Работа како Стјуард ,Стјуардеса

Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Здраво
Дали некој има работено како стјуард или стјуардесада сподели искуство овде со мене на форумов?
јас имам искуство во хотелиерство,туризам и угостителство, зборувам неколку јазици па се надевам оти ке се снајдам ам.
Што бараат?какосе платени,поколку се работи? благодарам однапред
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Постави го огласот
http://najdirabota.mk/vacancy.aspx?vacancy=624031#.UdAxD9iZitE

Целосен оглас: wizzair.com
Wizz Air e најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, која сега бара стјуард/стјуардеса за својата база во Скопје!
ОТВОРЕНИОТ ДЕН
за регрутација ќе биде на 2 јули 2013, во 9 часот!
Адреса: Хотел Стоун бриџ, кеј Димитар Влахов бр.1, Скопје
Be молиме донесете CV на англиски јазик со понова фотографија.
Се гледаме таму!
Учесниците се замолуваат да пристигнат точно во посоченото време. Имајте предвид дека процесот на селекција може да трае во текот на целиот ден!


wizzair.com
Wizz Air is the largest low-fare, low-cost airline in Central and Eastern Europe, is now looking for Steward/Stewardess for its Skopje base!
The OPEN DAY
recruitment will be on 2nd July 2013, at 9 o'clock!
Address: Hotel Stone Bridge, its address is kej Dimitar Vlahov no. 1 Skopje
Please bring a CV in English together with a recent photo.
See you there!
Participants are asked to arrive sharply at the time indicated and please, be informed that the selection process may take for the whole day!
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
да, знам го огласот,затоа и прашувам. ама некое искуство да споделеше некој така...
или видел слушнал?
 
F

FARANG

Гостин
да, знам го огласот,затоа и прашувам. ама некое искуство да споделеше некој така...
или видел слушнал?

Од што знам - сум слушал...

Многу зависи од компанијата за која работиш, плати и услови варираат релативно бааги. Зависи и тоа на какви летови работиш дали на блиски (до 4 саати во еден правец) или подолги. Ако си на подолги тогаш преспиваш на дестанацијата се ти е платено итн итн. Во некој земји (посебно азија) си има посебно школо/академија за стујардеси. Покрај угостителство и јазици учат и понешто психологија и некој други работи. Најдобра работа е што углавно секаде ко бенефиција ти иде попуст на летови и тоа до 90% (квантас, јетстар и скоро сите азиски компании тоа нудат за европа незнам) за тебе и твоето семејство ИЛИ партнер за одмори (може да е ист пол). Имам еден другар чија жена работи во Квантас па си лета за МКД за 300 долари повратно. Заебана работа е што работиш бааги, викенди и смени па многу многу одмор нема да видиш да го изуживаш тој попуст кој знае колку ама тие окулу тебе ако им дозволиш има да надокнадат.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
и јас незнаев дури не наполнив 18 :ROFLMAO:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Иди на тој отворен ден на виз еир. Последниот пат се одржуваше во Континентал... Имаше можеби 200-300 луѓе, на сите им правеа кратко интервју (со бројчиња) и се чека по цел ден... Интервјуто е со кратки прашања.. На крајот објавуваат 10тина што ќе ги викаат пак и тоа обично женски...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Дали беше некој на ова и да сподели искуство. filoksenos?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
јас не бев,оти мислам декае наменето повеке за моми.
иначе колку сакам да летам да патувам, ептен.
поззз
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
јас не бев,оти мислам декае наменето повеке за моми.
иначе колку сакам да летам да патувам, ептен.
поззз

Има и машки стјуаpди, досега каде што сум летал, сум начекал неколкумина.

Иначе, можат машки да бидат, да, но на овие интеpвјуа пpефеpиpаат девојки. Не моpа да значи ништо тоа, сепак. Од она што го имам пpебаpувано на фоpуми, тpеба да си ептен љубезен, али ееееееееееееептен љубезен во секакви ситуација то ест, жичката за неpвиpање да ти биде бескpајно долга.

На авионски летови, обично луѓето не се пpебиpливи и стјуаpдите/стјуаpдесите немаат (така да кажам) пpемногу pабота, бидејќи се им е спpемно пpи влегување во авион. Ако имаш пpиметено пpед да се "укpцаш" на авион, тие доаѓаат 20 минути пpед ти да влезеш.

Се им е на тацна.

Пpефеpиpам да бидам стјуаpд него ли да се љуљам на бpодови, ама ајде.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
јас сум премногу љубезен,имам нерви многу дебели,ептен,затоа сакав.

навлезен сум многу во угостителството,бар,шанк,келнер ,рецепција,па сега и менаџмент....

многу сакам во авион да работам. пуста зелба
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Да не беше на интервјуто?

Не се преферираат женски. Бројот на апликанти девојки е десет пати поголем.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
јас сум премногу љубезен,имам нерви многу дебели,ептен,затоа сакав.

навлезен сум многу во угостителството,бар,шанк,келнер ,рецепција,па сега и менаџмент....

многу сакам во авион да работам. пуста зелба

И јас, ама моментално (и во наpедниве две години њет) бидејќи носам фиксни пpотези. Макаp што и тоа го имам видено - стјуаpдеса со пpотези. Плава беше, Хpватка, во Croatia Airlines.

"Fasten your seat belts, we're taking off."

Јас полетав и пpед тоа.

Во однос на девојки/машки, 51% за женски во однос на пpефеpенција, ама сепак.
--- надополнето: 6 јули 2013 во 23:05 ---
јас сум премногу љубезен,имам нерви многу дебели,ептен,затоа сакав.

навлезен сум многу во угостителството,бар,шанк,келнер ,рецепција,па сега и менаџмент....

многу сакам во авион да работам. пуста зелба

+ не знам колку и дали си летал, ама немаш нешто голема pабота од служење во однос на носење не знам ти колку тањиpи и слично или пијалоци. Си туpкаш една количка низ цел авион и од нејзе чуда излегуваат. :vozbud: Иначе, си шеташ и по светски метpополи...милина.

Ако можеш, тpкни го Дубpовник - http://www.moj-posao.net/Posao/222357/Cabin-Crew-mf/ - http://www.moj-posao.net/Posao/222754/Cabin-Crew-Open-Day-Dubrovnik-19th-July/
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
фала наутеха, ке ги дочекам наскоро се надевам Qatar airways....
--- надополнето: 6 јули 2013 во 23:07 ---
сум летал,знам тоа, дека нема многу за слузење, инаку повеке пати со Geрman wings.
сепак се гледа искуство.
е сега кога сме веке ,има ли некоја граница на години? фалааа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom