Работа на брод

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
За обезбедување да работиш треба некоја лиценца??
Наскоро и Коузон ќе почне да вработува луѓе за обезбедување и ќе имам прецизни информации за што се е потребно.
Посредниците кои веќе работат на тоа, не знам што се бараат компаниите за кои посредуваат.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454


ONLY WITH KOUZON – WORK AS SECURITY GUARDS ON CRUISE AND MEGA YACHT companies
INTERVIEW FROM JULY 12TH to 14TH, SKOPJE, MACEDONIA
In collaboration with one of the most respected Israeli companies that employ Security Guards on several cruise ship companies,

KOUZON announces – A BALKAN INTERVIEW FOR CRUISE SHIP'S AND MEGA YACHT'S EMPLOYMENT
If you have relevant work experience and you speak English, then this job offer can be an ideal chance for you.

Positions WE ARE looking for:
Security guards male and females
Security supervisors male and female


Job Description, in general;
The Security Team is responsible for implementing and enforcing the ship’s security policies in areas including the decks, gangway, and superstructures.
Members of this team are tasked to preserve the safety of crew members, guests, and the vessel through their observations and quick reporting of unusual incidents and/or situations during safety rounds.
To join this team, candidates must have previous experience in at least one of the following areas: army, aviation, hotel security, and police; the appropriate skills and training depending on his/her role; and knowledge of relevant equipment, processes, and strategies to promote effective security.

Documentation requirements:
STCW + SECALL + DSDSEC + Medical + Visas + background checks
Valid passport , must be valid at least more than a year.

Important: Courses will be done once the candidate was approved.

Skills required:
English - Top class, fluent in verbal and written.
Additional languages or EU passport holders are a BIG plus.

Leadership skills - Preferred personnel with leadership background (Army, Navy, Police or Government security experience preferred) and with high interpersonal communication skills who will require to lead a diverse security team onboard in routine and in emergency situations.

Communication skills - Candidate needs to be polite, pleasant but yet firm if needed. In addition, should have experience in delivering training presentation to the crowd. Work well in a team as well as an individual.

High level of self-confidence. NOT arrogant
Computer skills - Mandatory (Microsoft excel, word, power point), other software skills are plus.
Quick learners and adaptability to a new environment is a must skill.
High level of personal appearance and grooming must.

Emergency response skills - Experience and general knowledge in fire and first aid as well as all type of situations which requires immediate response by the individual.
Candidate reference verification.
High customer service skills and orientation are a must.

Contract main details:
The contract between 26/8 ( or 34/10 weeks on/off )
Wages: 1163$ per working month (this is the lowest wages for security staff- guard)
1550$ per working month for security guard supervisor (34/10 week on/of)
info@kouzon.com.mk
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
однапред се извинувам на речникот што ќе следи.

Ама оваа работна позиција не е за секој арпаџук симнат од планина што мисли дека Обезбедување на брод е исто што и стоење пред Миднајт со 3 милиметри врат и мускули од ровење ниви.
Пред се, треба да се има напредно (не основно, туку напредно) познавање од областа на психологијата, сепак, се работи на друго тло, каде што “што ме гледаш така коцкасто, не можеш да влезеш“ не пали. Ако немаш (ти што сакаш да аплицираш за оваа позиција) основно познавање на човечката нарав и психологија, немој воопшто да аплицираш.
Платата е ОК, а и работните саати (читај недели, месеци), знаеш дека ќе бидеш подлегнат/а на тренинзи кои ќе те дефинираат (и предизвикаат) како човечко битие, каде што сепак си претставник/чка на компанијата и треба да бидеш (во некоја смисла на зборот) медијатор помеѓу гостите и компанијата.

Обезбедување на брод не е заебанција, проаѓаат низ секакви ситуации, од пијани гости, незадоволни од икс причини, па се до изгубени деца низ бродот кои не знаат за логика.
Јас (како Лаб Техничар) на две компании имам видено и смртни случаи кои што сум морал да ги принтам за извештај за одделот на обезбедување на бродот. Се гледа се што е позади завесите. Така да, ако си некој што мисли дека “еј, ова е лабаво, можам ова да го работам“, преиспитај се пак за сите стресови и хаоси што следат понатака.
 
Член од
23 март 2018
Мислења
50
Поени од реакции
20
однапред се извинувам на речникот што ќе следи.

Ама оваа работна позиција не е за секој арпаџук симнат од планина што мисли дека Обезбедување на брод е исто што и стоење пред Миднајт со 3 милиметри врат и мускули од ровење ниви.
Пред се, треба да се има напредно (не основно, туку напредно) познавање од областа на психологијата, сепак, се работи на друго тло, каде што “што ме гледаш така коцкасто, не можеш да влезеш“ не пали. Ако немаш (ти што сакаш да аплицираш за оваа позиција) основно познавање на човечката нарав и психологија, немој воопшто да аплицираш.
Платата е ОК, а и работните саати (читај недели, месеци), знаеш дека ќе бидеш подлегнат/а на тренинзи кои ќе те дефинираат (и предизвикаат) како човечко битие, каде што сепак си претставник/чка на компанијата и треба да бидеш (во некоја смисла на зборот) медијатор помеѓу гостите и компанијата.

Обезбедување на брод не е заебанција, проаѓаат низ секакви ситуации, од пијани гости, незадоволни од икс причини, па се до изгубени деца низ бродот кои не знаат за логика.
Јас (како Лаб Техничар) на две компании имам видено и смртни случаи кои што сум морал да ги принтам за извештај за одделот на обезбедување на бродот. Се гледа се што е позади завесите. Така да, ако си некој што мисли дека “еј, ова е лабаво, можам ова да го работам“, преиспитај се пак за сите стресови и хаоси што следат понатака.
Uste nesto da te prasam treba da znaes za oruzje ili tamu imas obuka nekoja den??
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Обезбедувањето на брод немаат оружје, бар не огнено. Работата, колку што се сеќавам, беше да пратат камери, патролираат (по двајца), се справуваат со секаков пијан и агресивен џган, ја обезбедуваат патеката (gangway) по која што се симнуваат/качуваат патниците и екипажот, контролираат кој што внесува на брод (исто како кога влагаш на аеродром, само не толку ригорозно до соблакање обувки и каиши).
На NCL беа Гурки, Непалци, а на чело секогаш е некој Англичанец кој прошол сито и решето во војска, се пензионирал, и сега си млати екстра кеш како Chief of Security. На MSC беа Израелци, ваљда некои од MOSSAD :D Според ова, мислам дека сите што ги примаат на таа позиција имаат некоја војничка историја.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Скроз си у право @kazanski. затоа освен израелците што се на MSC обезбедување, не можам да замислам никој друг како ја работи таа работа...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Uste nesto da te prasam treba da znaes za oruzje ili tamu imas obuka nekoja den??
Сите што ќе поминат на интервју ќе имаат неколку различни тренинзи пред да добијат датум за качување. Работиме на деталите.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
На Карнивал беа индијци и филипинци.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
На NCL беа Гурки, Непалци, а на чело секогаш е некој Англичанец кој прошол сито и решето во војска, се пензионирал, и сега си млати екстра кеш како Chief of Security. На MSC беа Израелци, ваљда некои од MOSSAD :D Според ова, мислам дека сите што ги примаат на таа позиција имаат некоја војничка историја.
Исто е и на Дизни, Непалци и шеф или бифш САС-овец или бифша ФОКА.

Кога стигнав на Алур се изненадив кога на генгвеј видов 6-7 луѓе и сите од различна земја :)
 
Член од
23 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ај здраво!Нова сум на форумов,а и на тема брод,скроз нова .Прашањето ми е,имам интервју во Понеделник,на Скајп,имам аплицирано за Youth Counselor.Шо и какви прашања да очекувам и колку трае интервјуто?Фала ви
 
Член од
23 март 2018
Мислења
50
Поени од реакции
20
Сите што ќе поминат на интервју ќе имаат неколку различни тренинзи пред да добијат датум за качување. Работиме на деталите.
Физички проверки? Сакам да дојдам па да пробаме извести ме детално :
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
4
@Tonchie
Сакам да дојдам на презентацијата што ја имате секој вторник,може да ми кажете дали има старосна граница за аплицирање?
Имам 32 год и сакам да аплицирам за фотографер

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
@Tonchie
Сакам да дојдам на презентацијата што ја имате секој вторник,може да ми кажете дали има старосна граница за аплицирање?
Имам 32 год и сакам да аплицирам за фотографер

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Нема старосна граница, се додека ги исполнуваш условите за да пројдеш интервју и потоа да можеш да поминеш медикал, добар си за да аплицираш.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Ај здраво!Нова сум на форумов,а и на тема брод,скроз нова .Прашањето ми е,имам интервју во Понеделник,на Скајп,имам аплицирано за Youth Counselor.Шо и какви прашања да очекувам и колку трае интервјуто?Фала ви
касно прочитав, така да, што направи? како пројде интервјуто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom