само таму имаше пласман на фотографи.

Работиве во индустријава се менуваат на дневно ниво.
Понекогаш Коузон е подобра агенција понекогаш Мајоми е подобра.

За добар кандидат и двете агенци можат да помогнат.
За лош кандидат и двете агенции ќе бидат вакви/онакви.

Моментално според Cruise Critic, најдобра компанија на свет е Viking Ocean Cruises, а ти капетане прашај си ги колегите на брод колку од нив се заминати преку Мајоми а колку преку Коузон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom