Работа како багерист

Член од
26 јануари 2020
Мислења
76
Поени од реакции
43
Здраво, имам дипломирано Штип на природни и технички науки.
Насока: Рударство, Површинска експлоатација.

Се решив да се преквалификувам во багерист, па ме интересира дали има курсеви и повеќе инфо околу нив? (побитно ми е дали се признати и во странство и колку е квалитетна обуката, да не фрлам пари само)

Најдов една страница, па кажете нешто повеќе околу неа или понудете друга?

На оваа страница најдов обука за багерист, кошта околу 35 илјади, и трае околу 4 недели..
 

Govinda

Дивајн Донки
Член од
20 април 2014
Мислења
4.013
Поени од реакции
4.498
Кај и да одеш ќе те седнат у баѓеро да видат како го бараташ. Тоа признават, а не хартиите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.010
Поени од реакции
4.817
Здраво, имам дипломирано Штип на природни и технички науки.
Насока: Рударство, Површинска експлоатација.

Се решив да се преквалификувам во багерист, па ме интересира дали има курсеви и повеќе инфо околу нив? (побитно ми е дали се признати и во странство и колку е квалитетна обуката, да не фрлам пари само)

Најдов една страница, па кажете нешто повеќе околу неа или понудете друга?

На оваа страница најдов обука за багерист, кошта околу 35 илјади, и трае околу 4 недели..
Си седнал во багер некогаш?
За таа работа ти треба 3Д осет и отсуство на нормално понашање :D
Ако ракуваш со џојстици нормално и не си отиден со осетот ептен, оди кај некој приватник што врши ископи! Суша е за багеристи до немајкаде! Ако пак имаш познат да ти дозволи да повежбаш малку, тоа ти е добитна комбинација, без трошоци ќе видиш дали е тоа твоја работа!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
858
Поени од реакции
1.532
Здраво, имам дипломирано Штип на природни и технички науки.
Насока: Рударство, Површинска експлоатација.

Се решив да се преквалификувам во багерист, па ме интересира дали има курсеви и повеќе инфо околу нив? (побитно ми е дали се признати и во странство и колку е квалитетна обуката, да не фрлам пари само)

Најдов една страница, па кажете нешто повеќе околу неа или понудете друга?

На оваа страница најдов обука за багерист, кошта околу 35 илјади, и трае околу 4 недели..
Ако сакаш да се преквалификуваш за да работиш на оние огромнине багери по површински копови... размисли уште еднаш?!
Многу тешко се стигнува до таа dream job!
За обичен багерист(ровокопач) да, има работа... ама веруј ми таа е сто пати потешка отколку оние во рудницине!
-Ќе треба секој ден да го качуваш и симнуваш од камион!
-Работа на терен, често во вукојебина, дома ќе си идеш ниедно време!
-Во урбана средина ќе треба да го спровнуваш низ иглени уши, да пазиш да не отепаш некој, да пазиш на бандери и кабли.
-Ако удриш подземна цевка или кабел ти си крив! (На запад и гас имаат, па види си ти)
-На ископ на песок/чакал ќе балансираш на една нога да не пропаднеш!
-И уште сто работи можам да ти набројам...

Ако мислиш дека ќе работиш како оние на Дискавери Ченл во огромен багер и лево-десно ќе утовараш камиони... си се заебал.
 

Govinda

Дивајн Донки
Член од
20 април 2014
Мислења
4.013
Поени од реакции
4.498
Ако сакаш да се преквалификуваш за да работиш на оние огромнине багери по површински копови... размисли уште еднаш?!
Многу тешко се стигнува до таа dream job!
За обичен багерист(ровокопач) да, има работа... ама веруј ми таа е сто пати потешка отколку оние во рудницине!
-Ќе треба секој ден да го качуваш и симнуваш од камион!
-Работа на терен, често во вукојебина, дома ќе си идеш ниедно време!
-Во урбана средина ќе треба да го спровнуваш низ иглени уши, да пазиш да не отепаш некој, да пазиш на бандери и кабли.
-Ако удриш подземна цевка или кабел ти си крив! (На запад и гас имаат, па види си ти)
-На ископ на песок/чакал ќе балансираш на една нога да не пропаднеш!
-И уште сто работи можам да ти набројам...

Ако мислиш дека ќе работиш како оние на Дискавери Ченл во огромен багер и лево-десно ќе утовараш камиони... си се заебал.
Ај нека земе нека се обесе детто.
Прашањето не му беше дали е паметно или не да ја работе таа работа туку нешто друго.
Само негативно да се кажало. Без разлика коуку е тачно тоа шо си набројал. Прашањето е едно,
а ти му даваш негативна сугестија. Седи -1. Не кец туку у минс кец. На полагање коа ке се преселеш па навака другата пролет.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
858
Поени од реакции
1.532
Ај нека земе нека се обесе детто.
Прашањето не му беше дали е паметно или не да ја работе таа работа туку нешто друго.
Само негативно да се кажало. Без разлика коуку е тачно тоа шо си набројал. Прашањето е едно,
а ти му даваш негативна сугестија. Седи -1. Не кец туку у минс кец. На полагање коа ке се преселеш па навака другата пролет.
Јас барем му кажав каква е работата во пракса!
Ти што му кажа? Два реда кафанска филозофија?
 

Govinda

Дивајн Донки
Член од
20 април 2014
Мислења
4.013
Поени од реакции
4.498
@qwerty123q Фрли ја дипломата. Упиши друг фак. или купи си јаже чим тако птица селица каже.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
858
Поени од реакции
1.532
@qwerty123q Фрли ја дипломата. Упиши друг фак. или купи си јаже чим тако птица селица каже.
Кажи му нешто паметно! Ако немаш што, ќути, не ја прикривај твојата глупоќа со вицкаст цинизам.
Еве јас ќе му кажам оти знам!
@qwerty123q ако мислиш да бегаш на запад, а меѓу редови тоа и го кажа. Никој нема да ти даде 5мил$ багер да го вртиш лево-десно. Ливчињата што тука ги печатат таму не вредат ништо. Дури и искуство многу не помага. Си имаат они хиерархија, и операторите на такви тешки машини, најчесто започнале како одржувачи на истите(значи бравари,механичари,електричари). Работеле со години во таа компанија и на тие машини и се докажале! Најчесто така се стигнува до оператор.
Ако прашањето ти беше за обични багери/ровокопачи ти посакувам многу успех, и сигурен сум дека брзо ќе најдеш пракса па и работа.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.238
Поени од реакции
1.053
Ако сакаш да се преквалификуваш за да работиш на оние огромнине багери по површински копови... размисли уште еднаш?!
Многу тешко се стигнува до таа dream job!
За обичен багерист(ровокопач) да, има работа... ама веруј ми таа е сто пати потешка отколку оние во рудницине!
-Ќе треба секој ден да го качуваш и симнуваш од камион!
-Работа на терен, често во вукојебина, дома ќе си идеш ниедно време!
-Во урбана средина ќе треба да го спровнуваш низ иглени уши, да пазиш да не отепаш некој, да пазиш на бандери и кабли.
-Ако удриш подземна цевка или кабел ти си крив! (На запад и гас имаат, па види си ти)
-На ископ на песок/чакал ќе балансираш на една нога да не пропаднеш!
-И уште сто работи можам да ти набројам...

Ако мислиш дека ќе работиш како оние на Дискавери Ченл во огромен багер и лево-десно ќе утовараш камиони... си се заебал.
Znaci spored tebe ne treba nisto da raboti posho u sekoa rabota ima nekoa zaebancija i nesto sto ne cini. :D

Si rabotel so bager? Imam dvajca bliski rodnini bageristi i niednas ni se pozalile.
Автоматски споено мислење:

Кажи му нешто паметно! Ако немаш што, ќути, не ја прикривај твојата глупоќа со вицкаст цинизам.
Еве јас ќе му кажам оти знам!
@qwerty123q ако мислиш да бегаш на запад, а меѓу редови тоа и го кажа. Никој нема да ти даде 5мил$ багер да го вртиш лево-десно. Ливчињата што тука ги печатат таму не вредат ништо. Дури и искуство многу не помага. Си имаат они хиерархија, и операторите на такви тешки машини, најчесто започнале како одржувачи на истите(значи бравари,механичари,електричари). Работеле со години во таа компанија и на тие машини и се докажале! Најчесто така се стигнува до оператор.
Ако прашањето ти беше за обични багери/ровокопачи ти посакувам многу успех, и сигурен сум дека брзо ќе најдеш пракса па и работа.
Uste povekje gluposti u napisanoto samo radi toa sho ne znaes. Rabotam u gradezna firma vo stranstvo koja ima okolu 50-60 bageristi i site od niv pocnale ko bageristi, nieden ne bil bravar nitu pa bil na drugi pozicii pred da stane bagerist. Koa ne znaete kako se stiga do rabota vo stranstvo nema potreba da se komentira. U princip ako raboti u gradeznistvo ke koristi do kaj 45toni bager.
Koj bager e 5 milioni dolari?

Iskustvo ko bagerist pomaga zatoa sho ke znaesh sho pravis, kurs ke treba da odi u drzavata kaj sho bi rabotel, ali obicno za iskusni bageristi ima kratki kursevi, zavisno od zemjata.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
858
Поени од реакции
1.532
Znaci spored tebe ne treba nisto da raboti posho u sekoa rabota ima nekoa zaebancija i nesto sto ne cini. :D

Si rabotel so bager? Imam dvajca bliski rodnini bageristi i niednas ni se pozalile.
Автоматски споено мислење:


Uste povekje gluposti u napisanoto samo radi toa sho ne znaes. Rabotam u gradezna firma vo stranstvo koja ima okolu 50-60 bageristi i site od niv pocnale ko bageristi, nieden ne bil bravar nitu pa bil na drugi pozicii pred da stane bagerist. Koa ne znaete kako se stiga do rabota vo stranstvo nema potreba da se komentira. U princip ako raboti u gradeznistvo ke koristi do kaj 45toni bager.
Koj bager e 5 milioni dolari?

Iskustvo ko bagerist pomaga zatoa sho ke znaesh sho pravis, kurs ke treba da odi u drzavata kaj sho bi rabotel, ali obicno za iskusni bageristi ima kratki kursevi, zavisno od zemjata.
Ти си искоментира без да прочиташ убаво ни што праша дечкото, ни што му одговорив!
1.Кој му рекол да не работи?!? Си ги извртуваш работите како ќе ти текне!
Дури и успех му посакувам!
2.За човек што бара преквалификација за некоја работа, редно е човек од таа бранша да му ги посочи и лошите работи (пред да истури пари)! На темана за програмери ги скапаа од заебанции академцине од приватнине академии па никому ништо. Јас чисто му посочив да си знае.
3.За обичен багер нормално дека не треба ништо претходно освен добра воља и желба за работа! И осмо одд е доволно.
Ама при очи ќор го испушти фактот дека дечкото имал завршено Рударски факултет-површински копови, и бара преквслификација призната на Запад! Меѓу редови...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.238
Поени од реакции
1.053
Ти си искоментира без да прочиташ убаво ни што праша дечкото, ни што му одговорив!
1.Кој му рекол да не работи?!? Си ги извртуваш работите како ќе ти текне!
Дури и успех му посакувам!
2.За човек што бара преквалификација за некоја работа, редно е човек од таа бранша да му ги посочи и лошите работи (пред да истури пари)! На темана за програмери ги скапаа од заебанции академцине од приватнине академии па никому ништо. Јас чисто му посочив да си знае.
3.За обичен багер нормално дека не треба ништо претходно освен добра воља и желба за работа! И осмо одд е доволно.
Ама при очи ќор го испушти фактот дека дечкото имал завршено Рударски факултет-површински копови, и бара преквслификација призната на Запад! Меѓу редови...
Pa ti mu iznakaza od loso poloso isto ko da mu reces "ne raboti toa". Procitaj si go tvojot post i razmisli sho si mu kazal.
Si pomislil deka spomnuva sto zavrsil od pricina deka nema rabota u toa i resava da se prekfalikuva? Ne mora da znaci deka planira da raboti bagerist u taa struka.

Se gleda deka ne znaes mnogu za bageri, pogotovo pa za bageri u stranstvo.
Na zapad bagerite i kursevite u princip se delat na ispod 10toni i nad 10toni. Ako imas licenca za nad 10toni nemas nikakvi ogranicuvanja. Bez soodvetna licenca u stranstvo nikoj ne te pusta u bager, dali so osmo ili 4to nema vrska, bitna e licencata.

Imam skolski koj si raboti za nego, ima bager od onie so trkala, i raboti lokalno, sekoja vecer si e doma i si vadi ubavi pari.

Ako si od taa bransa kazi mu gi i dobrite strani, a dokolku mislis deka e samo loso togas druze poarno i ti da se prekfalikuvas vo nesto drugo.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
76
Поени од реакции
43
Не, немам седнато воопшто во тешка утоварна машина, ама имам само учено за нив, нормално тоа и завршив факултет каде што багери, утоварни машини, булдожери најмногу се користат. Едноставно завршив факултет каде што не се пронаоѓам и затоа се заинтересирав да се преквалификувам..
Пред скоро година дена положив за кола, значи до мојата 25та година воопшто немав интерес за превозни средства, но ете се заинтересира и положив и добро се снаоѓав. Размислував во теков на периодов и случајно го начекав ене страницата што ја постирав, за багерист. Мислам дека можам да се снајдам во таа работа и би сакал да пробам, па прашав дали некој одовде знае и некои други фирми или курсеви што даваат и по која цена, да не се истрчувам да лупам 35 илјади на ќоро, па и плус за смештај,затоа што не сум од Скопје. :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.187
Поени од реакции
2.978
Јас кога имав 5 години сакав да бидам багериста мојата прва желба...станав доктор на науки :(
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.278
Поени од реакции
20.666
Незнам од технички аспект колку е тешка работата оти немам познавање, али знам дека во Германија багерист со некоја година искуство почетна плата е од 17 евра на саат, па нагоре. По 2300-2400 нето плата имам слушнато дека зимаат, прекувремено се плаќа плус.

Теренска работа точно, али ако планираш да ја работиш странство заборави го сето тоа шо ти го кажаа погоре. Ризикот и стресот се намалени на минимално ниво, никој нема да ти дозволи да возиш багер по улици и да се протнуваш по тесни сокаци. :LOL:
Се е на камион и се носи директно до местото кај што треба да работиш, кога ќе се заврши работата пак на камион и се носи на следното бауштеле. Со неколку години искуство можеш да влезеш во некоја масивна фирма како STRABAG (овие добијаа тендер во МК за автопат), или во некој рудник. После тоа нема зима за тебе, 3 бона ти се гарантирани секој месец.

И да, на Оксфорд да имаш завршено за багерист никој нема да ти даде багер самостојно пред да те види на дело. 3 до 6 месеци ќе бидеш под будно око на проба, пред да те вработат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom