Работа за средношколци

Член од
21 мај 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Да не има некоја работа за сега преку лето, за во Куманово барам?
 
Ф

Флеш

Гостин
Begaj nadvor ako znaes jazik I kako kelner,ili mesti gips whatever.....
 
Ф

Флеш

Гостин
Средношколец ти му викаш бегај надвор:icon_lol:
Шо,ќе чека мама да му помага?! Брат ми за Црна Гора,он и 2ца другари,на 16,скоро 17 години од јуни до септември.Татко ми го покриваше со оправдување за во септември,демек кај дедо му во Германија е.:LOL:А он пички и у кафичи брка живот....:pos:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Шо,ќе чека мама да му помага?! Брат ми за Црна Гора,он и 2ца другари,на 16,скоро 17 години од јуни до септември.Татко ми го покриваше со оправдување за во септември,демек кај дедо му во Германија е.:LOL:А он пички и у кафичи брка живот....:pos:
Moze nekako da mi kazes kako se snajde za montenegro? Preku nekoj blizok ili. Pisi mi vo pp detali ako ne ti e tesko :D Bas mi se odi tamu
 
Ф

Флеш

Гостин
Moze nekako da mi kazes kako se snajde za montenegro? Preku nekoj blizok ili. Pisi mi vo pp detali ako ne ti e tesko :D Bas mi se odi tamu
Ааааа,се качуеш на железничка,карта за бус и договарате таму на место.На црно секако.... Брат ми и препродаваше крофни на плажа.....:X3:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Да не има некоја работа за сега преку лето, за во Куманово барам?
Пошто смо од ист град постоив две опцие. Или у некоју за ципеле фирму или у онуј за мотање каблови. Треќо нема, ама уживај си у младост и ја како тебе се зафркна док беше у средњу школу :/
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.919
Членот што прашува ќе да е женско, како тргнавте уште малку за утовар-растовар ќе ја пратите.
Да не има некоја работа за сега преку лето, за во Куманово барам?
За средношколец се помалку опции затоа што сте малолетни и ретко кој газда се нафаќа да ве вработи, ќе мора на црно, инаку некој кафич, продавница, бутик, ресторан, пробај прошетај по вакви локали и распрашај се.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.789
Според Законот за работни односи , склучување на договор за вработување со лица под 18 години возраст:
- Се забранува работа за дете под 15 години возраст или дете кое не завршило задолжително образование, освен за учество во активности кои со закон се утврдени дека може да ги извршува,а добива надоместок за учество во артистички и културни активности, спортски настани и рекламни активности кои по обем и карактер не влијаат врз здравјето,безбедноста, образованието но не подолго од 4 ч дневно,
-Како младо лице се смета секое лице кое може да склучи договор за вработување со најмалку 15 год возраст, а под 18 год возраст кое не е опфатено во задолжително образование за извршување на работи кои не се штетни по здравје и и безбедност,
- Максималниот број на часови на работно место на младо лице на возраст ПОД 16 години е 30 ч неделно!
-Максималниот број на часови на работно место на младо лице НАД 16 год возраст 37 часа и 45 минути неделно!
- Работно време на младо лице не смее да надмине 8 ч во период од 24 ч



можности?
трафика, бутик, слаткарница... и најактрактивна да поставиш некаде инфо оглас „Чување миленици додека сте на работа“ со контакт телефон се разбира со знаење и одобрување на твоите родители! (y)
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Хахахахахах цитира закони бе. Има милиони закони, ама не секој се почитува драга бијонс. Тоа што по фабрикине знам 30% народ кој работи без осигурување, а се споени со инспекциите газдите. Плус знам деца кои на 15 години почнале да работат, а јас почнав летото пред да бидам четврта година.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.789
Хахахахахах цитира закони бе. Има милиони закони, ама не секој се почитува драга бијонс. Тоа што по фабрикине знам 30% народ кој работи без осигурување, а се споени со инспекциите газдите. Плус знам деца кои на 15 години почнале да работат, а јас почнав летото пред да бидам четврта година.
... има различни ситуации не велам не, но добро е да се знаат законските регулативи, и не е баш се така како се гледа „од страна“, на еден „газда“ му велам ...заш бе цицијо една не и плаќаш осигурување на пријателкава? не ти е жал бе,мајка ова она, а „главен мотор“ ти е во бизнисот?... знаеш што ми одговори?
-Ами таа не сака, дека нејзина желба и била да и се дадат „парите во рака“ и не сака да биде осигурувана по можност така да биде на црно!:cautious:
и се враќам јас на таа пријателка...заш мор, ти така го црниш газдата дека не ти плаќа осигурување, ова она, кога ТИ така сакаш и го молиш да не те осигурува поради кеш_арица? а?
се сцрвени, од кај знаеш ма па ти ? не е вистина!:sramezliv:
-така ли? да одиме кај него да му речам или ќе ја осигураш или ќе те пријавам?:uzi:
-ааааа немој , немој...Јас така сакам жити се не ми се мешај :несвест:
аууууу, лажење, мор, ќе испадне дека Газдата е дури добар и ризикува да му стегнат некој пријава околу ова! така да денес јас не верувам на никого...свешто има ! :misticen:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom