Работа во агенции за обезбедување?

Член од
15 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не треба да си физички подготвен ти треба 500е + :D
Се полагат 5-6 предмети кој ги учиш од книга ( ништо тешко )
И се полага пукање со пушка и пиштол, е то е малце заебано, ако не те бива ќе треба да си доплаќаш на секое паѓање, мислам дека 1500 денари се доплаќа на оружје ако падниш.
Полаѓања има во идризово сигурно,за другите градој незнам кај има треба да се распршаш. Едно време имаше во Битола, сега нема...
фала за информациите
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Почитувани кајганџии,

Ќе може ли некој од Вас да ми каже која агенција за обезбедување на лица и имоти е „посериозна“, односно двои од мноштвото во поглед на аплицирањето за вработување и третирањето на вработениот кадар?:D
Исто така, ме интересира дали постои можност, на пример, доколку не може да се обезбедат финансиски средства на било каков начин за полагање за лиценца и сето друго што оди во склоп на тоа, да се даде можност од конкретната агенција за обезбедување на лица и имоти (во која се претендира за работење) да биде вработено лицето и извршува ограничени секојдневни работни задачи, со цел да се даде можност преку месечните приходи да се обезбедат претходно споменатите?
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Работам привремено обезбедување,мењам љуѓе кои се на одмор.Денеска ми дојде полиција и ми побара легитимација.Откако им кажав каква е ситуацијата ми запишаа само име презиме и датум на раѓање без да им дадам лична.Е сега можно ли е да добијам казна после ова иако овие од агенцијава ми велат дека средиле?Имам слушнато дека и можело да се работи до 3 месеци без лиценца,точно ли е ова?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.564
Поени од реакции
2.275
Работам привремено обезбедување,мењам љуѓе кои се на одмор.Денеска ми дојде полиција и ми побара легитимација.Откако им кажав каква е ситуацијата ми запишаа само име презиме и датум на раѓање без да им дадам лична.Е сега можно ли е да добијам казна после ова иако овие од агенцијава ми велат дека средиле?Имам слушнато дека и можело да се работи до 3 месеци без лиценца,точно ли е ова?
uf uf..ako ti sredile ok inace mozes debelo da go jades..
Imas licenca barem ?
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
uf uf..ako ti sredile ok inace mozes debelo da go jades..
Imas licenca barem ?
Зашто дебело?Казна е по закон е од 1-10 000 денари.Немам лиценца иначе.И ме запишаа во тефтерче и незнам што треба да значи тоа.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.564
Поени од реакции
2.275
Зашто дебело?Казна е по закон е од 1-10 000 денари.Немам лиценца иначе.И ме запишаа во тефтерче и незнам што треба да значи тоа.
Ако не што тогаш прашуваш??
Немаш лиценца, немаш легитимација мислиш толку се ниски казните?? Ок како сакаш друже..
Иначе без лиценца можеш да работаш само ако имаш потврда за работа која ја издава комората,дека ти е во процес на вадење..
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ако не што тогаш прашуваш??
Немаш лиценца, немаш легитимација мислиш толку се ниски казните?? Ок како сакаш друже..
Иначе без лиценца можеш да работаш само ако имаш потврда за работа која ја издава комората,дека ти е во процес на вадење..
Дали за потврдата се плаќа некаков надоместок?:unsure:
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Ако не што тогаш прашуваш??
Немаш лиценца, немаш легитимација мислиш толку се ниски казните?? Ок како сакаш друже..
Иначе без лиценца можеш да работаш само ако имаш потврда за работа која ја издава комората,дека ти е во процес на вадење..
Очигледно и двајцата нишо незнајме.
Денеска ми кажаа дека демек можело да се работи 1 месец без лиценца(не ми спомнаа никаква потврда) а потоа следните неколку месеци со отворен процес за лиценца.
Мене ме интересираше дали полицајциве можат да направат пријава без да знаат точни информации за мене,и без ми кажат за тоа.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
431
Поени од реакции
164
Ако некој има вадено лиценца да ми каже како е процедурата сега, дали е нешто сменето ? Колку пари ќе ми требаат, кои предмети се полагаат и слично...И која е платата на луѓето кои работата со ваква лиценца ако некој има информации ?
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ако некој има вадено лиценца да ми каже како е процедурата сега, дали е нешто сменето ? Колку пари ќе ми требаат, кои предмети се полагаат и слично...И која е платата на луѓето кои работата со ваква лиценца ако некој има информации ?
Доколку имате звршено Факултет за безбедност, Факултет за детективи и криминалистика, Факултет за детективи и безбедност, Институт за одбрана, мир и безбедност, или, пак, Воена академија или слични на истиве, имате одредени предности, бенефиции или олеснувања (како сакате) во поглед на процедурата за отпочнување за стекнување на лиценца за физичко обезбедување.
Од друга страна, пак, треба да знаете дека можно е да имате и некакви олеснувања доколку имате завршено Факултет за информатика, Факултет за инжинерство, Факултет за електротехника и слично (иако не сум баш сигурен за второво:unsure:) и за постапката за стекнување на лиценца за техничко обезбедување.
Доколку, пак, немате факултет, односно сте завршиле само средно образование или сте дипломирале на факултет кој не е дел од погоре наведените тогаш ќе следува целосна постапка за стекнување на лиценцата. Поинаку кажано, доколку имате завршено високо образование во областите кои се погоре наведени тоа значи дека ќе имате скратена постапка за стекнување на лиценца за физичко/техничко обезбедување, а ако не тогаш ќе следува целосна постапка која опфаќа се до стекнување на истата.
Се на се трошоците за лиценцата за физичко обезбедување изнесуваат некаде до 24.000 денари. Додека за техничко обезбедување 21.000 денари.
Постапката за стекнување на лиценца за физичко обезбедување опфаќа три постапки: оспособување за физичко обезбедување (вклучува теоретска подготовка која трае 50 часови, односно 7 денови), испити за физичко обезбедување (вклучува теоретски и практичен дел, односно се полагаат 6 теоретски предмети и 2 практични предмети) и уплаќање за издавање на лиценцата за физичко обезбедување (која изнесува 3.000 денари). Што се однесува за постапката за стекнување на лиценца за техничко обезбедување постапката е горе-доле иста само со разликата што полагате 5 теоретски предмети и 1 практичен предмет.

За подетални информации повелете линк од Комората за РМ за приватно обезбедување.

п.с. На сајтот може да најдете и конкретни формулари за двата вида на постапки.

Се надевам Ви бев од некаква помош?:)

Среќно и споделувајте ни искуства од тоа како сте поминале на обуката и на полагањата!(y)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.564
Поени од реакции
2.275
Ако некој има вадено лиценца да ми каже како е процедурата сега, дали е нешто сменето ? Колку пари ќе ми требаат, кои предмети се полагаат и слично...И која е платата на луѓето кои работата со ваква лиценца ако некој има информации ?
извади бугарски пасош ,тури му курот на лиценцата ..за 200 евра не вреди ;)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
969
Поени од реакции
826
Site ahencii davaat plata po 200 evra maksimum. E sega za da gi zarabotis tie 200 evra ke treba na objektot kade sto ke rabotis da bide kafekubar,cistac,pottrcko,da rabotis po smeni,prva,vtora po 12 saati dnevno. Mesecno ke pravis po 250 rabotni saati. Osven platata nema da dobies ni denar plus za preku remenite saati. Koga ke imas den sloboden,ke ti se javat i ke te povikaat na rabota. Platata nema da ti bide redovna,ke ti kasni. Sekoj den najmalku 200 denari ke imas teksok za pat i hrana poso dva pati treba da jades
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.946
Поени од реакции
9.391
Без легитимација неможи да се работи...лиценцата е само доказ за завршено образование. Да работиш само со лиценца а без легитимација....тоа е како некој што завршил средно полициско школо да си застани на некоја раскрсница и да си казнува коли.

Легитимацијата е доказ дека лицето е вработено на тоа место(униформата кај полицаецот и легитимацијата полициска)

Ако сака полицијата можи да те казни и со тоа ливчето од комората
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.562
Поени од реакции
5.748
Се бара ли минимална висина за лицето кое сака лиценца ? :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom