Работа во странство

Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Zdravo, mnogu lica sakaat da rabotat nadvor od MK , pa i jas sakam.
Znam deka ova prasajne ne e celosno, odnosno dovrseno, so koe nema da me svatite sto to4no sakam da prasam, zatoa sega ke dadam nekoj opis.
Sakam da rabotam vo EU, Australia, SAD.... .
Sega za rabota vo ovie zemji treba viza, koja tesko se dobiva. Najlesen na4in e da imas EU passport i sredena rabota...za zemjite od EU, a za drugive dve zemji tesko do viza, barem za mene.
Imam nekoi nejasnotii... , imam slusnato za lujge koi vlegle na divo vo nekoj od EU drzavite i rabotele, podocna si izvale i dokumenti i legalno si prodolzile. Se prasuvam kako li dosle legalno do dokumentite ???
Toa e samo edno po prasajnata . Dokolku nekoj 4ovek, bilo da e drzavjanin na R.M ili na druga drzava mi* veti deka moze da mi izvade rabotna viza, se razbira za odreden honotar koj toj ke go dobija, no zaradi moja i negova sigurnost deka toj ke mi izvadi , a jas ke go nagradam , moze li da se potpise dogovor so koj toj garantira , i e odgovoren pred nadleznite organi dokolku se sluci nesto nesakano t.e da me izlaze ????
Dokolku e zemes taa viza, dali moze rabotnoto mesto da go promenis???
Bidejki toa e samo dogovor vo koi dve strani se dogovaraat, po dobivajneto na taa viza mozes slobodno da se dvizis vo taa zemja i da biras koja rabota ke ja rabotis??
Ima mnogu nejasnotii okolu ova, imase mislam na nekoj od oglasite deka posreduva za vizi, sega kako sto kazav strav mi e da ne me zezni....i otidoa parite jabana.
Toa e toa , davajte vie predlozi , slu4ki koi gi imate doziveano ili mozebi nekoj poznat vletal vo vakvi lavirinti i t.n Da ne zaboravam odnapred golema blagodarnost do tie koi ke se potrudat da dadat odgovor :D:D:D .
Од легалните посредувачи единствено што можат да ти завршат работа е мето тебе да носат документи и ништо повеке исто што би можел и ти... А до лугето што гарантираат работи чуда и глупости тие имаат некои сигурни конекции и по нешто на црно и не е возможно да се направи таков договор Официјален во спротивно сите до сега ке отидевме од тука некаде далеку , многу далеку.
Пс : Бегај од агенции кои нудат совршени понуди , работи визи, зелени карти, работи по избор , високи плати и не знам што а бараат пари однапред.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Види сега...досега не сум бирал, ама имам еден проблем со тоа скандинавките. Ко коњи ми се во фаца, така што батали тој бизнис :P
da ne pocnam jäs da postiram sliki öd koja sakas druga drzava. zbor da NE cujam za skandinavkite imaat nekoj sto ne se mn ubavi ama logiken del öd zenite tamu se prekrasni
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
da ne pocnam jäs da postiram sliki öd koja sakas druga drzava. zbor da NE cujam za skandinavkite imaat nekoj sto ne se mn ubavi ama logiken del öd zenite tamu se prekrasni
Чекај, не скокај одма. Имам пријателки од Норвешка...богами не би им дал со раце, а не па друго нешто. Сериозен сум. Остај ти реклами и филмови, на улица не се баш толку сјајни. Швеѓанките се поубави, ама ова Норвежанкиве...Кога сме веќе на овој муабет, само некоја од Финска може :love:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Чекај, не скокај одма. Имам пријателки од Норвешка...богами не би им дал со раце, а не па друго нешто. Сериозен сум. Остај ти реклами и филмови, на улица не се баш толку сјајни. Швеѓанките се поубави, ама ова Норвежанкиве...Кога сме веќе на овој муабет, само некоја од Финска може :love:
godina dena bev vo svedska na Erasmus znam sto zboram. öd finska :) i ti neznaes sto sakas najdi tema zå redhead ili neso taka bese aktuelna denovive ima samo eden post öd mene drugarka moja öd finska NE se zaborava takva devojko :-P
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
godina dena bev vo svedska na Erasmus znam sto zboram. öd finska :) i ti neznaes sto sakas najdi tema zå redhead ili neso taka bese aktuelna denovive ima samo eden post öd mene drugarka moja öd finska NE se zaborava takva devojko :-P
Хи хи, ќе јадеме ќотек јас и ти изгледа :ROFLMAO: На тема за пари, ние за жени збориме. Убаво ти викам, Шведска и Финска да, Норвешка не!
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Да беше лесно за одење во странство сите ќе одеа... Затоа и малку треба да се помачиш за да си најдеш работичка и престој негде..

Имаш милион опции... Бугарски пасош, спонзорство од роднини + студирање, работа во дефицитарните кадри, работа на 3 месеци и сл..

Би те советувал прво да се решиш каде сакаш да одиш, да бараш роднини ако имаш негде, стрина,тетка,шура што ти ја знам... Оди во агенција и распрашај се кои можности ги имаш...

Собери пари и полека средувај, од жалење ништо нема ако ти е мерак за работа и да станеш човек уште во овој момент почнувај да се распрашуваш... Пошто без финансии знаеме каков ќе бидеш и каква ќе биде твојата иднина...

поздрав
Брат , иако не ме познаваш, или не те познавам , побрзо би ми помогнал- или јас тебе, а ти ме тераш да се распрашувам по роднини...немој молимте :facepalm: брука жива, барем кај мене тоа е. Само чесните си ебаваат матер во оваа наша чудесна земја. Да вадиш бг пасош сеедно не е... иако можеби е добра опција.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Брат , иако не ме познаваш, или не те познавам , побрзо би ми помогнал- или јас тебе, а ти ме тераш да се распрашувам по роднини...немој молимте :facepalm: брука жива, барем кај мене тоа е. Само чесните си ебаваат матер во оваа наша чудесна земја. Да вадиш бг пасош сеедно не е... иако можеби е добра опција.
Па, ако твој не те за*бе, никој нема. Тоа што ќе ти помогнат, барем 1 месец додека се снајдеш...исто како душата да им ја земаш. Па како тоа да дојдеш, да станеш успешен, подобар од нив? Ти имаш памет во тоа главата? Па уште да ти помогнат да го исполниш тоа. Ха ха, па после да им викаш дека си поспособен, затоа што ти за 5 год си постигнал повеќе, отколку тие за 50 год таму. Е, ова им се врти во глава. Затоа не помагаат
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Од легалните посредувачи единствено што можат да ти завршат работа е мето тебе да носат документи и ништо повеке исто што би можел и ти... А до лугето што гарантираат работи чуда и глупости тие имаат некои сигурни конекции и по нешто на црно и не е возможно да се направи таков договор Официјален во спротивно сите до сега ке отидевме од тука некаде далеку , многу далеку.
Пс : Бегај од агенции кои нудат совршени понуди , работи визи, зелени карти, работи по избор , високи плати и не знам што а бараат пари однапред.
Не кажувај така не се 100 % од посредниците такви, има некој чесен, кој за пари може да збрка работа . Финансиите се неопходни , а и лесно можат да се добиат на ваков начин ;) , ако работи чесно може да заработи доста.
--- надополнето: 9 декември 2013 во 23:16 ---
Па, ако твој не те за*бе, никој нема. Тоа што ќе ти помогнат, барем 1 месец додека се снајдеш...исто како душата да им ја земаш. Па како тоа да дојдеш, да станеш успешен, подобар од нив? Ти имаш памет во тоа главата? Па уште да ти помогнат да го исполниш тоа. Ха ха, па после да им викаш дека си поспособен, затоа што ти за 5 год си постигнал повеќе, отколку тие за 50 год таму. Е, ова им се врти во глава. Затоа не помагаат
Тие не се јавуваат на телефон , овој што збори...:D .
Ама да знаеш дека топката се врти, незнаат какво к%%%%е сум јас тогаш!!!
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Не кажувај така не се 100 % од посредниците такви, има некој чесен, кој за пари може да збрка работа . Финансиите се неопходни , а и лесно можат да се добиат на ваков начин ;) , ако работи чесно може да заработи доста.
--- надополнето: 9 декември 2013 во 23:16 ---


Тие не се јавуваат на телефон , овој што збори...:D .
Ама да знаеш дека топката се врти, незнаат какво к%%%%е сум јас тогаш!!!
У постот не зборам за сите него за магичните агенции што нудат чуда.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Малку оф топик, дали некој знае некој сајт форум или слично со огласи за работа од ИТ сектор во државите низ Европа (Германија, Швајцарија, Норвешка, Шведска па и Словенија)? Дали има некој искуство или знаење дали може да се аплицира до Мкд пасош и барање на работна виза? Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom