Работа како Customer Support

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.304
ok i ednoto mail i drugoto phone e isto dokolku go vladeesh jazikot. Customer services ne e fun poshto treba da razberesh na drugiot kraj imash klient koj e piss*ed off ako neshto ne funkcionira so vashiot produkt i treba sekogash da bidesh ljubezen ne bitno kolku si ti vo pravo i sakash da pomognesh. Zatoa rekov ovaa rabota ne sekogash e fun. Treba da imash nervi. Good luck :)
Автоматски споено мислење:

@Macedon1um dechkoto si postavi kulturno prashanje, sigurno mu e prva rabota i go razbiram, pobara pomosh a ti ja tupish so off topic?
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2011
Мислења
137
Поени од реакции
23
Брат ми го примија таму, но не прифати се одлучи за Телеком, верувам дека згреши до ден денес :D
Сакаш да кажеш подобри се од Телеком ? Мене ми се чудни зошто цело време имаат активни огласи и цело време бараат некого.. Тоа на прв поглед изгледа како да не се задоволни вработените и излегуваат на секој 2-3 месеци. Но не мора да значи..
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
997
Поени од реакции
752
Сакаш да кажеш подобри се од Телеком ? Мене ми се чудни зошто цело време имаат активни огласи и цело време бараат некого.. Тоа на прв поглед изгледа како да не се задоволни вработените и излегуваат на секој 2-3 месеци. Но не мора да значи..
Не си свесен колку работа има во телеком, минимум 60 повика на ден просек 85-90 е перидов од дома работат повик за повик работат, плус те примаат преку надворешна фирма плата 21к преку лизинг што се тие како нивни ги рачунаат плата 22-28к зависно од бонуси, во 122 стално има огласи зашто е срање, работиш 6 дена во 3 смени, 1 слободен ден имаш, ако пример ти се слоши и си отидеш од раб го должиш денот у која ебена фирма го има ова, одмор ти одредуваат тие не ти сам, работат со свои телефони од дома тие што се преку надворешни фирми само лаптопи им се дадени и фактот што цел телеком е вмрдо дпне влезен таму ти прави уште поголема аверзија кон фирмата. Телеком ко телеком било је некада давно сеа ти е класична експлоатација на пониските нивоа во фирмата, за нагоре не знам како е ама знам дека сите се деца на пратеници од вмро
Автоматски споено мислење:

Ме интересира брат ти дали е IT Guy/Computer science stuff
Да е, работата е лесна многу барем за него научи се сам, тешко се напредува во таква фирма ако немаш луѓе, и тој влезе целиот со ентузијазам али џабе.
Автоматски споено мислење:

Што плата даваат? :)
преку надворешни фирми ти е 14к, после доаѓаш до 21 к ако си преку нивна надворешна од 22-28к зависно од бонуси
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.395
Поени од реакции
24.873
Каква е таа експлоатација за факинг кастмер сапорт 22-28к плата, некој да ми објасни.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
335
Поени од реакции
139
Сакаш да кажеш подобри се од Телеком ? Мене ми се чудни зошто цело време имаат активни огласи и цело време бараат некого.. Тоа на прв поглед изгледа како да не се задоволни вработените и излегуваат на секој 2-3 месеци. Но не мора да значи..
Според мене бараат луѓе кои се спремни да прифатат да работат за плата како во Бејрут. Македонија е чудо од земја, бараме професионални стандарди од вработени, однесувања како на запад, а плати како во Бејрут.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.647
Поени од реакции
6.477
Според мене бараат луѓе кои се спремни да прифатат да работат за плата како во Бејрут. Македонија е чудо од земја, бараме професионални стандарди од вработени, однесувања како на запад, а плати како во Бејрут.
Бејрут има најмалку дупло поголема просечна плата од Скопје, камо ли да беа такви платите
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
137
Поени од реакции
23
Не си свесен колку работа има во телеком, минимум 60 повика на ден просек 85-90 е перидов од дома работат повик за повик работат, плус те примаат преку надворешна фирма плата 21к преку лизинг што се тие како нивни ги рачунаат плата 22-28к зависно од бонуси, во 122 стално има огласи зашто е срање, работиш 6 дена во 3 смени, 1 слободен ден имаш, ако пример ти се слоши и си отидеш од раб го должиш денот у која ебена фирма го има ова, одмор ти одредуваат тие не ти сам, работат со свои телефони од дома тие што се преку надворешни фирми само лаптопи им се дадени и фактот што цел телеком е вмрдо дпне влезен таму ти прави уште поголема аверзија кон фирмата. Телеком ко телеком било је некада давно сеа ти е класична експлоатација на пониските нивоа во фирмата, за нагоре не знам како е ама знам дека сите се деца на пратеници од вмро
Автоматски споено мислење:


Да е, работата е лесна многу барем за него научи се сам, тешко се напредува во таква фирма ако немаш луѓе, и тој влезе целиот со ентузијазам али џабе.
Автоматски споено мислење:


преку надворешни фирми ти е 14к, после доаѓаш до 21 к ако си преку нивна надворешна од 22-28к зависно од бонуси
Генерално просекот на повици што го наведе за 8часовна работа не е страшен како што наведуваш (од искуство). Смените што ги работиш се исто ок -такво е работното место - пред време си знаеш (значи не викам дека се одлични). Е сега тука платата игра голема улога, незадоволни се вработените заради не така добрите услови, но со плата повисока верувам дека нема никој да се жали.

Тоа што те примаат преку надворешна фирма (т.н агенција) е дебилно до не знам каде (така функционираат огласите и во ЕВН, а исти случај е и со платата). Значи дека првата година некој ке крка пари од твојата плата и од твојот труд, затоа што "те пронашол" како кадар. За техничката опрема мислам дека голем дел од фирмите даваат лаптоп/мобилен веќе не паѓаат луѓето на тоа бидејќи те врзуваат со службениот да си им достапен 24/7.

Партискиов дел што го напомена не ти е точен целосно, затоа што над 20години се пикаат несоодветни ликови, партиски од сите партии (не само ВМРО) посебно на повисоките позиции кај што треба да се решаваат некои клучни прашања. Кој како иде, ако нема кај да го пикнат не му бега Телеком. И не е функционален како Телеком заради таа работа затоа што се цело време спротиставени едни со други дури и внатре-партиски (од исти партии). Како што знам веќе ИТ секторот е даден или понуден на надворешна фирма заради ваквите играчки.


А фирмава друга навистина често ја гледам со огласи (за исти позиции) и затоа прашав дали има некој искуство или близок вработен. :)
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2010
Мислења
335
Поени од реакции
139
Бејрут има најмалку дупло поголема просечна плата од Скопје, камо ли да беа такви платите
Верувам, не проверив, го спомнав на шега :) поентата е дека customer support во Македонија се цени колку продавач во маркет. Дури може продавач да се цени малку повеќе. Поради ова претпоставувам и платите се на таа висина.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.066
Поени од реакции
40.481
Телекомуникациските компании генерално се едни од најужасните места за работа. Алчни, себични и нечовечни корпорации. Додај го на тоа македонскиот приватњачки менталитет и све станува јасно. Подалеку од нив ако нејќеш да го пиеш дијазепамот ко бомбончиња.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
997
Поени од реакции
752
Според мене бараат луѓе кои се спремни да прифатат да работат за плата како во Бејрут. Македонија е чудо од земја, бараме професионални стандарди од вработени, однесувања како на запад, а плати како во Бејрут.
И те какви стандарди бараат, а какви услови нудат е да се чудиш.
Автоматски споено мислење:

Генерално просекот на повици што го наведе за 8часовна работа не е страшен како што наведуваш (од искуство). Смените што ги работиш се исто ок -такво е работното место - пред време си знаеш (значи не викам дека се одлични). Е сега тука платата игра голема улога, незадоволни се вработените заради не така добрите услови, но со плата повисока верувам дека нема никој да се жали.

Тоа што те примаат преку надворешна фирма (т.н агенција) е дебилно до не знам каде (така функционираат огласите и во ЕВН, а исти случај е и со платата). Значи дека првата година некој ке крка пари од твојата плата и од твојот труд, затоа што "те пронашол" како кадар. За техничката опрема мислам дека голем дел од фирмите даваат лаптоп/мобилен веќе не паѓаат луѓето на тоа бидејќи те врзуваат со службениот да си им достапен 24/7.

Партискиов дел што го напомена не ти е точен целосно, затоа што над 20години се пикаат несоодветни ликови, партиски од сите партии (не само ВМРО) посебно на повисоките позиции кај што треба да се решаваат некои клучни прашања. Кој како иде, ако нема кај да го пикнат не му бега Телеком. И не е функционален како Телеком заради таа работа затоа што се цело време спротиставени едни со други дури и внатре-партиски (од исти партии). Како што знам веќе ИТ секторот е даден или понуден на надворешна фирма заради ваквите играчки.


А фирмава друга навистина често ја гледам со огласи (за исти позиции) и затоа прашав дали има некој искуство или близок вработен. :)
6,5 часа се смените направени, повеќе од тоа не може да има нонстоп збориш за 85 повика едино ако е повик 20 сек па да имаш 200, да надворешниет фирми опасни пари праат од кадарот деф, јас не верувам дека даваат решенија телеком за непартиски луѓе, мое мислење е тоа. Големиот дел од работата е даден на надворешни фирми бидејќи ем штедат ем имаат на кого да викаат, бидејќи овие внатре нема шанси ни пола од тоа да го напраат што го прават надворешните фирми.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.263
Поени од реакции
9.347
Телекомуникациските компании генерално се едни од најужасните места за работа. Алчни, себични и нечовечни корпорации. Додај го на тоа македонскиот приватњачки менталитет и све станува јасно. Подалеку од нив ако нејќеш да го пиеш дијазепамот ко бомбончиња.
Ужасноста ја прави агресивноста на компаниите во борба за пазарот. Дел од фирмите функционираат со бонуси и тоа е добра стартна позиција за мизерии и сопки внатре меѓу вработените. Во моментов една од најпрљавите дејности се токму телекомуникации бидејќи се плаќа секоја инсајдерска информација.
Телеком е одамна разнишан и преодот кон outsource не им беше среќно осмислен. Прилично се неусогласени.
Секој support оддел е различно конципиран како и денови и смени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom