Работа во Малта 2015

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.386
Поени од реакции
20.636
Lugje kade i da idete, a posebno na Malta, gledajte da izbegnete agencii zatoa shto kje rabotite za kirija i hrana samo.

Druga rabota e shto iako davaat dokumenti polesno nego prethodno, pak kje imate problemi da najdete rabotodavec koi bi vi pomognal. (treba da se izgradi dobar odnos, a somnevam deka za 1 mesec vo toa kje uspeete)
Nakratko, se se' bazira na srekja.

I za vo iGaming kompanija da zarabotuvash solidna plata (kako shto e navedeno 1.800, ako se zbori za NET) potrebno ti e da zboruvash germanski, shvedski, danski ili holandski...ili da imash poznavanje vo IT sektorot.

Ako nekoj mu treba podetalni informacii slobodno neka pishe, jas ziveam tuka na ostrovot vekje 3 godini i vekje 1.5 godina sum vo iGaming industrijata, a imam raboteno i vo ketering, taka da znam kako se odvivaat rabotite i kakvi se platite vo tie sektori.
 
Член од
30 април 2019
Мислења
17
Поени од реакции
11
Lugje kade i da idete, a posebno na Malta, gledajte da izbegnete agencii zatoa shto kje rabotite za kirija i hrana samo.

Druga rabota e shto iako davaat dokumenti polesno nego prethodno, pak kje imate problemi da najdete rabotodavec koi bi vi pomognal. (treba da se izgradi dobar odnos, a somnevam deka za 1 mesec vo toa kje uspeete)
Nakratko, se se' bazira na srekja.

I za vo iGaming kompanija da zarabotuvash solidna plata (kako shto e navedeno 1.800, ako se zbori za NET) potrebno ti e da zboruvash germanski, shvedski, danski ili holandski...ili da imash poznavanje vo IT sektorot.

Ako nekoj mu treba podetalni informacii slobodno neka pishe, jas ziveam tuka na ostrovot vekje 3 godini i vekje 1.5 godina sum vo iGaming industrijata, a imam raboteno i vo ketering, taka da znam kako se odvivaat rabotite i kakvi se platite vo tie sektori.

Зашто вака за агенцииве?
Еве оваа е најпозната и најактуелна агенција за Малта периодов ( претпоставувам )

MM Consulting :

https://www.bin.mk/sch/i.html?cat=rabota-vo-stranstvo

Е сега за овие по муабети, дознав дека основач е некојси Максимилијан или така нешто име,
Поприлично млад дечко на кој што не знам колку може да му се верува ,
во смисла да ти оставиш семејство и отидеш таму по работа, односно да направиш толку голем влог и живот на коцка, за некој несериозен ( под претпоставка ) да ти каже пу пу не важи.
Ама па и сам со себе да отидеш е некако озбилнооо голем ризик ,
и кога ќе видиш никако не си.
Немам некој што лично го познавам да имал искуство со овие, па да чујам од прва рака.
Ваљда тука од толку луѓе ќе се погоди некој.
Или дај кажувајте други агенции, луѓе посредници, проверени и сигурни нормално.

Уште врие од Македонци и Срби ? :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.380
Поени од реакции
19.651
Зашто вака за агенцииве?
Еве оваа е најпозната и најактуелна агенција за Малта периодов ( претпоставувам )

MM Consulting :

https://www.bin.mk/sch/i.html?cat=rabota-vo-stranstvo

Е сега за овие по муабети, дознав дека основач е некојси Максимилијан или така нешто име,
Поприлично млад дечко на кој што не знам колку може да му се верува ,
во смисла да ти оставиш семејство и отидеш таму по работа, односно да направиш толку голем влог и живот на коцка, за некој несериозен ( под претпоставка ) да ти каже пу пу не важи.
Ама па и сам со себе да отидеш е некако озбилнооо голем ризик ,
и кога ќе видиш никако не си.
Немам некој што лично го познавам да имал искуство со овие, па да чујам од прва рака.
Ваљда тука од толку луѓе ќе се погоди некој.
Или дај кажувајте други агенции, луѓе посредници, проверени и сигурни нормално.

Уште врие од Македонци и Срби ? :)
Ја колку што знам типот им зима на наши по 250 евра ``за посредство`` со агенцијата.
А агенцијата за вработување уствари секој на островот ја знае и може да се иде сам и да се аплицира беспари.
Така ``помага `` типов .

Како што имам чуено во некое градче во сите ресторани,кафичи и шанкови на плажа се рокало само српско шабанско и во сите продавници таму слободно можеш да се разбереш на ``нашки``.
Па види колку не има. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
Не најдов соодветна тема за Малта па ајде тука:

Ќе одам во Малта од 10-15ти на шетња, прв пат одам. Може некој да ми даде мислење каде е подобро да си сместен, во Силема или во Ла Валета? Во секој случај ќе се прошетаме наоколу само барам мислење дали нешто менува каде си сместен.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.386
Поени од реакции
20.636
Не најдов соодветна тема за Малта па ајде тука:

Ќе одам во Малта од 10-15ти на шетња, прв пат одам. Може некој да ми даде мислење каде е подобро да си сместен, во Силема или во Ла Валета? Во секој случај ќе се прошетаме наоколу само барам мислење дали нешто менува каде си сместен.
Слиема е пораздвижена и поубава и поголема од Валета.
Дефинитивно е најубавото место на островот ама па и Валета си има свои предности како конекција со транспорт.
Како и да е, па ќе кажам Слиема затоа што ете на пример после 8-9 вечер Валета е буквално празна и немаш полно занимации преку ноќта па така ќе мораш да идеш Слиема секоја вечер, а особено ќе ти значи фактот што е многу тешко и едно продавниче да најдеш во Валета тој период. Дополнително во Слиема можеш да најдеш премногу барови, ресторани, кебаби кои работат до покасно додека Валета е се темница. Дискотеките и ноќните барови се сите во Пачевил кое е многу близу до Слиема (20-25 минути пеш, зависи во кој дел на Слиема си сместен/а.
Конекцијата Слиема-Валета е доста добра па можеш да идеш со фери кое го има на секој пол час и чини 1.50 € во еден правец и 2.50 € мислам повратен. Автобусите на овие релации се доста чести, и двочасовно возење чини 2€. Има и електрични скутери за изнајмување и комбиња кои кружат навечер.
Препорачувам фери ако е само до Валета од причина што е супер брзо. Буквално за 4-5 минути си во Валета.

Тоа е накратко за Слиема-Валета али што и да ти треба пиши тука или приватна па ќе ти објаснам се што те интересира.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
Слиема е пораздвижена и поубава и поголема од Валета.
Дефинитивно е најубавото место на островот ама па и Валета си има свои предности како конекција со транспорт.
Како и да е, па ќе кажам Слиема затоа што ете на пример после 8-9 вечер Валета е буквално празна и немаш полно занимации преку ноќта па така ќе мораш да идеш Слиема секоја вечер, а особено ќе ти значи фактот што е многу тешко и едно продавниче да најдеш во Валета тој период. Дополнително во Слиема можеш да најдеш премногу барови, ресторани, кебаби кои работат до покасно додека Валета е се темница. Дискотеките и ноќните барови се сите во Пачевил кое е многу близу до Слиема (20-25 минути пеш, зависи во кој дел на Слиема си сместен/а.
Конекцијата Слиема-Валета е доста добра па можеш да идеш со фери кое го има на секој пол час и чини 1.50 € во еден правец и 2.50 € мислам повратен. Автобусите на овие релации се доста чести, и двочасовно возење чини 2€. Има и електрични скутери за изнајмување и комбиња кои кружат навечер.
Препорачувам фери ако е само до Валета од причина што е супер брзо. Буквално за 4-5 минути си во Валета.

Тоа е накратко за Слиема-Валета али што и да ти треба пиши тука или приватна па ќе ти објаснам се што те интересира.
Фала за исцрпниот одговор, ќе ти пишам како што ќе наближува терминот :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.386
Поени од реакции
20.636
Фала за исцрпниот одговор, ќе ти пишам како што ќе наближува терминот :)
Заборавив да ти кажам дека Слиема има околни локални плажи кои не се нешто вау, ама па за разлика од Валета која нема ништо секако е опција.
Али ете и за идење на убавите плажи пак победува Слиема зашто автобусот за најубавата и најголемата плажа тргнува токму од Слиема.
Нема да направиш грешка ако си сместен/а и во St. Julians, Balluta или Gzira.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.084
Поени од реакции
2.982
@SK-92 кое време месец од годината е најдобро да се оди во Малта и да се бара работа?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.386
Поени од реакции
20.636
Ова бруто или нето? Ако е бруто, колку се фаќа нето?
На ЕУ пасош мислев секако.
Од прилика вака се платите (нето) и во западно-европските држави (Холандија, Германија..), а даноците и месечните трошоци за стан се огромни.
Колку е тешко да се најде стан (60м2, уреден)?

Извините што отидов малце офф-топик.
Можеме тука да продолжиме.
Нето...никогаш не кажувам плати во бруто, нема смисла.
Стан наоѓаш буквално истиот ден кога ќе слеташ ако идеш преку агенција. Да чекаш директно од газда може да потрае неколку дена збориме од моментална гледна точка и ситуацијава кога имаат милион празни апартмани. Кога е фул сезона, тешко да најдеш директно од газда и ќе мораш преку агенција. Се плаќа 50% провизија од една кирија на агентот.
Сите апартмани се уредени.
Накратко, ако имаш еу пасош и мислиш дека ќе добиеш работа во една од 500те отворени позиции за програмери за време на корона може е и најдобро да се преселиш затоа што ќе најдеш многу добар стан за ефтини пари и ќе ги избегнеш тие 50% за агентот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.617
Поени од реакции
7.016
Ова пријатели кои се на Малта ме замолија да прашам:

Ако знаете некој кој е заинтересиран за работа на Малта за следниве позиции нека се јави сега или нека не ве замараат колку е тешко во МКД:

1. Возач на комбе, со Б дозвола. Плата 1.400 еур, + платени прекувремени саати.

2. Сервисер за електроника.

Основни познавања на англиски, може со Македонски пасош.
Сместување ц.ц. 300-400еур.
 

iDx

Член од
4 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Ова пријатели кои се на Малта ме замолија да прашам:

Ако знаете некој кој е заинтересиран за работа на Малта за следниве позиции нека се јави сега или нека не ве замараат колку е тешко во МКД:

1. Возач на комбе, со Б дозвола. Плата 1.400 еур, + платени прекувремени саати.

2. Сервисер за електроника.

Основни познавања на англиски, може со Македонски пасош.
Сместување ц.ц. 300-400еур.
Здраво,

Заинтересиран за возач на комбе, имам и бг пасош.
Како е со сместување?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom