Работа како ФриЛенсер во Македонија ?

Член од
15 јануари 2020
Мислења
44
Поени од реакции
11
Здраво здраво,да ве прашам тука во Македонија како фриленсер има ли шанси да се работе има ли некој вебсајт работам 5-6 години со Photoshop и за логоа употребувам Illustrator иам 17 години и би сакал да работам англискио слаба страна а ако знаеш Англиски мислам дека е комотно можеш да работеш на фри ленсерските страни вие што мислите ????
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
Тоа шо англискиот ти е слаба страна ти е голема пречка. На македонски пазар потешко е да се наоѓа редовна работа, а и искрено нејќеш со наши да си имаш работа затоа што коа станува збор за работа први се да замараат, а кога доаѓа време за плаќање све нешто има, се кријат и сл. Така да ако сакаш да си фриленсер топла препорака да си инвестираш во курс по англиски, а можеш и по графички дизајн, и така си 17 години имаш време.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
44
Поени од реакции
11
Тоа шо англискиот ти е слаба страна ти е голема пречка. На македонски пазар потешко е да се наоѓа редовна работа, а и искрено нејќеш со наши да си имаш работа затоа што коа станува збор за работа први се да замараат, а кога доаѓа време за плаќање све нешто има, се кријат и сл. Така да ако сакаш да си фриленсер топла препорака да си инвестираш во курс по англиски, а можеш и по графички дизајн, и така си 17 години имаш време.
Aха океј фала, абе доста го имам испраксирано ПС Illustratorot ne tolku ali znam 40-50%
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Aха океј фала, абе доста го имам испраксирано ПС Illustratorot ne tolku ali znam 40-50%
Абе тоа што имаш испраксирано не значи дека те бива за дизајн. Дај покажи нешто твоја изработка да ти кажиме на кое ниво си.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Ако ти е англиски слаба страна, ништо од работа со странски клиенти. Ќе те шутнат одма ако има пречки во конверзацијата.

Учи англиски, гледај филмови со англиски превод, оди на курс. Работа имало, има и ќе има.

За почеток fiverr.com пробај се.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
44
Поени од реакции
11
Абе тоа што имаш испраксирано не значи дека те бива за дизајн. Дај покажи нешто твоја изработка да ти кажиме на кое ниво си.
2Artboard 1.png 2Artboard 1.png Реално од мене се правени не е од гугл јесте од YT гледам шо како да поклопам
 

Attachments

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Упиши курс и земи некој сертификат (дупло поише вреди од факултетска диплома), и бркај работа ко графички дизајнер. Сите станаа више графички дизајнери и пак има работа колку сакаш. Заеби фриленсер, вработи се у посериозна фирма чим завршиш со средно макар и да си на договор на дело, па коа ќе завршиш со факсот ќе имаш диплома + искуство, шо е непроценлива работа. Фати си редот со време да не губиш од животот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Фотошопиве добро изгледаат, логово малце послабо.

Ова се сето од туториали? Имаш нешто работено на конкретен проект ? Барем за другар или ти што си задал ?
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
44
Поени од реакции
11
Упиши курс и земи некој сертификат (дупло поише вреди од факултетска диплома), и бркај работа ко графички дизајнер. Сите станаа више графички дизајнери и пак има работа колку сакаш. Заеби фриленсер, вработи се у посериозна фирма чим завршиш со средно макар и да си на договор на дело, па коа ќе завршиш со факсот ќе имаш диплома + искуство, шо е непроценлива работа. Фати си редот со време да не губиш од животот.
Знаеш ли некој добри курсеви во МКД
Автоматски споено мислење:

Фотошопиве добро изгледаат, логово малце послабо.

Ова се сето од туториали? Имаш нешто работено на конкретен проект ? Барем за другар или ти што си задал ?
Не е се бш од туториали,на конкретен па може да се каже за една фирма за автомобили и го земаа логото али мене бш не ми се свиѓаше али го земаа гледам дека го користат уште али океј.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Не е се бш од туториали,на конкретен па може да се каже за една фирма за автомобили и го земаа логото али мене бш не ми се свиѓаше али го земаа гледам дека го користат уште али океј.
Види ова што го имаш е да ти кажам е подобро од некој што работат и се кажуваат како графички дизајнери. За 17 години добар си.

И да, можи да се живеј како фриленсер во Македонија, батали ова исели се, јас сум фриленсер и еден куп луѓе околу мене.

Да си на повисоко ниво, посебно за веб дизајн можам дури и да ти најдам работа, иако последниот што го ангажирав од Македонија, му дадов работа и се изгуби во акција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.821
Прегледај го приврзокот 231148Прегледај го приврзокот 231148Реално од мене се правени не е од гугл јесте од YT гледам шо како да поклопам
сите слики ти се од гоогле, мислиш некој нафта пие па ќе го превариш. Ко едно дете постира вебсајт дизајн лудница а само го едитнал само хтмл-от и оп дизајнер, сите по рамо го тапшаат ти треба на работа да влезеш ово оно, а кога ќе му го отвориш кодот одма ги гледаш коментарите некој индиец што ги пишувал што ја направил темата.

Прави свои ствари, без разлика колку тапа изгледаат, така ќе научиш повеќе, ако земаш од други освен некое браво што ќе ти рече некој никогаш нема да си горд и да речеш ја го направив ова.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
44
Поени од реакции
11
сите слики ти се од гоогле, мислиш некој нафта пие па ќе го превариш. Ко едно дете постира вебсајт дизајн лудница а само го едитнал само хтмл-от и оп дизајнер, сите по рамо го тапшаат ти треба на работа да влезеш ово оно, а кога ќе му го отвориш кодот одма ги гледаш коментарите некој индиец што ги пишувал што ја направил темата.

Прави свои ствари, без разлика колку тапа изгледаат, така ќе научиш повеќе, ако земаш од други освен некое браво што ќе ти рече некој никогаш нема да си горд и да речеш ја го направив ова.
Како да ти да ти докажам дека јас ги иам направено а со тоа да ли некој рекол браво исто ми е,кажувам дека е преку јт гледано не е се преку мене реално нс јт канал Andhika Zanuar
 

Kajgana Shop

На врв Bottom