Работа во Катар и Дубаи

Дискусија во форумот 'Вработувањa и работа' започната од F**K me I'm Famous, 29 ноември 2011.

 1. G e G o

  G e G o

  Член од:
  4 април 2006
  Мислења:
  9.181
  Допаѓања:
  3.061
  i planiraj us 500 evra dodatni ... ke ti kazat tamo demek kompanijava plaka 85 % od trosocite
   
 2. springfield

  springfield

  Член од:
  7 јуни 2011
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  4
  hmmm, epa vikam ja 1000 evra ne begat...
   
  На G e G o му/ѝ се допаѓа ова.
 3. G e G o

  G e G o

  Член од:
  4 април 2006
  Мислења:
  9.181
  Допаѓања:
  3.061
  Па одприлика толку а за да добиеш некоја подобра позиција треба да имаш интернационално искуство ( пример на брод ) и пак после математиките некако не се исплаќа .... ќе потрошиш 1000 а ќе си тамо 2 години и ќе се вратиш со 2000 :)

  Поарно е е на брод како бар јутилити да работаш него тамо како келнер/ка
   
 4. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.252
  Ај од тие што сте биле во овие земји ме интересира да ми објасните за мојава струка како е со работа.
  Студирам на градежен за 3 месеци со надеж сум да дипломирам. Со англиски стојам добро (и стручен англиски), втор јазик кој сум го учел ми е германски и го знам 50-50 али не е проблем ако ми носи додатни поени можам да се стегнам за 6-7 месеци да кренам некое повисоко ниво и на германскиот. Размислував прво да барам за работа откако ќе го завршам факултетот во европските земји (поконкретно имам желба за Германија, Швајцарија, Австрија), но незнам како би можел да заминам во овие европски земји ако не сум студент. Како е работењето во Катар, Дубаи и др земји во тој предел за работа со мојов факултет (поконкретно геодезија). Колку пари отприлика се платите, јазик, колку време мора да бидам таму и тн. Дали може да се работат по 2 работи на ден?
  Ако не за таму во европските земји ако имате некој одено после факултет како сте оделе (немора да работам со струката на почеток, ќе работам што било)
   
 5. G e G o

  G e G o

  Член од:
  4 април 2006
  Мислења:
  9.181
  Допаѓања:
  3.061
  Брачко јас сум електротехничар ама џабе ти е кога бараат позици за во hospitality .... во катар и дубаи не видов понуда за во друга област само позиците беа различни
   
 6. Rale

  Rale Crno Beli Svet

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  809
  Допаѓања:
  722
 7. Dodooo

  Dodooo

  Член од:
  7 април 2013
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  4
  На Flikson му/ѝ се допаѓа ова.
 8. rokita7

  rokita7

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  21
  Gi pogodi dvete. Imam uplateno vo Globalwork i uste ne mi imaat najdeno rabota. Oglasot bese za prodavac vo Bahrain i demek za 1 mesec ke dojdat arapite da me intervjuiraat. Cekam jas pomina oglasot i im se javuvam mi vikaat takov oglas nema nemame ni najava deka ke ima. Ne uplakjajte kaj niv prevaranti se. A za Viza plus im se javiv i toj menadzerot Robert mi vika ima lugje sto se vrakjaat i bez pari ne i im plakjaat tamu/
   
 9. ION

  ION

  Член од:
  27 јули 2011
  Мислења:
  460
  Допаѓања:
  833
  Колку пари им уплати и зошто?
   
 10. rokita7

  rokita7

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  21
  890 denari aplication fee. Ama poenttata mi e sto pred da uplatam non stop me kontaktiraa a sega vekje 3 meseci nema nisto. Oglasot go imaa objaveno na vrabotuvanje.mk i na kraj mi taa rosana mi vika nema takov oglas koga ke ima ke te izvestime. Ako ti im reces sakam za prodavac ke ti recat uplati toa i toa i na kraj i tebe taka ke te izigraat. Ako na 1000 lugje im zemat 890 denari ne mora nisto da rabotat
  --- надополнето: 8 април 2013 во 21:02 ---
  890 denari aplication fee. Ama poenttata mi e sto pred da uplatam non stop me kontaktiraa a sega vekje 3 meseci nema nisto. Oglasot go imaa objaveno na vrabotuvanje.mk i na kraj mi taa rosana mi vika nema takov oglas koga ke ima ke te izvestime. Ako ti im reces sakam za prodavac ke ti recat uplati toa i toa i na kraj i tebe taka ke te izigraat. Ako na 1000 lugje im zemat 890 denari ne mora nisto da rabotat
   
 11. springfield

  springfield

  Член од:
  7 јуни 2011
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  4
  znaci ja ko so razbrav kouzon najsigurni, a?
  ja celo vreme se dumam dal da pojdam do tamu, na prezentaciite ili ne...
  od edna strana ne mi se sedi vo makedonija, od dr strana sakam fakultetov da go dovrsam:unsure:
   
  На Flikson му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Flikson

  Flikson Провинцијалец

  Член од:
  27 декември 2012
  Мислења:
  760
  Допаѓања:
  2.392
  И јас се двоумам да одам до Коузон! Ама оваа недела сигурно ќе појдам!!! :cautious:
   
 13. Flikson

  Flikson Провинцијалец

  Член од:
  27 декември 2012
  Мислења:
  760
  Допаѓања:
  2.392
 14. rokita7

  rokita7

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  21
  Imam slusnato deka imalo slucaevi kade sto na tie sto zaminale ne im plakjale vo hotelite
  --- надополнето: 17 април 2013 во 12:35 ---
  Imam slusnato deka imalo slucaevi kade sto na tie sto zaminale ne im plakjale vo hotelite
  --- надополнето: 17 април 2013 во 12:35 ---
  Imam slusnato deka imalo slucaevi kade sto na tie sto zaminale ne im plakjale vo hotelite
  --- надополнето: 17 април 2013 во 12:46 ---
  Imam slusnato deka imalo slucaevi kade sto na tie sto zaminale ne im plakjale vo hotelite
   
 15. Flikson

  Flikson Провинцијалец

  Член од:
  27 декември 2012
  Мислења:
  760
  Допаѓања:
  2.392

Сподели преку: