Работа во агенции за обезбедување?

Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
13
Како работат агенциите за обезбедување? Колку од нив земаат рекет, и колку од нив
вршат притисок за прифаќање на нивните услуги? што треба да направиш за да бидеш член на некоја агенција?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.325
Имам другар што работи во агенција за обезбедување, знам дека даде околу 300 евра за некој си курс и некоја диплома или лиценца што ти ја знам.
Не треба да имаш којзнае какви физички атрибути.
Али препорачливо е да си глуп и луд пошто на нив такви им требаат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.946
Поени од реакции
23.208
Агенција за обезбедување е во принцип нешто како легален рекет,со тоа што сега нема каде да ја пријавиш циглата што ти летнала случајно низ прозор и тие двајцата што се степале внатре и ти ги избркале муштериите :) пошто истите се и во станица а дење се возат во Венто :)

Aкo сакаш да си успешен чак и да извадиш кариера од тоа,треба да си од ВМРО па после некако да влезеш во Лупус и од тука веќе имаш едно добри 4 години бог и батина низ Скопје а и пошироко.За после не се знае ама во овие 4 години за добра пара ке ги обезбедуваш најаките објекти и установи.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
jas znam deka mnogu agencii zemaat prinuden reket od pogolemite i pomalite firmi vo Bitola
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Не да зимаат муабетот е или јас да те обезбедувам, или ке ти праам проблеми, секоја агенција свој реон:toe:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.753
Поени од реакции
1.846
Каков рекет, што зборувате? И тоа го има?
Јас си побарав таква агенција, ми го обезбедуваат дуќанот, но си плаќам месечно колку треба и толку е. А и тоа, не е многу. Луѓето нон стоп се вртат тука, едно сме. Воопшто нема таков однос. Баш ме зачудивте.
А со вработените општо имам направено муабет, дека нејќам да навлегувам повеќе. Ми кажале дека не земаат редовно плата (не прашав и нередовната колку е), иако агенцијава е доста позната и обезбедува многу објекти во Охрид и Струга. Но тоа веќе зависи од газдата, ваљда не е секаде исто.:toe:
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
a na koj nacin ti ponudija dogovor za obezbeduvanje ako ne e tajna?
nekoj od vrabotenite ti bese prijatel ili?????
bidejki i jas sakam da stavam obezbeduvanje vo mojot dukan... koja e cenata za obezbeduvanje????
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
452
па ако немаш некој човек за да те бутне малце потешко треба да чекаш конкурс па лиценца да платиш во лупус кај урко е најдобро :nesum: најдобри се дечките од лупус
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Колку е апсурдно кога ќе кажат ако работаш во обезбедување дека си глуп. Глупи сте вие што мислите дека тие луѓе се глупи.

Аман бре, па чоекот тоа најдобро си го работа и тачка.

Услови и нема баш некои посебни:

Лиценца, слушнав дека сега ја поскапиле.
Доволно познат да ја работаш таа работа.
Физички спремен.
Да си немаш проблеми со пиењето.
Да знаеш да проценуваш кој чини а кој нечини.
Да ја сакаш таа работа.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.874
Поени од реакции
7.569
Лиценци за обезбедување повеќе не се издаваат затоа што МВР има проценето дека доволно луѓе имаат такви лиценци. Инаку не мислам дека треба да си глуп за да ја работиш таа работа, туку напротив треба да си интелегентен за да можиш да ги процениш луѓето и во склад со тоа да делуваш.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Лиценци за обезбедување повеќе не се издаваат затоа што МВР има проценето дека доволно луѓе имаат такви лиценци. Инаку не мислам дека треба да си глуп за да ја работиш таа работа, туку напротив треба да си интелегентен за да можиш да ги процениш луѓето и во склад со тоа да делуваш.

Од каде ти е оваа информација дека МВР има проценето дека доволно луѓе имаат лиценци и дека нема да издаваат....колку е точна оваа информација илу муабет само празни?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.874
Поени од реакции
7.569
Од каде ти е оваа информација дека МВР има проценето дека доволно луѓе имаат лиценци и дека нема да издаваат....колку е точна оваа информација илу муабет само празни?
Па извадов лиценца во Декември минатата година, и последниот професор каде што полагав рече дека ќе се носело нов построг закон или нешто слично и ние сме последни со овај закон. Колку е вистина или не, не знам само пренесувам тоа што ми го имаат кажано.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Па извадов лиценца во Декември минатата година, и последниот професор каде што полагав рече дека ќе се носело нов построг закон или нешто слично и ние сме последни со овај закон. Колку е вистина или не, не знам само пренесувам тоа што ми го имаат кажано.
сега има курсеви за истата лиценца трае подолг ооколу 6 месеци и е секако поскапа
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
180
јас го завршив курсот пред 2 дена сеа цекам лиценцата околу 3 3-4 недели беше курсот и точно е тоа дека сега е построго и дека каде и да е ке се стегнат работите нема секоја будала да може да обезбедува.:toe:
 
S

smart ass

Гостин
Od moja licma gledna tocka kaj nas onie koi rabotat kako obezbeduvanje se glupi kako kontrabas.........raka na srce sto i poarni ima ama tie se faktor za promena na klima:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom